programy
kategorie

Nowa Zelandia zdecydowała w referendum. Eutanazja możliwa, palenie marihuany odrzucone

Komisja wyborcza w Nowej Zelandii przekazała w piątek 30 października wyniki referendum, w którym Nowozelandczycy decydowali o tym, czy w ich kraju będzie dostępna eutanazja na życzenie oraz możliwość używania marihuany rekreacyjnie. Mieszkańcy Nowej Zelandii w 65,2 procentach opowiedzieli się "za" eutanazją, natomiast w 53,1 procent biorących udział w referendum odrzuciło zalegalizowanie marihuany. Do podliczenia zostało jeszcze około pół miliona głosów zagranicznych, lecz już wiadomo, że nie zmienią one wyniku w przypadku eutanazji, natomiast mogą wpłynąć na wynik pytania o dostępność marihuany. Nowa Zelandia stała się siódmym krajem na świecie, który dopuści do stosowania eutanazji na życzenie. Prawo będzie pozwalało osobom, którym zostało mniej niż 6 miesięcy życia, do otrzymania pomocy w jego skróceniu. Przepis wejdzie w życie w listopadzie 2021 roku. Nowa Zelandia ma szansę stać się trzecim państwem na świecie, po Kanadzie i Urugwaju, w którym...

rozwiń
185 reakcji
78
57
50
Podziel się
Komentarze (50)
30-10-2020
andrzej
:udzie, patrzycie na to z punktu zdrowych osób, którym dolega co najwyżej ból głowy czy kolana raz na rok. Eutanazja nie jest dla was. Tu mowa jest o umierających...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (50)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(50)
andrzej
4 lata temu
:udzie, patrzycie na to z punktu zdrowych osób, którym dolega co najwyżej ból głowy czy kolana raz na rok. Eutanazja nie jest dla was. Tu mowa jest o umierających osobach, dla których każdy oddech to cierpienie. Chcielibyście się męczyć tygodniami wiedząc, że i tak umrzecie, bo nie ma dla was ratunku? Ja odwiedzając swojego schorowanego dziadka. Nasłuchałem się jęków, wycia i płaczu wielu starych ludzi. Nie chciałbym nigdy przez to przechodzić. Bycie świadkiem było wystarczająco okropne. Jeśli jednak kiedyś miałbym się skręcać na łóżku, czekając na koniec, robiąc pod siebie, to byłbym pierwszy w kolejce, żeby jednak z GODNOŚCIĄ odejść z tego świata.
jajaja
4 lata temu
Dziwna sprawa. Lepiej poddać chorego eutanazji, niż dać mu zapalić maryśkę, która uśmierza ból i przynosi ulgę?
VVD
4 lata temu
Super lepiej mieć wybór niż go nie mieć, ciekawe ile osób leczonych paliatywnie i wyczekujących wytchnienia z ulgą poprosiło by o skrócenie ich cierpienia, potrafię sobie wyobrazić taką sytuację
aga
4 lata temu
a czechy? a holandia? Kto to pisał?!
nick
4 lata temu
no i wiemy że eutanazja jest jednak bardziej dochodowa niż marihuana ciekawe
Najnowsze komentarze (50)
wsk
4 lata temu
W Polsce jak najbardziej istnieje eutanazja , nie ma się co okłamywać , tylko zakłamanie nie pozwala mówić głośno. Przykład , kobieta zajmowała sie swoim mężem 9 lat z braku sił oddała męża do szpitala /były takie oddziały szpitalne gdzie można było oddać chorego na okres do pół roku/ , dokładnie 6 dni wystarczyło żeby człowiek zjechał na drugą stronę . I wszyscy w rodzinie w ukryciu byli zadowoleni a na pokaz oczywiście wiadomo
sarna75
4 lata temu
teraz dotyczy umierających ale za niedługo może być przymusowa jak nasze szczepionki, kończysz 75 lat i jesteś już bezużyteczny, ludzie miejcie się na baczności, nadchodzi NOWE, nadchodzi Mad Max!!!
ból
4 lata temu
Eutanazja będzie wszędzie . Jeszcze o tym nie wiecie . Ból nie jest dotykiem Boga lecz Diabła . Cierpienie jest da masochistów , nie dla cywilizowanych ludzi . Z paranoją kościoła trzeba skończyć . Mateczka Tereska co zrobiła pod koniec życia ? Nie wiecie ? To se poczytajta . Jak zwykle , wszystkie ideologie są dla innych ,szarych , głupich ludzi .
Jonh ny
4 lata temu
Ciekawy jestem jeśli sprawca wypadku będzie pod wpływem narkotyku czy poniesie pełna odpowiedzialność
ClearEconomy
4 lata temu
Gdyby w Polsce zalegalizować Eutanazję dla rencistów i emerytów 67+, także na życzenie rodziny, z gratyfikacją dla wnioskodawcy np. półrocznej emerytury teścia/teściowej, to Polska szybko stałaby się najbogatszym krajem w Europie.
astiop
4 lata temu
zbrodniczy kraj
leszek
4 lata temu
SW.Jan Pawel i jego slowa o cywilizacji smierci.W sodomie tez zenili sie ,budowali,rodzili dzieci.korona wirus to dopiero poczatek-ukorzcie sie ludzie i pokutujcie!!!
Marcus
4 lata temu
Bóg daje tyle cierpienia ile ktoś jest w stanie udźwignąć. Jeśli natomiast nie ma wiary w człowieku nie ma również łaski Boga. Podsumowując - wszystko to co się dzieje na świecie złego wynika z braku wiary w Boga, braku stosowania przykazań boskich. Człowiek chce być stwórcą samego siebie i decydować w 100% o swoich losach i losach świata. Takie podejście przyczynia się do upadku człowieka, do zabijania , do braku poszanowania godności człowieka. Szatan poprzez tych wszystkich niewierzących ludzi wmawia ludzkości, że eutanazja jest dobra, że aborcja jest dobra i inne tego typu wynalazki są super dobre dla człowieka. Niestety, jak to ze wszystkimi szatańskimi pomysłami jest, prowadzi to do zguby człowieka. Póki ludzie tego nie zrozumieją i nie będą kierować swoimi wyborami w oparciu o prawa boskie, nigdy nie będzie dobrze na tym świecie a wiele dusz zamiast cieszyć się w raju bliskością Boga będzie .... (nie będę straszyć).
.....
4 lata temu
czy ogłoszono to 31 października? Wymowne. Dzień i święto złego....
nori
4 lata temu
A w Polsce w tym czasie godkujemy i stawiamy się w tematyce aborcyjnej za krajami arabskimi .
okropnosc
4 lata temu
Cywilizowany kraj - jeszcze nie tak dawno zjadali sie nawzajem, kogo oni chca uczyc?!
Kaz
4 lata temu
No proszę do tej pory to była obrona nienarodzonych bo bezbronnych i nie mogących się wypowiedzieć. Teraz jednak widzę po wpisach, że nawet o swoim życiu nie można zdecydować w pełni świadomości i z własnej woli. Ciekawe dlaczego? To jakaś nowa forma niewolnictwa? Najlepiej nowa kara w kodeksie i wyrok dożywocie i życie za karę nawet, jak się nie chce.
cynik
4 lata temu
Nowa Zelandia jest chyba dokładnie po drugiej stronie globu? No to nie ma się co dziwić - tam ludzie całe życie chodzą do góry nogami w we łbach im się przewróciło. Eutanazja jak najbardziej, humanitarnym bowiem jest pozwolić nie cierpieć, ale że marychy nie chcą? To są skutki życia na drugiej stronie globu.
sondor
4 lata temu
Powiem tak - sam byłem z chorobą na dnie "piekieł" i jeżeli możliwa by była eutanazja w tamtym czasie, bym z niej skorzystał. Więc ci co tego nie przechodzili, raczej na ten temat niech się nie wypowiadają. Wyszło jak wyszło, ale ile mnie to kosztowało to tylko ja wiem i moi bliscy!!!