programy
kategorie

Nowe zagrożenie na pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim

Władze Poleskiego Parku Narodowego ostrzegają przed zagrożeniem jakim jest rak marmurkowy. Jego obecność potwierdzono w jeziorach Miejskim i Kleszczów koło Ostrowa Lubelskiego. Czyli zaledwie 14-15 km od granic Parku Narodowego. Ten gatunek raka stanowi zagrożenie nie tylko dla ekosystemu pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, ale i każdego miejsca, w którym się pojawi. Wystarczy jeden osobnik do ekspansywnego rozwoju całej populacji, bowiem rak marmurkowy rozmnaża się dzieworodnie. Jeden osobnik wydaje na świat kilkaset młodych, które po 2-3 miesiącach są zdolne do produkcji kolejnych jaj. Rak marmurkowy jest poważnym zagrożeniem dla innych gatunków raka. Pochłania całe dostępne pożywienie. Na domiar złego, drapieżne ryby nie są wstanie z nim walczyć. Choć ten ekspansywny gatunek powstał w akwarystyce w wyniku mutacji, to jego hodowla jest ograniczona prawnie. Władze Poleskiego Parku Narodowego proszą o kontakt w przypadku natknięcia się na ten gatunek raka na...

rozwiń
89 reakcji
48
17
24
Podziel się
Komentarze (24)
20-08-2020
Przemo2Podajcie informację czy jest jadalny a jeśli tak to jakiś przepis na przyrządzanie i może zbiorowym wysiłkiem uda się go odłowić i zjeść.
zobacz więcej komentarzy (24)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(24)
Przemo2
3 lata temu
Podajcie informację czy jest jadalny a jeśli tak to jakiś przepis na przyrządzanie i może zbiorowym wysiłkiem uda się go odłowić i zjeść.
fantazja
3 lata temu
A dlaczego zdjęcie główne pochodzi z innego miejsca? Stare Juchy , powiat ełcki, Mazury, woj. warm-maz.
On@:)
3 lata temu
Kiedys byl zakaz sprowadzania na teren Polski obcych zwierząt bylo fajnie i bezpiecznie. I komu to przeszkadzało. Moze ktos mądry przywróci ten zakaz.
Ziomek 66
3 lata temu
Takie są skutki poprawiania dzieła Bożego
niech uznają
3 lata temu
owego cancera za przysmak i tyle...w CHRLD zlikwidowano tak problem ze szczurami...
Najnowsze komentarze (24)
felix
3 lata temu
Po co tu głowę zawracać Rząd nasz i Partia jego winni się zgromadzic w Parku Ojca korniszona przerosniętego i wspólnie modlić sie o zaniku Raka tęczowego ze srodowiska Narodu Ponckiego Piłata co nie widzi tu winy tego co go tu sprowadził.
Adaś
3 lata temu
Jeśli są jadalne to wyłapiemy i sprzedamy Francuzom po 3 euro za sztukę. Oni uwielbiają skorupiaki.
dawid
3 lata temu
ciekawe czy za 1000 lat odkryją wilka który zjadł zająca?
Sport
3 lata temu
Naprawdę? Wystarczy do zbiornika wodnego, jeżeli jest stały wpuścić suma nie polecam wpuszczania kilku osobników gatunku tej drapieżnej ryby bo spustoszy jezioro lub staw niedługim czasie ten gatunek ryby powinien poradzić sobie z pełzającym do tyły skorupiakiem
zuzula
3 lata temu
Znaczy się - imigrant!?
Dzieworództwo
3 lata temu
Znaczy to LGBT jakieś albo Gender. Co na to Kościół Katolicki i wyznający wyłacznie tradycyjne wartości rząd i Minister Środowiska i Gospodarki Wodnej. Księża powinni natychmiast zamienić całą wodę w tych zbiornikach w święconą, a Minister zarządzić jej wypompowanie, wyłapanie wszystkich zboczonych skorupiaków i wysłanie ich pod eskortą leśniczych na przymusowe leczenie do jakiegoś katolickiego ośrodka terapeutycznego. No bo przecież wiadomo, że to choroba jest jakaś.... Podobno przywleczna z Kaliforni jak każda zaraza....
John
3 lata temu
Jeżeli jest jadalny to nie ma problemu - tylko odławiać i do marketu. Nowa praca no i kasa.
John
3 lata temu
Jeżeli jest jadalny to nie ma problemu - tylko odławiać i do marketu. Nowa praca no i kasa.
wytrująnasi
3 lata temu
wyhodowano raka odpornego na zanieczyszczenia
RakMarmurkowy
3 lata temu
Nie zdołacie nas zniszczyć! Lepszy bierze wszystko...
jkkk
3 lata temu
ten rak jest małym gatunkiem i niezbyt odpornym na niską temperaturę -inwazja byłaby" marnota" ---nasze raki by go tępiły . Gatunków inwazyjnych u nas jest już sporo ----jest to też proces naturalny .Dramatu nie będzie.
gdzie problem
3 lata temu
wystarczy ogłosić że można sobie łowić ile się chce i tyle, w 2 tygodnie nie będzie raka w okolicy!
Palmel
3 lata temu
wydrukować kartę ze zdjęciem i opisać i dołączyć jako wkładkę do całej prasy
Co wy na to
3 lata temu
A może by tak jakąś chemioterapią go potraktować ;)