bGazCMNw
bGazCMNA
bGazCMNE
programy
kategorie
bGazCMNx

Nurdle. Nowa plaga na plażach nad Bałtykiem

Plaże nad Bałtykiem są zanieczyszczone plastikiem. To nurdle, czyli niewielkie granulki o wielkości ziarna soczewicy. Wykorzystywane są do produkcji tworzyw sztucznych na ogromną skalę. Nurdle rozdrabniają się na coraz mniejsze cząsteczki i wraz z prądami morskimi krążą po morzach i oceanach. Stanowią zagrożenie dla zwierząt, które często mylą je z pokarmem i zjadają. Gdy rybak złowi taką rybę, cząstki plastiku lądują również na naszym stole. Coraz częściej można je znaleźć także na polskich plażach. Aktywiści z Greenpeace postanowili to sprawdzić i poszukać nurdli nad Bałtykiem. Wyniki są bardzo niepokojące.

365 reakcji
95
170
100
Podziel się
bGazCMNz
Komentarze (100)
26-08-2020
Sim
Trzeba po prostu sprzątać. No ale dla tak wielkiego Mocarstwa jakim niewątpliwie jest RP problemem jest podniesienie z dna jednego (1) okrętu zatopionego w Zatoce...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (100)

Programy Wirtualnej Polski

bGazCMNJ
KOMENTARZE
(100)
Sim
2 lata temu
Trzeba po prostu sprzątać. No ale dla tak wielkiego Mocarstwa jakim niewątpliwie jest RP problemem jest podniesienie z dna jednego (1) okrętu zatopionego w Zatoce Gdańskiej, a co dopiero mówić o czyszczeniu plaż z plastiku. Polska to kraj niemocy i niemot
JaSi
2 lata temu
Była epoka kamienia gładzonego, brązu, żelaza, a teraz mamy epokę plastiku.
Polik
2 lata temu
Wszyscy umrą
bGazCMOb
sceptyk
2 lata temu
Okazuje się, że PRL był całkiem ecco. W sklepach sprzedawało się, w papierowych opakowaniach i torebkach. W warzywniaku ogórki i kapusta kiszona była w drewnianych beczkach. Przychodziło się z własnymi słoikami. Woda sodowa była w szklanych syfonach, które napełniało się wielokrotnie. Zabawki dla dzieci były z drewna. Nawet tornistry były z tektury, a piórniki także drewniane. To co nosiliśmy na sobie, było przeważnie z bawełny, wełny i lnu. Era plastikowego g....a zaczęła się u nas, od przywożonych z zagranicy toreb-reklamówek. Potem były płaszcze ortalionowe, koszule non-iron, peruki, klapki, zabawki, tkaniny bouclé, i kremplina. Największym złem są obecnie jednorazowe polietylenowe woreczki oraz styropianowe opakowania ochronne, składające się z prasowanych kulek. Jeżeli nic z tym nie zrobimy, to utoniemy w śmieciach...
Dżenka
2 lata temu
Jaka plaga , ludzie spójrzcie prawdzie w oczy i przyznajcie , że społeczeństwo jest rozpuszczone i niczego nie szanuje. A to wszystko w imię wolności bo przecież Taki ON może robić co chce bo mu wolno. Żadnej kary ani nagany nic , Jeżeli nie będziemy wychowywać społeczeństwa to będzie jeszcze gorzej. Ale przecież sa ważniejsze sprawy jak LGBT czy sprawy kościoła ( nie mówię o księdzach pedofilach) i tym żyje Polska. A tu nagle jakiś wyskoczył , że plaga owszem jest plaga ale degradacji społeczeństwa.
Najnowsze komentarze (100)
Kamila
2 lata temu
Kocham polskie morze, to jest moje miejsce na ziemi. Na szczęście udało mi się kupić mieszkanie w Rowach - Apartamentu Lubicz i to była najlepsza decyzja, jaką mogłam podjąć.
KATOluk
2 lata temu
ale to nurdle...
Mały Artysta
2 lata temu
Bardzo dawno temu (przed ponad pół wiekiem) zbierałem takie granulki na plaży nad Bałtykiem. Ponieważ rodzice wyposażyli mnie na kolonie letnie w przybory do szycia, żebym mógł sobie przyszyć guzik; to nanizałem te granulki na nitkę; z czego były całkiem ładne naszyjniki. Można było dodać jeszcze jakąś muszelkę, kawałek kory, czy wysuszoną jarzębinkę.
Mały Artysta
2 lata temu
Bardzo dawno temu (przed ponad pół wiekiem) zbierałem takie granulki na plaży nad Bałtykiem. Ponieważ rodzice wyposażyli mnie na kolonie letnie w przybory do szycia, żebym mógł sobie przyszyć guzik; to nanizałem te granulki na nitkę; z czego były całkiem ładne naszyjniki. Można było dodać jeszcze jakąś muszelkę, kawałek kory, czy wysuszoną jarzębinkę.
max
2 lata temu
Zdaje mi sie ,że plastku nie da sie strawic bo jest odporny na kwasy i zasady....... Nawet jak go coś połknie i przewód pokarmowy nie zostanie zatkany to nic się nie stanie. Większość plastiku w oceanach spływa do nich wielkimi azjatyckimi rzekami a prądy roznoszą to po całej planecie. "grinpice" organizuja następną imprezę na czyjś obstalunek albo dla własnej reklamy.
tygrys
2 lata temu
doprowadzamy świadomie do samo zagłady
Chory świat
2 lata temu
Pani prowadząca w telewizji śniadaniowej podała super przykład , dotyczyl akurat śmieci w lasach .. powiedziała ,że skoro ktoś targa pełną 0,5 l , 1l lub np 2 litrową flaszke w plecaku na plecach to dlaczego nie moze wrzucic spowrotem do tego samego pustej ktora nic nie waży !! i wyrzucić do pojemnika na surowiec po drodze lub w domu , ewentualnie do zwyklego kosza ( jeśli przerasta go segregacja śmieci... ) ale ludzie to w dużej mierze dezinteligencja i mają gdzieś czystość i innego człowieka! Problemy z myciem niektorzy maja ( wystarczy sie miejską komunikacją przejechać parę razy ) a co dopiero dbać o czystość w lesie , wodzie itp.
Merkator
2 lata temu
Tymi polietylenowymi drobinami od kilkudziesięciu lat wypełniane były boje i pływaki sieciowe na kutrach rybackich. Wzmacniały ich pływalność. Można je było znaleźć na plażach bałtyckich 50 lat temu. Bałtyk jest zanieczyszczony, zatruty o biologicznie zdegradowany od wybuchu I wojny światowej. Teraz to już dno ale to nie koniec bo jeszcze wypłyną chemikalia zatopione przez Angoli i Sowietów po zakończeniu II wojny światowej
bGazCMNT
ja~
2 lata temu
Pamietam ze sie kupowalo mleko, smietane, coca-cole w szklanych opakowaniach. I mozna bylo. Potem kapitalizm wszedl na calego, "lepsze" opakowania wprowadzili i teraz mamy smietnik na 300 lat. Co do petow zakopywanych w piasku to winni sa leniwi plazowicze a nie rzad. Ludzie najlepiej to glosowac za pomoca kasy - nie kupowac tego co w zbednych opakowaniach. W UK kilka akcji przeprowadzili, gdzie klienci rozpakowywali produkty w sklepie i zostawiali gore smieci w marketach, niech sami zaplaca za wywoz smieci. Podzialalo.
aniol
2 lata temu
To nie wina plazowiczow tylko producentow pakujacych wszystko w plastiki.Zawdzieczamy to Amerykanom bo to oni zaczeli pakowac wszystko w plastiki.Czym nas jeszcze zaskocza nie wiadomo ale sa juz u nas.
Stop parawan
2 lata temu
Plastiku na pewno nie ma tyle co petów zakopywanych w piach...
😭🤮😭
2 lata temu
Dlaczego pseudo ekolodzy nie naciskają na producentów aby nie używać wszędobylskiego plastiku. Potrafią tylko krzyczeć, że w Polsce tak źle się dzieje, za to w Niemczech wycinają lasy na potęgę, budują nowe elektrownie węglowe i gitara. Tam mogą, gdzie indziej verboten (zakazane)
oko
2 lata temu
tacy to eksperci jak wy dziennikarza buahahah
PUPA
2 lata temu
wy niy martwvcie sie CHINAMI CHINY POLSKICH DZIADOW PRZESKOCZYLA O 100 LOT
...
Następna strona
bGazCMOv
bGazCMNC
bGazCMOC
bGazCMOD