bEKUIpis
bEKUIpiw
bEKUIpiA
programy
kategorie
bEKUIpit

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej na wzór królowej Jadwigi? Kontrowersyjna teoria

Wygląd Jadwigi Andegaweńskiej do dzisiaj pozostaje tajemnicą. Żaden portret królowej nie zachował się do naszych czasów, przez co wyobrażenie o niej możemy mieć jedynie z badań antropologicznych i tekstów kronik. Materiał powstał na podstawie tekstu opublikowanego na łamach portalu WielkaHistoria.pl. Kontrowersyjna teoria łączy wygląd Matki Boskiej Częstochowskiej z Jadwigą. Po zniszczeniu cudownego obrazu przez czeskich heretyków, Jagiełło ściągnął malarzy z Wiednia, którzy mieli za zadanie stworzyć obraz Matki Boskiej, ale na wzór i podobieństwo nieżyjącej polskiej królowej. Chcesz się dowiedzieć więcej przeczytaj artykuł: Czy tak wyglądała królowa Jadwiga? Kontrowersyjna...

rozwiń
53 reakcje
12
20
21
Podziel się
Komentarze (21)
02-07-2021
konradJadwiga była królem! a nie królową.
zobacz więcej komentarzy (21)

Programy Wirtualnej Polski

bEKUIpiF
KOMENTARZE
(21)
konrad
4 miesiące temu
Jadwiga była królem! a nie królową.
logik
4 miesiące temu
Nawet WP udowadnia, że daje radę i co tydzień wali wielkimi debilizmami (małych nie zliczę). "Po zniszczeniu ...Jagiełło ściągnął malarzy z Wiednia, którzy mieli za zadanie stworzyć obraz Matki Boskiej, ale na wzór i podobieństwo nieżyjącej polskiej królowej". Czyli wg redachtorka malarze z Wiednia najlepiej wiedzieli, jak wyglądała zmarła 20 lat przed ich przybyciem Jadwiga...? A może miała tyle słitfoci na fejsie, że skopiowali któreś?
labellus
4 miesiące temu
Obraz zniszczyla polska katolicka szlachta, a nie husyci.
bEKUIpiX
olo
4 miesiące temu
z tego co podaje historia Jadwiga stroniła od "mydła" . Natomiast Jagieło był "czyściochem" . To przekładało się na ich "pożycie w łożu" . Natomiast ten cały tekst to dorabianie jakichś historyjek dla "ciemnego luda" ,które ni jak się mają do historycznych faktow.
tichy
4 miesiące temu
A mnie cos się kojarzy, ze faktycznie to zniszczenia obrazu dokonali polscy pijani szlachetkowie uprawiający rozboje na goscińcach..... nie zakłamujcie historii
Najnowsze komentarze (21)
bzdura
4 miesiące temu
ale bzdury - obraz nie jest polski tylko pochodzi ze wschodu
Babcia Mira
4 miesiące temu
Oddawanie czci obrazom i rzeźbom jest niezgodne z Biblią, gdyż świadczy o pogaństwie. Polscy katolicy to poganie.
chłop małorol...
4 miesiące temu
pewnie była piękna,jak kwit na węgiel.
hehe
4 miesiące temu
Zobaczcie sobie "Nowy poczet władców Polski" wg Waldemara Świerzego (to nie błąd w nazwisku!). To jest dopiero wywrócenie do góry nogami wyobrażenia o władcach!
hennic
4 miesiące temu
W Częstochowie mamy do czynienia z ikoną Matki Bożej, a nie obrazem. Ikonę można czytać jak książkę, bo każdy znak ma swoje znaczenie, Jak litery alfabetu. Np. trzy gwiazdy na welonie znaczą, że Matka Boża jest dziewicą. Dlatego bluźnierstwem i wielkim nieuctwem jest porównywanie ikony MBCz do obrazu...
Tu i teraz
4 miesiące temu
oj autorku...znowu kłania się znajomość historii Polski...ale ty chyba z tych wyklętych z ePISkopatu ?
Tu i teraz
4 miesiące temu
a Kopernik był kobietą
Matejko
4 miesiące temu
Dla mnie ona zawsze będzie taka jak u Matejki. Piękna i dostojna.
bEKUIpiP
zocha
4 miesiące temu
Nie wydaje się,by królowa pozowała w przebraniu,król to król i na obrazach zawsze jest królem,.
nie przez mat...
4 miesiące temu
Jezus mu rzekł: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak TYLKO przeze mnie.
Putinland
4 miesiące temu
O nie, obraz Matki Boskiej Częstochowskiej jest na podobieństwo św. Marty Kaczyńskiej Smuniewskiej Dubienieckiej Zielińskiej prawej i cnotliwej.
Cytat z Wikip...
4 miesiące temu
Jacy czescy heretycy zniszczyli tą ruską ikonę. To uczynili Polacy "Pojawiają się również inne wersje napadu. Miał on być czysto rabunkowy, co sugerował Jan Długosz (a nie religijny), a obraz został zniszczony w gniewie po tym, jak nie znaleziono w klasztorze spodziewanych skarbów. Władysław Jagiełło zamierzał początkowo w ramach odwetu najechać na Królestwo Czech, ale zrezygnował, gdy dowiedział się, że większość rozbójników stanowili Polacy. Wbrew temu, co napisał Jan Długosz o rychłej śmierci sprawców, król Polski nie wydał surowych wyroków. Uznawany za głównego sprawcę Jan Kuropatwa dożył starości i nawet został doradcą króla Kazimierza Jagiellończyka. Przekonanie o tym, że napadu dokonali husyci, jest popularne do dnia dzisiejszego[11]."
HISTORYK
4 miesiące temu
Ile Polaków zmarło z głodu za jej życia?
HISTORYK
4 miesiące temu
ile Polaków zmarło za jej życia?
bEKUIpjr
bEKUIpiy
bEKUIpjy
bEKUIpjz