bDTeKeBg
bDTeKeBk
bDTeKeBo
programy
kategorie
bDTeKeBh

Odpłatność ze usługi medyczne? Nie ma szans. "W Czechach zmienił się rząd po takiej decyzji"

Ministerstwo Zdrowia analizowało pomysł na częściową odpłatność za drobne usługi medyczne. - W Czechach po wprowadzeniu odpłatności na poziomie 1 euro, czyli trochę ponad 4 zł, zmienił się rząd, a w Polsce jak sprawdziliśmy, ile osób akceptowałoby odpłatność za wizytę, to jest to na poziomie 10 proc. - powiedział w programie "Money. To się liczy" minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Tranksrypcja:Odpłatne niektóre zabiegi? Wystawianie recept za drobne. Zac...
rozwiń
Jak rozmawiałem z panem ambasadorem Czech, to po wprowadzeniu jednego euro, czyli no, to jest te 4 i pół złotego.
Zmienił się rząd w Czechach, który jest takim racjonalnym krajem. A w Polsce jak sprawdziliśmy, ile osób by akceptowało odpłatność za wizytę, to jest chyba 10% czy coś koło tego.
90% jest zdecydowanie przeciwna, więc myślę, że też nie można bić się z koniem.
No, jeżeli społeczeństwo nie chce pewnych rozwiązań, zdecydowanie nie chce pewnych rozwiązań, to wprowadzanie ich per force jest po prostu nieskuteczne.
Ale z drugiej strony społeczeństwo chce chodzić do lekarza i być przyjętym szybko, z drugiej społeczeństwo oczekuje tego, że nie pójdzie na SOR i nie będzie czekać 6, 7, 8, 10 godzin.
Albo nie będzie w mediach oglądać obrazków, jak ktoś na tym SOR-ze umiera.
Dlatego SOR, który jest dobrze zarządzany i tu znowu wracamy do dyrektorów szpitali, których powołuje albo samorząd, albo rektorzy uniwersytetów.
Jeżeli popatrzymy na duży SOR, taki naprawdę duży i teoretycznie bardzo obciążony - Gdańsk, Bydgoszcz, Białystok, możemy mnożyć je.
Tam mamy 3 do 4 godzin oczekiwania na SOR-ze i to jeszcze w tej kolejce zielonej czy niebieskiej, bo wiadomo, że czerwona czy pomarańczowa wchodzi od razu.
To naprawdę jest też kwestia zarządzania i wprowadzenia trejażu pozwoliło tam naprawdę te kolejki skrócić.
Mam rozumieć, że polskie szpitale mają problem z zarządzającymi? Tak. To znaczy, że samorządy po prostu wybierają ludzi, którzy nie powinni się znaleźć na tych stanowiskach?
Niestety dobrze zarządzanych szpitali nie jest tak... Znaczy inaczej - dobrze zarządzanych szpitali jest sporo. Natomiast...
A złych zarządzanych szpitali jest więcej. Nie więcej, właśnie, tylko...
Również sporo. Mniej, ale one - je widać, bo jeżeli ktoś czeka 15 godzin, myślę, że pan nawet zaniżył te wartości - 15 godzin na SOR-ze, to jest...
To mi się zdarzyło tylko 8 godzin czekać. To to jest przykład źle zarządzanego szpitala. Czyli rozumiem, że ja byłem szczęśliwym człowiekiem, że tylko 8 godzin tam siedziałem. Nie nie. 8 godzin to jest po prostu też za dużo.
W tych szpitalach, które są dobrze zarządzane, robi się na przykład oddziały większe. W momencie, gdy jest napór pacjentów z danej dziedziny na SOR-ze.
No, tak pytałem dyrektora Gdańskiego Szpitala Klinicznego, mówię: słuchaj, jak ty to robisz?
Mówi: wiesz co? Bo jeżeli przychodzi nagle więcej chorych z infekcją górnych dróg oddechowych, to tworzymy specjalnie przestrzeń dla nich, żeby ich położyć. Można? Można.
145 reakcji
18
127
0
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

bDTeKeBt
KOMENTARZE
(0)
bDTeKeCf
bDTeKeBm
bDTeKeCm
bDTeKeCn