programy
kategorie

Palikot popiera podatek cukrowy. "To olbrzymi problem"

- Kibicowałbym podatkowi cukrowemu, bo to rzeczywiście jest olbrzymi problem. Wskazują na to niemal wszyscy naukowcy - tak o opłacie cukrowej, wprowadzanej przez PiS, mówi były polityk Janusz Palikot. - Nie kibicuję temu rządowi, ale w tej kwestii go wspieram - komentuje Palikot, który dziś działa w branży alkoholowej. Apeluje również do producentów piwa, by nie używali do produkcji cukru. I podkreśla, że w jego browarze do piwa cukru się nie dodaje.

Tranksrypcja:A dla branży problemem nie jest i z jednej strony opłata cuk...
rozwiń
Dla branży alkoholowej od małpek opłata jest pewnym problemem, bo to bardzo silny segment. Sam go kiedyś zresztą stworzyłem w Polmosie Lublin, więc obserwuję to uważnie.
To jest istotny ruch. Jeśli chodzi o cukier, to tu bym kibicował temu. Dlatego, że konsekwencje zdrowotne nadużywania cukru, są dla nas... Nie dziwię się, że pan by kibicował, bo opłata cukrowa będzie bez piwa.
Piwo produkujemy bez cukru. I zachęcam wszystkich innych producentów alkoholu, żeby nie używali cukru do produkcji. Ale są tacy, którzy dodają - są piwa smakowe?
Wtedy niestety się będzie płaciło wyższy podatek, ale trudno. Oni powinni płacić? Tak, bo uważam, że cukier jest ogromnym problemem.
Opinie naukowców są jeden do jednego. Nie ma innych opinii. Wszyscy uważają, że nadużywanie cukru szkodzi, wywołuje inne choroby miażdżycowe.
Trzeba ograniczyć przez podatki tą konsumpcję produktów - także alkoholu. Tego bym się nie spodziewał, że powie pan, że to jest dobry podatek.
Jeżeli chodzi o cukier - tak. Uważam, że cukier jest poważnym zagrożeniem społecznym.
Nie kibicując rządowi, ale w tej sprawie go wspieram. Ponieważ uważam, że to było dobre rozwiązanie dla nas wszystkich - następne pokolenia Polaków będą zdrowsze i będą dłużej żyły. Jeżeli konsekwentnie to przeprowadzimy.
Ten podatek faktycznie wpłynie na to, że spadnie spożycie cukru? Czy może nie spadnie spożycie cukru? Producenci więcej zapłacą, Polacy więcej zapłacą - budżet ściągnie dodatkowe miliardy.
Jeżeli pan robi de-alkoholizację piwa i ma pan piwo 00, to w tym alkoholu, który pan odbiera jest cukier przerobiony z tego, co się w ziarnach jęczmiennych znajdowało.
To jest paradoksalnie piwo bardzo wytrawne z mniejszą zawartością cukru, a smakujące tak, jakby było piwem zwykłym alkoholowym.
Przyszłość tego typu produkcji, niewiarygodnych cech napoju słodowanego, po-fermentacyjnego, gdzie cały cukier został przerobiony na alkohol i odebrany, to jest jeden z aspektów, dla których my też się zdecydowaliśmy na tą inwestycję.
Myślę, że coraz więcej ludzi będzie szło w tym kierunku. Nie tylko w przypadku piwa, ale także innych produktów, żeby opierać to na takich procesach, które eliminują nie pozbawiając pełności smaku, eliminują cukier.
To Polacy wyeliminują cukier, a nie podatek. Tak.
2 reakcje
0
0
2
Podziel się
Komentarze (2)
06-03-2020
babcuaPIS nam funduje piękne podwyżki...warto o tym pamiętać przy urnie wyborczej.
zobacz więcej komentarzy (2)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(2)
babcua
4 lata temu
PIS nam funduje piękne podwyżki...warto o tym pamiętać przy urnie wyborczej.
J. Hej.
4 lata temu
POWINIEN BYĆ PODATEK OD SOLI. BO WSZYSTKO SOLĄ NAWET ZIOŁA,SUPLEMENTY DIET TEŻ ZAWIERAJĄ SÓL .
Najnowsze komentarze (2)
J. Hej.
4 lata temu
POWINIEN BYĆ PODATEK OD SOLI. BO WSZYSTKO SOLĄ NAWET ZIOŁA,SUPLEMENTY DIET TEŻ ZAWIERAJĄ SÓL .
babcua
4 lata temu
PIS nam funduje piękne podwyżki...warto o tym pamiętać przy urnie wyborczej.