programy
kategorie

Piorun kulisty podczas burzy. Tak wygląda i powstaje groźne zjawisko meteorologiczne

Uwaga na piorun kulisty - to najrzadziej spotykana forma błyskawicy. Niezwykle efektowne, ale i groźne zjawisko. Piorun kulisty jest formą płonącej kuli z jasnym światłem barwy białej, czerwonej, niebieskiej lub żółtej. Może mieć średnicę nawet do kilkudziesięciu centymetrów. Przemieszcza się lub zastyga, "syczy" przy tym i po kilku sekundach rozpada się. To rzadkie zjawisko meteorologiczne od lat spędza sen z powiek naukowcom. Pierwsze duże badania naukowe na jego temat pochodzą z 1838 r. Od 2012 r. własne prowadzą głównie Chińczycy. W 2019 r. chińscy eksperci potwierdzili, że piorun kulisy jest kulą rozgrzanego gazu, która powstaje, gdy piorun uderza w ziemię, unosząc krzem. Atomy krzemu wchodzą wtedy w reakcję w tlenem, a spalaniu towarzyszy efektowne światło i dźwięk syczenia. Badacze twierdzą, że to zjawisko jest efektem utleniania materiału odparowanego z gleby po piorunie. Woda w glebie i na ziemi zwiększa szanse jego powstania o 60 proc. Wciąż trwają...

rozwiń
0
0
64
Podziel się
Komentarze (64)
23-06-2021
TomTo fejkowe nagranie zrobione w 3D studiu. Krąży po sieci już dłuższy czas. Wstydź się autorze, bo nie ma o tym ani słowa. Nie oddaje prawdziwego charakteru zjawiska.
zobacz więcej komentarzy (64)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(64)
Tom
4 lata temu
To fejkowe nagranie zrobione w 3D studiu. Krąży po sieci już dłuższy czas. Wstydź się autorze, bo nie ma o tym ani słowa. Nie oddaje prawdziwego charakteru zjawiska.
wieslawa
4 lata temu
Gdy miałam 7 lat , przed burzą siedzieliśmy wszyscy u dziadków w starym drewnianym domu , jeszcze w kuchni i sieni była ceglana polepa. Było duszno , drzwi od sieni były otwarte , drzwiczki kuchenki na drewno równiez ,bo paliły sie resztki polan. Deszcz jeszcze nie padał , nagle w gruszę obok domu uderzył piorun i sycząca świetlista kula wpadla do kuchni , i z wielkim sykiem uleciała przez otwarte drzwiczki w komin. Nikomu nic sie nie stało , a ta scena pozostała w mojej pamieci i od zawsze boje sie burzy mimo , że mineło 65 lat. Po latach dowiedziałam sie , ze to było bliskie spotkanie z piorunem kulistym.
xxx
4 lata temu
To nagranie to fejk, sam autor się do tego przyznał, zostało to ujawnione w jednym z programów popularno naukowych, dno...
Anna
4 lata temu
Dlatego ludzie podczas burzy zamykają okna. Niektórzy mogą się z tego śmiać, ale.moja babcia zawsze wszystko zamykał, żeby piorun kulisty nie wyleciał. W młodości miała taki przypadek.
Fizyk
4 lata temu
drobiny krzemu i pyly maja tez pewna role w powstawaniu tak zwnaych ogni swietego Elma Ognie świętego Elma (ognie św. Bartłomieja, ognie Kastora i Polluksa) – zjawisko akustyczno-optyczne w postaci małych, cichych, ciągłych wyładowań elektrycznych na różnych powierzchniach, a szczególnie krawędziach przedmiotów, mające miejsce w czasie pogody zapowiadającej burzę. Wyładowaniom tym mogą towarzyszyć bardzo ciche dźwięki w postaci syczenia lub świstu, a czasem może być to głośny gwizd. Zjawisko pojawić się może na powierzchni skał, drzew, masztów, anten, lin. Występuje w różnych miejscach, ale najłatwiej zaobserwować je w górach lub na morzu. Wyładowania te są niegroźne, a można je zaobserwować nawet na wyciągniętej ręce. Ognie św. Elma pojawiają się podczas pogody zwiastującej zbliżanie się burzy z piorunami, chociaż nie zawsze do tego dochodzi. W skrajnych przypadkach zjawisko to może występować podczas burzy. Efekty świetlne w czasie widnego dnia są niewidoczne, ale o brzasku, zmierzchu i w nocy, oraz podczas bardzo silnego zachmurzenia widać je w postaci łuny lub świetlnych miotełek wytryskujących z różnych miejsc. Na statkach szczególnie wydatnie zjawisko to występuje na końcach masztów, ponieważ gęstość ładunku w naładowanych przewodnikach jest zawsze największa tam, gdzie promień krzywizny powierzchni jest najmniejszy (a więc np. na ostrzu). Marynarze nazwali te wyładowania "ogniami świętego Elma" prawdopodobnie dlatego, że niegroźne zjawiska odczytywali jako wysłuchanie modlitw zanoszonych podczas burz do Boga za wstawiennictwem świętego. Według legendy bowiem święty Elmo miał nie bać się uderzających obok niego piorunów[1]. Same ognie św. Elma nie są groźne, ale duża ich intensywność świadczy o wysokiej różnicy potencjałów elektrycznych pomiędzy ziemią i warstwą chmur, co powinno być ostrzeżeniem dla obserwatora, że w każdej chwili gdzieś w okolicy może uderzyć piorun. Ognie św. Elma występują także podczas przelotu samolotu przez naładowaną elektrostatycznie chmurę[2] lub chmurę pyłów wydobywających się podczas erupcji wulkanu. Wtedy te ostre drobinki pyłu trą o krawędzie natarcia skrzydeł, powodując wyładowania elektrostatyczne, a także jasną poświatę.
Najnowsze komentarze (64)
Koniara1234
2 lata temu
!!!!!Ciekawe ale widać rze to się porusza nad ziemią a nie na ziemi wienc to fotoszop lub dron który ma bardzo kastom siwiatło przyczepione!!!!!
zubru zobrows...
4 lata temu
expecto patronusa któś używł wielkie mi rzeczy
Gość
4 lata temu
Zdecydujcie się w końcu, co do tego filmu, jeszcze pół roku temu, opisywany był jako fotomontaż, z dzisisj... prawdziwy. Sami już nie wiecie co pisać.
Wójt Burak
4 lata temu
W dalszym ciągu nie wiadomo dokładnie czym to zjawisko jest. Oczywiście prawdopodobnym jest, że to obłok szybko wirującej plazmy powstałej po uderzeniu w grunt, ale SPALANIE KRZEMU? Ktoś chyba coś źle przetłumaczył. Krzemu w formie czystej w ziemi nie ma. To krzem związany chemicznie, a głównie z tlenem. Więc co miałoby się spalać? Oczywiście może tak być, że uderzenie błyskawicy najpierw powoduje dysocjację związków chemicznych w gruncie, a potem ponownie ulegają one spalaniu, ale o tym tu nie napisano. Poza tym skąd wystarczającą ilość tlenu przy niewielkiej powierzchni zewnętrznej kuli "pioruna", by wydzielało się aż tyle energii, no i jaką ilość tego materiału mogło zostać wyrwane z gleby? Jak zaznaczyłem na początku, nadal nie bardzo wiadomo z czym dokładnie mamy do czynienia.
Kudłaty MoG
4 lata temu
Fejk wideo 😂😂😂
Polak
4 lata temu
Jak może być po uderzeniu w ziemię jak najczęściej "spadają" z chmur od razu w takiej formie...
Bylywyborcapi...
4 lata temu
Wiejska ...jaki numer??? I mielibyśmy spokój!
Jaszczomp
4 lata temu
Szwagier takie w słoiki łapał.
Xyz
4 lata temu
Piorun kulisty nie płonie bo nie ma tam ognia
Edyta
4 lata temu
Właśnie takie coś wpadło do mieszkania sąsiadki z ostatniego piętra i wypaliło całe mieszkanie
Gość
4 lata temu
Tak wygląda dziennikarstwo w tym kraju.... ten filmik to dzieło grafika komputerowego
Maiki
4 lata temu
To nie jest piorun kulisty to nagranie jest fałszywe, czemu pokazujecie nie prawdziwe informacje.?????
Acid
4 lata temu
To nie piorun a orb lub dron sledzacy obcych (postac kuli, czasami je nawet widac w tle na filmach ze stacji kosmicznej).
Olo
4 lata temu
Na zdjęciu, piorun krakowski a artykuł pisał... patron, tłumaczył translatorem absolwent uczelni Rydzykowskiej. A już myślałem, że najgłębsze dno, to Rów Mariański.
...
Następna strona