bFGArDOs
bFGArDOw
bFGArDOA
programy
kategorie
bFGArDOt

Piorun kulisty podczas burzy. Tak wygląda i powstaje groźne zjawisko meteorologiczne

Uwaga na piorun kulisty - to najrzadziej spotykana forma błyskawicy. Niezwykle efektowne, ale i groźne zjawisko. Piorun kulisty jest formą płonącej kuli z jasnym światłem barwy białej, czerwonej, niebieskiej lub żółtej. Może mieć średnicę nawet do kilkudziesięciu centymetrów. Przemieszcza się lub zastyga, "syczy" przy tym i po kilku sekundach rozpada się. To rzadkie zjawisko meteorologiczne od lat spędza sen z powiek naukowcom. Pierwsze duże badania naukowe na jego temat pochodzą z 1838 r. Od 2012 r. własne prowadzą głównie Chińczycy. W 2019 r. chińscy eksperci potwierdzili, że piorun kulisy jest kulą rozgrzanego gazu, która powstaje, gdy piorun uderza w ziemię, unosząc krzem. Atomy krzemu wchodzą wtedy w reakcję w tlenem, a spalaniu towarzyszy efektowne światło i dźwięk syczenia. Badacze twierdzą, że to zjawisko jest efektem utleniania materiału odparowanego z gleby po piorunie. Woda w glebie i na ziemi zwiększa szanse jego powstania o 60 proc. Wciąż trwają...

rozwiń
240 reakcji
64
111
65
Podziel się
Komentarze (65)
23-06-2021
Boski RysioZ tymi piorunami to jak z żonami - nigdy nic nie wiadomo. Moja miała być zwykła a jest kulista.
zobacz więcej komentarzy (65)

Programy Wirtualnej Polski

bFGArDOF
KOMENTARZE
(65)
Boski Rysio
11 miesięcy temu
Z tymi piorunami to jak z żonami - nigdy nic nie wiadomo. Moja miała być zwykła a jest kulista.
osa
11 miesięcy temu
NIE, TO NIE JEST PIORUN KULISTY NAD TORAMI. To jest CGI, czyli computer generated image. Jest to obraz wygenerowany komputerowo przez białoruskiego grafika Andrieja Truchonowca. Grafik opublikował tę pracę 2 lata temu, na swoim kanale na YT. To jest obraz stworzony prze komputer, żaden piorun kulisty, redakcjo. WP spadło na samo dno. Fejkowy film, przedstawiający testowanie komputerowych możliwości podajecie jako prawdziwe zjawisko, które wprawdzie istnieje, ale nie wygląda tak jak ten stworzony przez komputer.
Tom
11 miesięcy temu
To fejkowe nagranie zrobione w 3D studiu. Krąży po sieci już dłuższy czas. Wstydź się autorze, bo nie ma o tym ani słowa. Nie oddaje prawdziwego charakteru zjawiska.
bFGArDOX
wieslawa
11 miesięcy temu
Gdy miałam 7 lat , przed burzą siedzieliśmy wszyscy u dziadków w starym drewnianym domu , jeszcze w kuchni i sieni była ceglana polepa. Było duszno , drzwi od sieni były otwarte , drzwiczki kuchenki na drewno równiez ,bo paliły sie resztki polan. Deszcz jeszcze nie padał , nagle w gruszę obok domu uderzył piorun i sycząca świetlista kula wpadla do kuchni , i z wielkim sykiem uleciała przez otwarte drzwiczki w komin. Nikomu nic sie nie stało , a ta scena pozostała w mojej pamieci i od zawsze boje sie burzy mimo , że mineło 65 lat. Po latach dowiedziałam sie , ze to było bliskie spotkanie z piorunem kulistym.
xxx
11 miesięcy temu
To nagranie to fejk, sam autor się do tego przyznał, zostało to ujawnione w jednym z programów popularno naukowych, dno...
Najnowsze komentarze (65)
zubru zobrows...
8 miesięcy temu
expecto patronusa któś używł wielkie mi rzeczy
Gość
11 miesięcy temu
Zdecydujcie się w końcu, co do tego filmu, jeszcze pół roku temu, opisywany był jako fotomontaż, z dzisisj... prawdziwy. Sami już nie wiecie co pisać.
Wójt Burak
11 miesięcy temu
W dalszym ciągu nie wiadomo dokładnie czym to zjawisko jest. Oczywiście prawdopodobnym jest, że to obłok szybko wirującej plazmy powstałej po uderzeniu w grunt, ale SPALANIE KRZEMU? Ktoś chyba coś źle przetłumaczył. Krzemu w formie czystej w ziemi nie ma. To krzem związany chemicznie, a głównie z tlenem. Więc co miałoby się spalać? Oczywiście może tak być, że uderzenie błyskawicy najpierw powoduje dysocjację związków chemicznych w gruncie, a potem ponownie ulegają one spalaniu, ale o tym tu nie napisano. Poza tym skąd wystarczającą ilość tlenu przy niewielkiej powierzchni zewnętrznej kuli "pioruna", by wydzielało się aż tyle energii, no i jaką ilość tego materiału mogło zostać wyrwane z gleby? Jak zaznaczyłem na początku, nadal nie bardzo wiadomo z czym dokładnie mamy do czynienia.
Kudłaty MoG
11 miesięcy temu
Fejk wideo 😂😂😂
Polak
11 miesięcy temu
Jak może być po uderzeniu w ziemię jak najczęściej "spadają" z chmur od razu w takiej formie...
Bylywyborcapi...
11 miesięcy temu
Wiejska ...jaki numer??? I mielibyśmy spokój!
Jaszczomp
11 miesięcy temu
Szwagier takie w słoiki łapał.
Xyz
11 miesięcy temu
Piorun kulisty nie płonie bo nie ma tam ognia
bFGArDOP
Edyta
11 miesięcy temu
Właśnie takie coś wpadło do mieszkania sąsiadki z ostatniego piętra i wypaliło całe mieszkanie
Gość
11 miesięcy temu
Tak wygląda dziennikarstwo w tym kraju.... ten filmik to dzieło grafika komputerowego
Maiki
11 miesięcy temu