programy
kategorie

Piramida nieopodal Kluczborka. Niezwykły grobowiec niemieckiej rodziny

Piramida, a zarazem grobowiec rodziny von Eben i Mohring znajduje się nieopodal Kluczborka. Zbudowana w 1780 roku w Rożnowie z inicjatywy pruskiego generała Karola Augusta Adolfa von Eben und Brunnen. Generał za życia zafascynowany był Egiptem. Zapragnął spocząć w grobowcu w kształcie egipskiej piramidy. Jego zwłoki miały być zmumifikowane i tak też się stało. 9-metrowa piramida stoi tuż obok XVIII-wiecznego drewnianego kościoła pod wezwaniem świętego Piotra i Pawła. Budowlę zaprojektował twórca Bramy Brandenburskiej oraz pałacu w Maciejowie, Carl Gotthard Langhans. Czas nie oszczędzał piramidy, w 1945 roku piramidę splądrowali Sowieci. Obiekt od 2003 roku jest na liście zabytków Województwa Opolskiego. W 2005 roku przeprowadzono prace badawcze we wnętrzu grobowca. Naukowcy określili liczbę pochowany członków rodziny pruskiego generała na 28 osób. Ponad rok temu lokalne władze uratowały zabytek przed zawaleniem, niemniej jednak piramida wymaga jeszcze trochę...

rozwiń
14-01-2021
100 reakcji
53
14
33
Podziel się
Komentarze (33)
14-01-2021
???"Fenomen na światową skalę." Jaką sieczkę trzeba mieć pod czaszką, żeby wymyślić taki tytuł?
zobacz więcej komentarzy (33)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(33)
???
3 lata temu
"Fenomen na światową skalę." Jaką sieczkę trzeba mieć pod czaszką, żeby wymyślić taki tytuł?
Miejscowa
3 lata temu
Dobrze by było przed napisaniem artykułu zgłębić temat autorze! Piramida już tak nie wygląda. W 2005 r. pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego, opisano, uporządkowano szczątki i ułożono do 13 trumien. Dewastacji zmumifikowanych zwłok dokonali, niestety miejscowi. Zrobili sobie z pomieszczenia miejsce spotkań. Pod wpływem alkoholu, np. wyciągali szkielety i straszyli przechodniów. Dopiero jeden z nauczycieli zamurował drzwi i zakończył się proceder. W 2020 r. obiekt przeszedł częściową renowację. Odrestaurowano wejście, tumbę, świetliki, uzupełniono cegły na powierzchni. Prac wymaga jeszcze wnętrze ze sklepieniem włącznie.
Benek 1951
3 lata temu
W Rapie na Warmii również jest grobowiec rodziny Fahrenhaidów w kształcie piramidy więc nie jest to żaden wyjątkowy obiekt grobowcowy.
czady
3 lata temu
W południowej części greckokatolickiego cmentarza przy cerkwi w Międzybrodziu (Podkarpacie) jest okazały grobowiec w formie piramidy. Budowla z bloków piaskowcowych ma wysokość 3 m. Nad wejściem do krypty kamienny krzyż maltański. Wybór formy grobowca jako piramidy należy przypisać Jerzemu Kulczyckiemu.
Albert
3 lata temu
Wiele lat temu nieżyjący już dzisiaj mój dziadek opowiadał , że widział jak rosyjscy żołnierze wywozili z cmentarza w Nysie na Opolszczyźnie marmurowe płyty nagrobne . Ładowali je na ciężarówki , wieźli na dworzec a potem do wagonów. Żadnego szacunku dla zmarłych .
Najnowsze komentarze (33)
robert
3 lata temu
ONA NIE JEST EGIPSKA ALE POLSKA
Wolicki
3 lata temu
Chociaż ta 'piramida' przypomina bardziej piramidę niż ta w Rapie. Jednak myslę że tu również chodziło o symbole masońskie, a nie o nasladowanie piramid. W Rapie (Mazury) jest szaleństwo na temat tamtej piramidy. Ciagłe wycieczki i bzdury opowiadane przez 'przewodników'. Jakie to miejsce mocy, jak się Fahrenheit interesował egiptem, jak się zwłoko mumifikują. Niby różdzki szaleją w tym 'starannie dobranym miejscu na grobowiec'. Wszystko dla turystów. Bzdura na bzdurze. Grobowiec został usytuowany tak by lezał w prostej linii naprzweciw głównego wyjscia dworu (juz nieistniejącego) w odległosci ok 1 km, a nie zadne miejsce mocy.
kos
3 lata temu
W Gdańsku po wojnie z płyt cmentarnych niemieckiego cmentarza zrobiono schody, zostały zdemontowane kilka lat temu i zrobiono schody drewniane.
edek
3 lata temu
Takich fenomenow slowianskich jest w kraju duzo i nikt sie tym nie zajmuje.
W 1780 r.
3 lata temu
nie było takiego narodu, jak Niemcy i nie było kraju - Niemcy.
KX1
3 lata temu
grobowiec rodzinny jakieś pruskiej rodziny z lat międzywojennych .. ot co ..
bobi
3 lata temu
Fenomenem na skalę swiatową to jest autor tej informacji. Przyjedź człowieku na Mazury i w Rapie niedaleko Gołdapi znajdziesz taką samą a może i lepszą piramidę.
Wieś
3 lata temu
Grobowiec w kształcie piramidy znajduje się też przy dawnej posiadłości rodziny Hr. Skrzyńskiego ( min.spraw zagranicznych w okresie międzywojennym) w Zagórzanach koło Gorlic.
hello
3 lata temu
"Piramida która ukryta jest w lesie w pobliżu wsi Krynica w powiecie krasnostawskim, jest w trochę mniejszym wymiarze niż te egipskie, gdyż ma ok. 30 metrów wysokości, ale jej przeszłość również nie jest do końca odkryta. Znajduje się ona na wysokim wzgórzu, otoczona sosnowymi drzewami, a powstała najprawdopodobniej w 1612 roku. Jest to data umowna, gdyż jak do tej pory nie udało się ustalić dokładnego roku jej wybudowania, więc uznano datę śmierci osoby która w niej miała spocząć, jako datę powstania budowli. Piramida jest właśnie ariańską kaplicą grobową". więcej na lublin112
wek
3 lata temu
notabene wszystko co najgorsze w Niemcach było przez pruskie wychowanie, dlatego byli tak fanatyczni, nie tylko dlatego ze Adolf był taki przekonujący i charyzmatyczny
mocny sen
3 lata temu
Już pewnie niedługo dowiemy się, że właśnie... wybuchła II woj. światowa.
Historia
3 lata temu
A co Wy wiecie o sobie Słowianie? Heh żal mi czytać wasze wpisy.
Hooper
3 lata temu
Gdyby nie Niemcy to niczego by w Polsce nie było !
???
3 lata temu
"Fenomen na światową skalę." Jaką sieczkę trzeba mieć pod czaszką, żeby wymyślić taki tytuł?