programy
kategorie

PIT 2020. Co z osobami poniżej 26. roku życia?

- Co do zasady mechanizm ma wyglądać tak, że pracodawca nie pobiera zaliczek na podatek od osób do 26. roku życia - tak o sytuacji osób młodych mówi ekspert podatkowy Piotr Zając z firmy Accace. Jak dodaje gość programu "Money. To Się Liczy", tegoroczne rozliczenie będzie jednak wyjątkowe, ponieważ przepisy zwalniające młodych z podatku weszły w życie w trakcie 2019 roku. - W zeznaniu rocznym trzeba więc będzie uwzględnić, że od sierpnia obowiązywała już dla tych osób zerowa stawka PIT - mówi Zając.

Tranksrypcja:Panie Piotrze w tym roku pojawiła się, znaczy w zeszłym roku...
rozwiń
Warto przypomnieć w tym miejscu, że to, że jesteśmy obłożeni zerową stawką PIT-u, nie zwalnia nas z tego, żeby złożyć PIT i żeby rozliczyć się z urzędem.
To znaczy tak. PIT zerowy ja rozumiem, że mówimy tutaj o osobach młodych, tak? Tak. Do 26 roku życia.
Rzeczywiście tak naprawdę zerowa stawka obowiązuje od sierpnia.
No i osoby, które nie ukończyły 26 roku życia i uzyskały przychody mają zwolnienie. Warto pamiętać, że to nie jest ulga, tylko zwolnienie.
No i teraz ten rok jest dosyć specyficzny dlatego, że co do zasady mechanizm ma wyglądać tak, że przedsiębiorca zatrudniający taką osobę, która nie ukończyła 26 roku życia nie pobiera w ogóle zaliczek na podatek.
I to jest podstawowa sytuacja. Natomiast z racji tego, że ten '19 rok był taki troszkę łamany, że... Częściowo obowiązywało to, a częściowo nie. Częściowo pobierano, a częściowo było zwolnienie.
Więc przedsiębiorcy i płatnicy pobierali podatek, natomiast od sierpnia można było złożyć wniosek o to, żeby płatnik zaprzestał pobierania podatku.
No i teraz w zeznaniu podatkowym od sierpnia tak jakby możemy uwzględniać to zwolnienie do kwoty 7127 złotych miesięcznie.
Czyli, jeśli zarabiamy więcej, no to wykazujemy tylko tą nadwyżkę.
Warto o tym pamiętać, że powyżej tej kwoty stosuje się jeszcze ta kwota wolna, wynikająca ze skali.
Więc tak naprawdę ta kwota zwolniona z podatku jest troszkę większa, mniej więcej o 500 złotych.
No i tutaj osoby młode do 26 roku życia mogą skorzystać z tej preferencji i nie płacić podatku.
0
0
0
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(0)