bEDnsELE
bEDnsELI
bEDnsELM
programy
kategorie
bEDnsELF

Plaga boreliozy w Polsce. Groźna choroba przenoszona przez kleszcze

W Polsce diagnozuje się coraz więcej przypadków boreliozy. Ta choroba przenoszona przez kleszcze może powodować przewlekłe zapalenie stawów, a nieleczona skutkuje nawet zapaleniem mózgu lub mięśnia sercowego. - To choroba lepiej rozpoznawalna. Kiedyś w latach 90. tych rozpoznań boreliozy było znacznie mniej. Spowodowane to było tym, że mieliśmy znacznie gorsze metody diagnostyczne. Nie mieliśmy tego standardowego teraz dwuetapowego schematu diagnostycznego - mówił w programie "Newsroom" reumatolog dr Bartosz Fiałek.

135 reakcji
48
34
53
Podziel się
Komentarze (53)
03-08-2021
Takie zmiany
Kiedyś dbano o swój naród. To była jakaś wdzięczność za to, że naród dbał o swój kraj. Może nie było to idealne ale jak na tamte czasy nie było najgorzej. 1. Żywność...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (53)

Programy Wirtualnej Polski

bEDnsELR
KOMENTARZE
(53)
Takie zmiany
2 miesiące temu
Kiedyś dbano o swój naród. To była jakaś wdzięczność za to, że naród dbał o swój kraj. Może nie było to idealne ale jak na tamte czasy nie było najgorzej. 1. Żywność była zdrowsza 2. Rolnik mniej "truł" 3. Lasy były przed rozpoczęciem sezonu urlopowego, przed wakacjami były pryskane 4. Śmieci tyle się nie tworzyło. Nie było tyle plastiku. 5. Pracujący naród miał urlop i miał na nich wypoczywać. Dlatego były kolonie dla dzieci i wczasy finansowane przez zakład pracy. 6. Mniej było prywatnych samochodów, ale każdy gdzie chciał dojechał, nawet do tzw zapyziałej dziury pociągiem czy autobusem. 7. Było więcej zieleni a mniej betonu. 8.itd Naród był zdrowszy, a więc mniej wydawało się kasy na leczenie, na służbę zdrowia. A jak jest obecnie?
Grzechu
2 miesiące temu
Było mniej....rolnicy mogli wypalać łąki i pola, przez co użyźniali glebę tzw próchnica oraz pozbywali się m.in. kleszczy .....dziś ekologia!
Wolny
2 miesiące temu
Kiedyś to lasy pryskali teraz pieniędzy nie ma i nie będzie jda na podwyżki i do Torunia
bEDnsEMj
Janka
2 miesiące temu
Bo teraz poza zmyśloną pandemią nie ma innych chorób. Choroby, istniejące do tej pory stają się śmiertelne przez ciągle wałkowanie wirusa i szczepionki. Reszta się nue liczy
Wolny
2 miesiące temu
Kiedyś to lasy pryskali teraz pieniędzy nie ma i nie będzie jda na podwyżki i do Torunia
Najnowsze komentarze (53)
OPAL
2 miesiące temu
Chodziłem po lesie zbierałem, jagody, borówki, grzyby. będąc małolatem a po przyjściu zdejmowano ze mnie kleszcze i nikt nie chorował bo kleszcz był zdrowy jak komar bąk i inne owady. Teraz to jest broń biologiczna stosowana nagminnie. Wszystko szkodzi truje a człowiek jest chodzącym R A K I E M i nikomu na niczym nie zależy. Ta nowoczesność da się odczuć każdemu niezależnie ile ma pieniędzy a na koniec dopadnie go starość i będzie stękał i cierpiał jak każdy.
Liman
2 miesiące temu
Takie rumienie i to nawet na znaczna cześć uda i na plecach miałem pare razy ..i jakoś nic się nie dzieje..zeszło i w porządku jest...żadnych ale to żadnych następstw. Pozdrawiam ..nie ma co siać przerażenia.
10
2 miesiące temu
ziele szczeć gotujcie i pijcie szklanka rano druga wieczorem 50 jednostek spadnie
nfnfb
2 miesiące temu
prawda jest taka ze zaden w polsce lekarz nfz nie umie wyleczyc borelioizy
polki7
2 miesiące temu
dawniej wypalano trawy to jest powod
polki7
2 miesiące temu
sluzba zdrowia za komuny lepiej pracowala
ja z zzzzzzz
2 miesiące temu
To dzięki tej psedoekologii np nie wycinanie traw oszczednosc dla włodarzy i nam sie tlumaczy ze to pola llegowe dla biedronek
Ryszardb
2 miesiące temu
pierwszy podatek zapłaciłem na stw,w latach 70 / nie skłamie głęboko się zdenerwowałem/,nie pierniczcie lenie że kasy i nic nie było,nie było dla tych co w oczko grali i piwo chlali,a jak bez kasy zostali polityką się zajmowali,skutki tego wszyscy odczuwamy do dziś!!
bEDnsEMb
Aga
2 miesiące temu
Przyjechalam do Polski na 2 tygodnie z dziecmi. Po tygodniu moj 8letni syn złapał kleszcza, kilka dni pozniej pojawił się rumień, lekka gorączka, ból głowy, za kilka dni biegunka. Teraz jest na bardzo dużych dawkach antybiotyku. Zaznaczę, że przebywaliśmy głównie w mieście ( świętokrzyskie). Jako dziecko jedną trzecią roku spędzalam u dziadków na wsi i ani ja ani bracia nigdy nie mieliśmy takiej sytuacji.
Mietek Grzech...
2 miesiące temu
Lasy trzeba wyciąć, wtedy nie będzie kleszczy.
Kleszxz
2 miesiące temu
Gdyby kleszcze opanowały USA znalazła by się natychmiast szczepionka. U nas naukowcy to pseudonaukowcy biorą kasę za bycie.
małorolny
2 miesiące temu
Już nie tylko kleszcze przenoszą boreliozę, bo owady latające odżywiające się krwią też. Typu meszki, strzyżaki, jusznice itp. A najgorsze jest to, że to wina ekologów bo przez nich tego plugastwa coraz więcej.
Warszawiak
2 miesiące temu
Nic innego jak tylko wyjść z tej Unii. Szybko cofniemy się do lat 60 tych. Będziemy mieli swoje Syreny do jazdy. I też wszędzie dojedziesz.
Antoni
2 miesiące temu
kleszczy jest dużo bo nie kosi się trawników i nie obcina drzew przy dogach i ścieżkach .Rzekomo dla ochrony ilości wody a tu chodzi o ochronę kasy. Więcej ludzi zaraża kleszcze niż wirus.
bEDnsEMD
bEDnsELK
bEDnsEMK
bEDnsEML