bFeheFAQ
bFeheFAU
bFeheFAY
programy
kategorie
bFeheFAR

Polski Ład podwyższa podatki duchownych. Episkopat zabiera głos

Przewodniczący Episkopatu wypowiedział się krytycznie o programie Polski Ład i jest przeciwny nałożeniu na księży 9-procentowej składki zdrowotnej. Władze Kościoła wypominają także rządowi, że Kościół został pominięty przy konsultacjach projektu. – Zdecydowaliśmy się, że w tych sprawach należy zabrać głos. Zwłaszcza że to nie jest tylko jakaś zachcianka czy obrona interesów, ale tego domaga się konkordat – tłumaczy ks. Leszek Gęsiak, rzecznik Komisji Episkopatu Polski. Czy w takim wypadku głos Kościoła będzie decydujący? – Zobaczymy. Pewnie, że bylibyśmy z tego zadowoleni, żeby te rozwiązania były wzięte pod uwagę. Ale czy tak będzie, nie wiadomo. Chodzi o to, że księża żyjący na parafiach, którzy nie mają pensji, tylko żyją z ofiar, są rozliczani i płacą podatki w sposób ryczałtowy. Dla tych ryczałtów, zakładając, że będą pewne zmiany podatkowe, skutki finansowe mogą być bardzo poważne – podkreśla ks. Gęsiak. Gość programu „Newsroom” uważa, że uderzy to przede...

rozwiń
31-08-2021
38 reakcji
9
4
25
Podziel się
Komentarze (25)
01-09-2021
Hjukonsultacje? a nas zwykłych obywateli nikt nie pyta o zdanie tylko walą różnymi podatkami że dramat? co ksiądz na to?
zobacz więcej komentarzy (25)

Programy Wirtualnej Polski

bFeheFBd
KOMENTARZE
(25)
Hju
5 miesięcy temu
konsultacje? a nas zwykłych obywateli nikt nie pyta o zdanie tylko walą różnymi podatkami że dramat? co ksiądz na to?
JMK
5 miesięcy temu
Sukienkowi już dawno powinni być opodatkowani jak normalny obywatel. Dodatkowo powinien być zlikwidowany fundusz kościelny. Tak miało być kiedy postanowiono oddać im upaństwowione nieruchomości. Maja teraz 1,5 raza tyle co w II RP. Są największym beneficjentem dopłat z EU do rolnictwa w Rzeczpospolitej. Religie w szkołach obiecywali prowadzić za darmo. Kapelani wszelkiej maści we wszelkich instytucjach także nie powinni dostawać za to kasy. Rada parafialna powinna płacić księżom pensje za posługę , wynajmować mieszkanie i decydować o wszystkich sprawach dotyczących parafii. Mamy już pojedyncze przypadki, gdzie ludzie-parafianie budzą się ze średniowiecznego letargu.
Dziadek 23
5 miesięcy temu
Wypowiedzieć konkordat !!!!!!!!!!!!!!!!
bFeheFBv
rita
5 miesięcy temu
Każdy równy wobec prawa- czyż nie tak stanowi Konstytucja RP?
Urban 🙉
5 miesięcy temu
Partia , która w swym programie wyborczym zapisze wypowiedzenie konkordatu ma zapewnione kilka milionów głosów .
Najnowsze komentarze (25)
Lucyna
5 miesięcy temu
Niech się kościół cieszy, że tylko podniesiono im podatki, a PiS może nawet skonfliskować kościołowi i innym religiom i grupom wyznaniowym całe majątki. Bo pis musi mieć na swoje inwestycje nie mówię tu o szpitalach, remontach dróg i szkół, tylko o bajkach patriotycznych, straszeniu gender i lgbt, panice moralnej, propagandzie w TVP i trwam u Rydzyka na rozdawnictwo i 500+. A unia Europejska nie da Polsce kasy za wybryki pis, kościoła, prawicy i Godek opłacane przez Ordo luris, które opłaca Kreml, czyli Putin. Więc pis musi sobie znaleźć inne źródło finansowania swoich inwestycji. Za pis rośnie inflacja oraz ilość i wysokości podatków i składek. PiS nawet kościoła już nie szczędzi, a dzięki niemu i 500+ wygrał wybory. Tylko czekać aż nas z Unii Europejskiej wywalą i będziemy musieli oddać im wszystkie pieniądze, które od Unii Europejskiej dostaliśmy w ramach dotacji. A w regulaminie Unii jest wyraźnie napisane o przewadze unijnych wartości i przepisów unijnych nad prawem stanowionym (konstytucji) państw członkowskich, ale pis o tym nie wspomni. Przez PiS, Rydzyka, Godek, konfederację i kościół unia Europejska nie będzie nam dawać kasy a nawet zarządają zwrotu pieniędzy, które nam dała w ramach dotacji oraz zniszczenia wszystkiego co zostało wybudowane i kupione za unijną forsę. Bycie w jakiejkolwiek organizacji i wspólnocie oraz branie korzyści z bycia jej członkiem ma pewną cenę, a ta cena to przestrzeganie jej zasad i wartości. Jak Polska nie przyjmie europejskich wartości tak jak kiedyś chrzest, to wywalą nas z Unii Europejskiej i nie będziemy mieli kasy i staniemy się zapaścią gospodarczo-cywilizacyjną o mentalności ze średniowiecza i będziemy ciemnogrodem zależnym od humorów Putina, do którego wdzięczy się Kaczyński. OD UNIJNYCH WARTOŚCI ZALEŻNE SĄ DOTACJE UNIJNE a od unijnych dotacji zależna jest Polska. Jak Polska nie przyjmie europejskich wartości, to będziemy mieli przesrane, bo nie będzie nas na mapie a Rosja się powiększy, bo Putin na nas łapy położy! Lewica jest najbardziej proeuropejską partią a od unijnych wartości uzależnione są dotacje. Rydzyk, Czarnek, pis itd chcą z nas zrobić ciemnogród. PiS skłócił Polskę z Unią Europejską, Stanami Zjednoczonymi, zachodem i z kim popadnie. Przez wybryki pis i wspomnianej reszty Polskę spotka to co by ją spotkało gdyby ta nie przyjęła Chrztu.
Wujek Janek
5 miesięcy temu
Bezczelność . Najbogatsza instytucja w Polsce. Pycha i pazerność to ich logo.
Meni meni ..
5 miesięcy temu
Episkopat niezadowolony ale księża i siostry zakonne chyba zadowolone .
moje zdanie
5 miesięcy temu
Do póki ksionrzenta żyją powyżej stanu stajenki - tzn. żyją ponad stan który promują i wierzą.
Mora wiecki
5 miesięcy temu
Nowy Ład jest prosty i przejrzysty - dzisiaj jest drożej niż wczoraj ,ale taniej niż będzie jutro
roberto
5 miesięcy temu
Nieszczęście tego kraju polegało na tym że Watykan robił swoją politykę kosztem naszego kraju. Od lat dbał o to aby to państwo się nie rozwijało a ciemnota rządziła. Efekty są widoczne wszędzie. Zamiast wałów przeciwpowodziowych,uregulowania rzek, budowy dróg i mostów mamy największą ilość kościołów starych i nowych na świecie.Do tego największą ilość funkcjonariuszy w sutannach pilnujących interesów watykańskich.
Roberto
5 miesięcy temu
Panie premierze Bardzo dziękuję za wspaniały podatek Nareszcie zaczyna być lepiej Czekamy na dalsze mądre decyzje
Polak
5 miesięcy temu
A czym się różnią od zwykłych obywateli za wszystko i tak trzeba płacić w kościele więc powinni płacić podatki jak każdy.
bFeheFBn
ROZUM
5 miesięcy temu
Zobaczycie, że w ramach rekompensaty dla Kościoła przywrócą dzisięcinę.....
ROZUM
5 miesięcy temu
To jedyny pozytywny efekt "polskiego ładu" - opodatkowanie kleru.
ecco
5 miesięcy temu
Episkopat niech siedzi cicho i nich się nie naraża partii
Boks
5 miesięcy temu
Księża korzystają z roksa wiem id dziewczyn bo sam chodzę..
Rob
5 miesięcy temu
To owieczki muszą im więcej dawać na tacę żeby mogli oddać na podatki bo nie dadzą rady.
Mruk
5 miesięcy temu
To ze kosciol cos zaproponowal (a pewnie sprzeciw placeniu skladki) nie znaczy ze rzad powinien sie zgodzic, skoro emeryci placza i placa to i klerycy niech placa, emeryt placi od emerytury i jak sobie cos dorabia bo mu na leki brak to z tego co dorobi tez mu na skladke emerytalna odciagaja a darmozjady niech tez placa.
bFeheFBP
bFeheFAW
bFeheFBW
bFeheFBX