bCZQiuFw
bCZQiuFA
bCZQiuFE
programy
kategorie
bCZQiuFx

Polski samochód elektryczny. Fabryka powstanie z unijnych funduszy?

Powstaje polski samochód elektryczny, pomogą środki unijne z funduszu odbudowy? - Bardzo mocno stawiamy, by elektryfikować transport indywidualny. Chcielibyśmy rozwijać postawę, że warto tego typu pojazdy kupować, ale też rozwijać sprzęt, który jest oparty o komponenty produkowane w Polsce - powiedział w programie "Money. To się liczy" Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. - Nie wyobrażam sobie, by przy uruchomieniu tego rodzaju produkcji rząd nie był głównym klientem, będąc niejako przykładem. Będziemy ten projekt przedstawiać w negocjacjach z Komisją Europejską. Środków jest dużo, ale nigdy nie jest tak, że wystarczy na wszystko - dodał.

Tranksrypcja:Panie ministrze, to mamy jeden taki projekt, który jest chyb...
rozwiń
Mówię tutaj o polskim samochodzie elektrycznym. Czy to jest tak, że coś - i taka fabryka, w którą trzeba byłoby zainwestować - to jest coś, co może powstać właśnie z pieniędzy unijnych, z funduszu odbudowy?
Tak. Oczywiście my bardzo mocno stawiamy na to, żeby elektryfikować transport indywidualny.
Ten zbiorowy w dużej mierze już jest oparty o hybrydy, czy też pojazdy elektryczne.
Cały czas chcielibyśmy rozwijać po pierwsze wśród użytkowników taką postawę, że warto tego rodzaju pojazdy kupować.
Ale też rozwijać sprzęt, który jest oparty o technologie i oparty o komponenty produkowane w Polsce.
Ale rozumiem, że pierwszymi użytkownikami mógłby być na przykład rząd?
Nie wyobrażam sobie, żeby przy uruchomieniu tego rodzaju produkcji rząd nie był głównym klientem. Na początku pokazującym jako przykładem, jak ma to wyglądać i to, że jesteśmy na to otwarci.
Rozumiem, że fabryka może powstać z tych pieniędzy unijnych? Tak. Przepraszam, że wejdę w słowo. Ale dopłaty do tych samochodów elektrycznych też mogłyby być finansowane częściowo przez Unię Europejską?
Czy już na to fundusze odbudowy albo fundusz transformacji nie zezwala?
Panie redaktorze, szanowni państwo. My wszystkie projekty, które na poziomie krajowym zaakceptujemy, one będą podlegały również weryfikacji przez Komisję Europejską.
I tutaj dopiero okaże się na pewnym stopniu szczegółowości, jakie projekty będą miały priorytety. No, oczywiście tego rodzaju projekty jak zwiększenie elektro mobilności będziemy przedstawiać w ramach tego pakietu.
Projektów, na których nam zależy. Natomiast negocjacje z Komisją, pewnie jakaś wynikowa negocjacji będzie decydowała o tym, które będą ostatecznie realizowane.
Bo wiemy, że środków jest dużo, ale nie ma nigdy tak, że starczy na wszystkie projekty.
W związku z tym będziemy bardzo się starali, żeby były te najbardziej istotne, najpoważniejsze, które z punktu widzenia takiego globalnego, polskiego odczujemy i one będą plusowały w kolejnych latach.
No, tysiąc projektów to jest rzeczywiście w czym wybierać, muszą się inni ministrowie do was - czy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej - szeroko uśmiechać.
19 reakcji
13
6
0
Podziel się
Komentarze (0)
bCZQiuFJ
KOMENTARZE
(0)
bCZQiuGv
bCZQiuFC
bCZQiuGC
bCZQiuGD