bDTgwDCI
bDTgwDCM
bDTgwDCQ
programy
kategorie
bDTgwDCJ

Polski sen o programie nuklearnym. Niespełnione marzenie Edwarda Gierka

Choć Polska nie miała żadnej elektrowni jądrowej, Edward Gierek chciał wprowadzić nas do elitarnego grona krajów, posiadających dostęp do broni jądrowej. Historia polskiego snu o potędze nuklearnej rozpoczyna się w 1973 roku, kiedy prof. Sylwester Kaliski z sukcesem przeprowadził w swoim laboratorium laserową reakcję termojądrową. Fakt ten zainteresował sekretarza KC PZPR, Edwarda Gierka. Gierkowi marzyła się Polska wolna od "braterskiej pomocy" Moskwy. Własna broń jądrowa mogła odsunąć widmo interwencji zbrojnej ZSRR.

298 reakcji
157
23
118
Podziel się
Komentarze (118)
22-05-2020
chris
Edward Gierek - najwybitniejszy Polski polityk z czasów powojennych, nie miał lekko, ani z zachodem, ani z wschodem, a jednak bardzo dużo zrobił. Porównajmy budżet za...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (118)

Programy Wirtualnej Polski

bDTgwDCV
KOMENTARZE
(118)
chris
11 miesięcy temu
Edward Gierek - najwybitniejszy Polski polityk z czasów powojennych, nie miał lekko, ani z zachodem, ani z wschodem, a jednak bardzo dużo zrobił. Porównajmy budżet za jego czasów i teraźniejszy, i co on wybudował a co teraz się robi.
kuba
11 miesięcy temu
Już nie plujcie tak na ten PRL! A który to z obecnych, pożal się boże "mężów stanu" dorósł swym poziomem do kostek Gierkowi czy Jaruzelskiemu?
naukowiec
11 miesięcy temu
Ruskie bali się Polski jak diabel święconej wody dlatego byliśmy głeboko infiltrowani
bDTgwDDn
pan
11 miesięcy temu
Studiowałem za Gierka.Jako student dostawałem stypendium 1300zł które było zalezne od dochodów w rodzinie, miałem miejsce w akademiku ,stołówkę. Po studiach po 3 latach pracy dostałem mieszkanie, kawalerkę 32 m2 w bloku wpłacając kaucję w wysokości 2 moich ówczesnych pensji. Potem wziąłem kredyt na budowę domu 1,5 mln zł na stały procent 1,5 %.Jako młode małżeństwo dostaliśmy kredyt dla młodych małżeństw w wys.150 tys zł na 1,5% co wystarczało aby wyposażyć mieszkanie. Moja córka po studiach musi wynajmować mieszkanie bo byłaby uwiązana jak pies u budy gdyby kupiła na kredyt ze zmienną stopą procentową jak frankowicze z perspektywą bankructwa.To ja się pytam która władza była lepsza dla młodych ludzi ???
dziecko we m...
11 miesięcy temu
Sekretarz pan Gierek to był ktoś.Teraz nikt z rządzących nie ma nawet części jego charyzmy.Pozostawił zbudowane za swojej kadencji setki tysięcy mieszkań dla normalnie zarabiających obywateli.A teraz młody człowieku,młoda rodzino wal do dewelopera i banku zadłuż się do końca życia na twój kawałek chałupy i bądź niewolnikiem kredytu po wsze czasy.Politycy partii przewodniej bardzo się o Ciebie martwią.
Najnowsze komentarze (118)
as
11 miesięcy temu
Ludzie chyba nie pamiętają, że była taka bieda w kraju, że jakby otworzyli granicę z zachodem to 90 % by uciekło bez zastanawiania. Mit PRL rośnie w siłę, fajnie było, fajne miałem dzieciństwo, ale bez przesady.
vv
11 miesięcy temu
Nie zestawy rakietowe tylko głowice i bomby były tam przechowywane. Nie twórzcie pustych plotek...
piasso
11 miesięcy temu
Polska nie ma elektrowni atomowej 😂😂😂😂😂😂 A co stoi pod Warszawą? Niby ćwiczebny reaktor 😂😂I ciągle daje prąd.
Bez emocji
11 miesięcy temu
Broń nuklearna jest nam potrzebna jak świni siodło
Czechu
11 miesięcy temu
gdzieś w Bieszczadach na pewno w Arłamowie!
welarg
11 miesięcy temu
Gierek budował po 300 tys. mieszkań rocznie i wszyscy by chcieli, żeby to robił bez kredytów.
Jan Stanislaw...
11 miesięcy temu
Wielkie nieszczęscie nowobackich elit politycznych to totalna krytyka socrealizmu. Wszyscy oni w tym czasie sie wyksztalcili, ich rodzice pobudowali domy, koscioły i... 1000 szkół na 1000-lecie. Totalna krytyka tego okresu to poważny defekt logiczny i merytoryczny. Przywołując znane słowa " to nasza Polska, to nasza ziemia, to nasze szkoły i domy" znaczące przecież - to nasza Ojczyzna - chociaż trochę inna - ale nasza. Nie podcina się korzeni swojego rodowodu. Polska ciągle trwała, nawet w okresie rozbiorów i w kresie socrealizmu oraz trwa obecnie.
STEFF
11 miesięcy temu
Gierek był spoko facetem , naprawdę!!!
bDTgwDDf
trek
11 miesięcy temu
Gierka wykończyła susza i piękne słoneczne lata no ibrak opadów że wszystko na polach usychało a rolnicy nie mieli zboża zeby mogli rozwijać hodowle trzody .Drugim takim problemem a zrazem plusem Gierka to było to ze na unowocześnienie polski brał technologie z krajów zachodnich ,tak samo biorąc kredyt na unowocześnienie polskiej gospodarki brał w klubach paryskich i miedzy innymi przez to posunięcie odsuwał nasz kraj od sowietów co pożniej zemściło sie że nie miał skąd kupowac zboża dla polskiego rolnika
pawel
11 miesięcy temu
biedny Jaroszewicz ,na swoje nieszczęście miał pełną listę TW SB w sutannach +++
Qst
11 miesięcy temu
I dlatego Sylwester Kaliski ukrywał się przez pewien czas przed komunistami oraz schował wyniki swojej pracy, tak aby ta nie dostała się w ręce KCPZPR ani związku radzieckiego. Co niechybnie prowadziłoy do eskalacji zimnej wojny. Nastepnie zginał w wypadku samochodowym, jak pokazała później ekspertyza z powodu awarii układu hamulcowego. Taka to była ta wspaniała władza komunistyczna.
tadeusz_rejta...
11 miesięcy temu
Dlaczego moje komentarze nie przechodzą Wirtualna ???
precz z komun...
11 miesięcy temu
Gdyby nie te 45 lat sowieckiej okupacji Polski (lata 1944-1989), to dziś w Polsce byłoby jak na Zachodzie, zamiast tej obecnej biedy, upokorzenia i prania mózgów.
Bialy20
11 miesięcy temu
Zabrali by Polsce broń atomową jak ukrainie! Nikt nie da małpie brzytwy! A Gierek to sobie mógł marzyć, o całusku z Breżniewem!
...
Następna strona
bDTgwDDH
bDTgwDCO
bDTgwDDO
bDTgwDDP