bDUCjcic
bDUCjcig
bDUCjcik
programy
kategorie
bDUCjcid

Polskie Carcassonne. Nieznana perełka w sercu województwa świętokrzyskiego

50 kilometrów od Kielc znajduje się Szydłów: mała, często zapomniana przez turystów miejscowość. A to prawdziwa perełka, którą zachwyceni odwiedzający nazywają "polskim Carcassonne". Turystów zaglądających do miasta wita imponująca Brama Krakowska, która jest elementem doskonale zachowanych murów, opasających średniowieczny zespół miejski. Szydłów był oczkiem w głowie Kazimierza Wielkiego, który zbudował w nim kościół i warowny zamek, jednak tak naprawdę rozkwitał od XVI wieku. Jako jedno z pierwszych miast w Rzeczpospolitej miało własne wodociągi i łaźnie miejskie. Także w Szydłowie znajduje się jedna z najstarszych synagog w Polsce, bo pochodząca z 1564 roku. W mieście znajdzie się także coś dla osób nie do końca przepadających za zabytkami. Szydłów jest bowiem polską stolicą śliwki: w sadach wokół miasta uprawia się ponad 40 odmian tego owocu, które potem zamieniane są na alkohole, dżemy, cukierki czy inne przetwory.

174 reakcje
107
13
54
Podziel się
Komentarze (54)
05-03-2021
gość
Bez względu na często negatywne czy prześmiewcze komentarze przedmówców-forumowiczów Szydłów jako miejscowość ze swoimi zabytkami - mury obronne, pozostałości zamku,...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (54)

Programy Wirtualnej Polski

bDUCjcip
KOMENTARZE
(54)
gość
2 miesiące temu
Bez względu na często negatywne czy prześmiewcze komentarze przedmówców-forumowiczów Szydłów jako miejscowość ze swoimi zabytkami - mury obronne, pozostałości zamku, skarbczyk, synagoga, dwa zabytkowe kościoły, dawny szpital, stanowi bardzo ciekawą atrakcje turystyczną wraz z okolicznymi miejscowościami jak Kurozwęki, Staszów,Rytwiany.
ОПЫТНЫЙ
2 miesiące temu
Carcassonne to rekonstrukcja, szydłów nie.
Wikipedia.
2 miesiące temu
1 lipca 1329 r. król Władysław I Łokietek nadał Szydłowowi prawa miejskie – średzkie. W połowie XIV w. król Kazimierz Wielki wzniósł tutaj warowny zamek oraz kościół pw. Świętego Władysława. Miasto zostało otoczone obronnym murem z trzema bramami: Krakowską, Opatowską i Wodną. W XV w. w Szydłowie zbierał się sąd ziemski dla okolicznej szlachty[6]. Pierwsze cechy rzemieślnicze powstały tu prawdopodobnie na początku XV w. W Szydłowie rozwijało się między innymi kowalstwo, siodlarstwo, bednarstwo i kotlarstwo.
bDUCjciH
Wikipedia.
2 miesiące temu
Ze względu na zachowanie względnie dużych fragmentów średniowiecznych murów miejskich i zabudowy „polskim Carcassonne” bywają nazywane m.in.: Byczyna (w województwie opolskim), Chełmno (w województwie kujawsko-pomorskim) - Mury miejskie w Chełmnie, Lwówek Śląski - Mury Obronne w Lwówku Śląskim[5][6], Paczków - Fortyfikacje Paczkowa, Szydłów w (województwie świętokrzyskim).
senior
2 miesiące temu
jestem co roku w Busku i niedalekim Szydłowie , super cudo !!!!
Najnowsze komentarze (54)
mieszkaniec
2 miesiące temu
Film pokazuje nieaktualny stan zachowania zabytków. Nie uwzględnia prac renowacyjnych i zachowawczych wykonanych w ostatniej dekadzie.
wojti5
2 miesiące temu
Przereklamowane! Warto odwiedzić głównie ze względu na mury obronne i ... pyszne śliwki. Wewnątrz murów bałagan. Obok starych budynków powtykane nowoczesne. Synagoga to duża hala z krzesłami. Poza tym wszędzie trzeba płacić za wstęp. Dla czteroosobowej rodziny to naprawdę duży wydatek
patriota
2 miesiące temu
Wydaje mi się, że ze zwyczaju wymyślania polskich Wenecji, polskich Carcassonne i podobnych - przebija narodowe zakompleksienie... Często są to piękne miejsca, ale dużo skromniejsze od tych do których są porównywane. Takie porównania wyrządzają więcej szkody niż pożytku. Te miejsca są piękne, bo są polskie
zamkozwiedzac...
2 miesiące temu
Ciekawe czy we Francji Carcassonne nazywają francuskim Szydłowem ? Zwiedzałem Szydłów, ale żeby to było jakieś Bóg wie co ?
aaa
2 miesiące temu
"Prawie jak Żywiec"
Elżbieta
2 miesiące temu
Ciągle piszecie o zapomnianym królu Wacławie z dynastii Przemysłowców, a o Polskim Królu Przemyśle II z dynastii Piastów Wielkopolskich jakoś nikt nie pamięta to on został koronowany na Króla prawie po 190 lat po wygnaniu Bolesława Śmiałego. Co prawda nie władał cała Polska ale był Królem bardzo krótko bo od VI do II i został zamordowany. A Wacław ożenił się z córką Przemyśla II Ryksa i koronował się na króla Ale tak naprawdę nie był królem Polski tylko jego urzędnicy.
aki
2 miesiące temu
byłem dzisiaj choć pogoda nie za bardzo dobra to urokliwe miasteczko potrafiło zrekompensować tą niedogodność . Tylko szkoda że nie udało się mi kupić dzwoneczka które kolekcjonuję . Gorąco polecam i pozdrawiam bardzo miłe panie z kasy w zamku
michał
2 miesiące temu
kuźwa , ten co to pisał to nie był w carcassonne i nawet na fotce nie widział ...
bDUCjciz
asd
2 miesiące temu
A przypadkiem nie Paczków jest polskim Carcassonne?
Agatka
2 miesiące temu
Znam jeszcze kilka Carcassone w Polsce: Międzylesie, Świdnica itp. Co jeden "znawca" to odkrywał w Polsce Carcassone.
123
2 miesiące temu
A u innych miasta jak z bajki. Może i u nas gdy się otrząśniemy.
turyści
2 miesiące temu
Nieduże, raczej senne i zapyziałe miasteczko i raczej bardzo zaniedbana, też nieduża starówka. Mury robią wrażenie tylko z zewnątrz. Wewnątrz nie wszędzie można dojść, bo "przeszkadzają" przywarte do nich różne komórki, chaszcze, czyli posesje. Czuć kotami i sikami. W dawnych pomieszczeniach, które można by przekształcić w małe muzeum, jeszcze niedawno była kafejka komputerowa. Może się zmieniło, nie wiem, ale po dwóch wizytach nie chce się tam już wracać. W sumie, największe wrażenie robi dawna synagoga. Chociaż niewielka, to zadbana, ma całkiem ciekawe zbiory, a pan sprzedający bilety chętnie też coś opowie. Kompleksowy zabytek. W tym miasteczku ludzie po prostu żyją na co dzień, więc jest też codziennie, to nie jest typowe miasto turystyczne. Warto wpaść na chwilę, przejazdem, żeby obejrzeć, ale nie należy liczyć na wielkie przeżycia czy choćby w miarę dobrą jadłodajnię (nie pamiętam żadnej). Jest ogromny plus - niekoniecznie zajęty parking przy kościele i sporo miejsca na zewnątrz murów.
turysta
2 miesiące temu
Szydłów jest piękny ma klimat byłem tam wielokrotnie naprawdę super-POLECAM !
qperNIK
2 miesiące temu
Bardzo fajne klimatyczne miejsce. W odróżnieniu od większości zamków czy warowni w Polsce, Szydłów jest normalnie zamieszkany.
bDUCjcjb
bDUCjcii
bDUCjcji
bDUCjcjj