bGaCnNUA
bGaCnNUE
bGaCnNUI
programy
kategorie
bGaCnNUB

Powierzchnia Plutona. Niezwykłe odkrycie naukowców NASA

Dzięki badaniom sondy NASA New Horizons, dowiadujemy się coraz więcej o Plutonie. Znalazła się blisko planety karłowatej w lipcu 2015 r. Od tego czasu stypendyści NASA, analizują zebrane materiały. Ich najnowszym odkryciem jest zaskakujący krajobraz na Plutonie. Materiały ujawniły nietypowe pokrywy śnieżne na Pigafetta Montes i Elcano Montes. Ten śnieg nie przypomina ziemskiego, nie składa się z wody, a z zamarzniętego metanu. Na Plutonie zachodzi zjawisko inwersji temperatury (im wyżej, tym jest cieplej). Tak osobliwego widoku nie zaobserwowano jeszcze w żadnym innym miejscu Układu Słonecznego. Na niższych partiach brakuje już metanu. Sam Pluton nie ma grubej, izolującej warstwy atmosfery jak Ziemia, przez co na szczytach temperatura planety karłowatej jest wyższa. Naukowcy doszli do wniosku, że na Plutonie zachodzi wyjątkowy, zagadkowy proces atmosferyczny, który powoduje oszronienie szczytów gór i metanowy śnieg w nieco niższych partiach planety karłowatej....

rozwiń
19-10-2020
73 reakcje
39
13
21
Podziel się
Komentarze (21)
19-10-2020
polProponuje wysłać tam członków obecnego rządu.
zobacz więcej komentarzy (21)

Programy Wirtualnej Polski

bGaCnNUN
KOMENTARZE
(21)
pol
2 lata temu
Proponuje wysłać tam członków obecnego rządu.
Brat Pikusia.
2 lata temu
Na Ziemi również zachodzi inwersja temperatury ale w różnych miejscach i porach. Zanotowałem 20'C na różnicy wysokości 400 m ! U podnóża - 19 na szczycie (718m npm) +1'C.
kibbi
2 lata temu
Znaczy jest energia i złoża,Czy amerykanie już przewidują obronę demokracji na plutonie>?
bGaCnNVf
młody chemik
2 lata temu
Da się przerobić ten metan na metanol, a później na etanol? Byłoby fajnie.
wuwu
2 lata temu
Tyle metanu, to ile tam musiało być krów?
Najnowsze komentarze (21)
Stoigniew
2 lata temu
" Na Plutonie zachodzi zjawisko inwersji temperatury (im wyżej, tym jest cieplej). Tak osobliwego widoku nie zaobserwowano jeszcze w żadnym innym miejscu Układu Słonecznego." Bzdura, takie zjawisku jest na Tytanie, księżycu Saturna.
mój nick
2 lata temu
A ja proponuję,żeby wysłac tam Giertycha,może się obudzi...
jOWISZ
2 lata temu
Odnoszę wrażenie, że ta wiedza na temat Plutona w kontekście covid jest nikomu niepotrzebna. NASA marnuje środki na surrealistyczne badania. Ludzkość musi zmierzyć się z wirusami, a dopiero później na Marsa.
podstawówka
2 lata temu
6 mld km od ziemi - rzecz traktuje o Plutonie , koniec komentarza.
wuwu
2 lata temu
Tyle metanu, to ile tam musiało być krów?
bromba
2 lata temu
dajcie te dane do Watykanu, biskupi wam wszystko wyjaśnią
synek_księdza
2 lata temu
... a więc ... czyli jest, coś nowego, ale zarazem należącego jak się domyślam do USA czyli wprowadzamy daninę podatek jak zwał tak zwał na rzecz tego wyjątkowego kraju który uzurpuje sobie prawo do oglądania i opowiadania bania luków ... człowiek miliard lat temu zwiedzał jak dzisiaj ulubione kraje tak wtedy przemierzał galaktykę ... pozostałości po pradawnych to np. Tisulska Księżniczka 800mln lat temu kapsuła z jej ciałem, które nigdy nie umarło zaległa w lasach a te z biegiem lat i kształtowaniem się Ziemi zmieniły się w węgiel skąd syberyjscy górnicy ją wydobyli ... Amerykanie lądując na księżycu odnaleźli tam statek kosmiczny pradawnych z fragmentami życia datowany na miliard pięćset milionów lat wstecz ... nie trąbią o tym bo fakty same się obronią kiedy to na powierzchni planet z naszego układu słonecznego odnajdą ludzkie zwłoki lub kapsułę z ciałem kolejnych pradawnych ...
baca
2 lata temu
Idealne warunki dla pierwszego narciarza RP!
bGaCnNUX
młody
2 lata temu
Niech NASA pokaże ostre zdjęcia z księżyca i ostre zdjęcia z oceanów na ziemi.
Projektant
2 lata temu
To jedziemy na narty.
Walentino
2 lata temu
Proponuję wysłać tam "pol" i ludzi jemu podobnych. Obecny Rząd jest najlepszy od czasu zakończenia II wojny światowej !
nihil novi
2 lata temu
Jeżeli ktoś był , za ciemnych czasów komuny , w wojsku i spał zimą w namiocie ogrzewanym " kozą " to wie , że w kubku postawianym pod rozgrzaną do czerwoności kozą , lód się utrzymywał , a na trzecim piętrze łóżek / bo w namiotach były łózka piętrowe / było jak w łaźni .
kibbi
2 lata temu
Znaczy jest energia i złoża,Czy amerykanie już przewidują obronę demokracji na plutonie>?
Italiano
2 lata temu
Proponuje wysłać tam Romana wraz z jego willa z Wloch....
bGaCnNVz
bGaCnNUG
bGaCnNVG
bGaCnNVH