bDTAwDwA
bDTAwDwE
bDTAwDwI
programy
kategorie
bDTAwDwB

Powierzchnia Plutona. Niezwykłe odkrycie naukowców NASA

Dzięki badaniom sondy NASA New Horizons, dowiadujemy się coraz więcej o Plutonie. Znalazła się blisko planety karłowatej w lipcu 2015 r. Od tego czasu stypendyści NASA, analizują zebrane materiały. Ich najnowszym odkryciem jest zaskakujący krajobraz na Plutonie. Materiały ujawniły nietypowe pokrywy śnieżne na Pigafetta Montes i Elcano Montes. Ten śnieg nie przypomina ziemskiego, nie składa się z wody, a z zamarzniętego metanu. Na Plutonie zachodzi zjawisko inwersji temperatury (im wyżej, tym jest cieplej). Tak osobliwego widoku nie zaobserwowano jeszcze w żadnym innym miejscu Układu Słonecznego. Na niższych partiach brakuje już metanu. Sam Pluton nie ma grubej, izolującej warstwy atmosfery jak Ziemia, przez co na szczytach temperatura planety karłowatej jest wyższa. Naukowcy doszli do wniosku, że na Plutonie zachodzi wyjątkowy, zagadkowy proces atmosferyczny, który powoduje oszronienie szczytów gór i metanowy śnieg w nieco niższych partiach planety karłowatej....

rozwiń
19-10-2020
73 reakcje
39
13
21
Podziel się
Komentarze (21)
19-10-2020
polProponuje wysłać tam członków obecnego rządu.
zobacz więcej komentarzy (21)

Programy Wirtualnej Polski

bDTAwDwN
KOMENTARZE
(21)
pol
6 miesięcy temu
Proponuje wysłać tam członków obecnego rządu.
Brat Pikusia.
6 miesięcy temu
Na Ziemi również zachodzi inwersja temperatury ale w różnych miejscach i porach. Zanotowałem 20'C na różnicy wysokości 400 m ! U podnóża - 19 na szczycie (718m npm) +1'C.
kibbi
6 miesięcy temu
Znaczy jest energia i złoża,Czy amerykanie już przewidują obronę demokracji na plutonie>?
bDTAwDxf
młody chemik
6 miesięcy temu
Da się przerobić ten metan na metanol, a później na etanol? Byłoby fajnie.
wuwu
6 miesięcy temu
Tyle metanu, to ile tam musiało być krów?
Najnowsze komentarze (21)
Stoigniew
6 miesięcy temu
" Na Plutonie zachodzi zjawisko inwersji temperatury (im wyżej, tym jest cieplej). Tak osobliwego widoku nie zaobserwowano jeszcze w żadnym innym miejscu Układu Słonecznego." Bzdura, takie zjawisku jest na Tytanie, księżycu Saturna.
mój nick
6 miesięcy temu
A ja proponuję,żeby wysłac tam Giertycha,może się obudzi...
jOWISZ
6 miesięcy temu
Odnoszę wrażenie, że ta wiedza na temat Plutona w kontekście covid jest nikomu niepotrzebna. NASA marnuje środki na surrealistyczne badania. Ludzkość musi zmierzyć się z wirusami, a dopiero później na Marsa.
podstawówka
6 miesięcy temu
6 mld km od ziemi - rzecz traktuje o Plutonie , koniec komentarza.
wuwu
6 miesięcy temu
Tyle metanu, to ile tam musiało być krów?
bromba
6 miesięcy temu
dajcie te dane do Watykanu, biskupi wam wszystko wyjaśnią
synek_księdza
6 miesięcy temu
... a więc ... czyli jest, coś nowego, ale zarazem należącego jak się domyślam do USA czyli wprowadzamy daninę podatek jak zwał tak zwał na rzecz tego wyjątkowego kraju który uzurpuje sobie prawo do oglądania i opowiadania bania luków ... człowiek miliard lat temu zwiedzał jak dzisiaj ulubione kraje tak wtedy przemierzał galaktykę ... pozostałości po pradawnych to np. Tisulska Księżniczka 800mln lat temu kapsuła z jej ciałem, które nigdy nie umarło zaległa w lasach a te z biegiem lat i kształtowaniem się Ziemi zmieniły się w węgiel skąd syberyjscy górnicy ją wydobyli ... Amerykanie lądując na księżycu odnaleźli tam statek kosmiczny pradawnych z fragmentami życia datowany na miliard pięćset milionów lat wstecz ... nie trąbią o tym bo fakty same się obronią kiedy to na powierzchni planet z naszego układu słonecznego odnajdą ludzkie zwłoki lub kapsułę z ciałem kolejnych pradawnych ...
baca
6 miesięcy temu
Idealne warunki dla pierwszego narciarza RP!
bDTAwDwX
młody
6 miesięcy temu
Niech NASA pokaże ostre zdjęcia z księżyca i ostre zdjęcia z oceanów na ziemi.
Projektant
6 miesięcy temu
To jedziemy na narty.
Walentino
6 miesięcy temu
Proponuję wysłać tam "pol" i ludzi jemu podobnych. Obecny Rząd jest najlepszy od czasu zakończenia II wojny światowej !
nihil novi
6 miesięcy temu
Jeżeli ktoś był , za ciemnych czasów komuny , w wojsku i spał zimą w namiocie ogrzewanym " kozą " to wie , że w kubku postawianym pod rozgrzaną do czerwoności kozą , lód się utrzymywał , a na trzecim piętrze łóżek / bo w namiotach były łózka piętrowe / było jak w łaźni .
kibbi
6 miesięcy temu
Znaczy jest energia i złoża,Czy amerykanie już przewidują obronę demokracji na plutonie>?
Italiano
6 miesięcy temu
Proponuje wysłać tam Romana wraz z jego willa z Wloch....
bDTAwDxz
bDTAwDwG
bDTAwDxG
bDTAwDxH