Czyli chociażby na spłatę rat leasingowych, na wynagrodzenie pracowników, na spłatę kontrahentów, na uregulowanie rachunków.
Wszystkie warunki udzielenia pożyczki i to jakich dokumentów będzie oczekiwać od nas pośrednik finansowy, zamieszczone jest w informacjach na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego.
Bądź poszczególnych pośredników finansowych. Żeby uzyskać wsparcie, trzeba być po prostu micro, małym, średnim przedsiębiorcą.
Właśnie chciałem dopytywać czy samo zatrudnieni też mogą skorzystać z tej formy pomocy?
Tak. też mogą skorzystać. I jak rozumiem korzystają? Tak. Nie mamy jeszcze informacji na temat skali i podziału na poszczególne sektory.
I wielkości przedsiębiorców, natomiast zakładam, że korzystają. Na pewno samo zatrudnieni korzystają z dopłaty do wynagrodzeń.
Którą też mamy w ramach porozumienia z marszałkami województw i jest to też jeden z elementów tarczy antykryzysowej.
Dwa i sześć dziesiątych miliarda złotych, przeznaczonych właśnie na wsparcie przedsiębiorców w dopłacie do wynagrodzeń.
Dzisiaj mówimy już o 125 tysiącach złożonych wniosków. Właśnie na dopłatę do wynagrodzeń.
I pochodne tych wynagrodzeń. 165 tysięcy miejsc pracy dzięki temu utrzymanych. Wnioski rozpatrywane przez powiatowe urzędy pracy.
Więc zachęcam tych, którzy jeszcze nie skorzystali z tej formy wsparcia, również do złożenia wniosku o te środki i te środki też na bieżąco są wypłacane.
Oczywiście ze względu na skalę mogą pojawić się pewne przestoje, ale wiemy już, że też pierwsze pieniądze trafiają do przedsiębiorców.
I uzyskują oni wsparcie na tego typu potrzebę.
Pani minister, to jeszcze jedno pytanie w kwestii pożyczki płynnościowej. Czy tu jakieś branże są preferowane?
Czy to nie ma żadnego znaczenia z jakiej branży jestem przedsiębiorcą? I tak mogę ubiegać się o pieniądze?
Nie ma znaczenia w jakiej branży prowadzę działalność. Pożyczka jest skierowana do wszystkich sektorów gospodarki.
Pani minister: mówiła pani, że zainteresowanie jest tak duże, że mogą pojawiać się pewne przestoje.
Wiemy na przykład, że urzędy pracy mają spory problem z tymi pożyczkami 5 tysięcy złotych - że tutaj przedsiębiorcy, ci najmniejsi bardzo długo czekają.
Zdajemy sonie z tego sprawę, tak jak mówiłam, w samej dopłacie do wynagrodzeń, czyli do tych środków które są dystrybuowane w ramach funduszu pracy - 125 tysięcy winsoków.
Mówimy dzisiaj o wnioskach liczonych, w milionach, więc zdajemy sobie sprawę z tego, że powiatowe urzędy pracy nie tylko te instytucje, mogą być w pewnym stopniu zarzucane ilością wniosków.
Ale z tego co wiemy, powiatowe urzędy pracy, przesuwają pracowników do oceny tych wniosków.
Do weryfikacji tych wniosków. Pracują w soboty, pracują nie tylko po 8 godzin, ale i w godzinach nadliczbowych, więc ja mam nadzieję, że to uda się rozładować ten zastój.
I te środki jak najszybciej będą trafiać do przedsiębiorców.
To może jeszcze jakiś optymistyczny termin? Że uda się ten zastój rozładować w ciągu tygodnia? Dwóch tygodni? Albo maksymalnie miesiąca?
Pamiętajmy, że mówimy o powiatowych urzędach pracy. Ja zakładam, że dyrektorzy powiatowych urzędów pracy, robią wszystko co w ich mocy.
Ale dzisiaj ciężko zadeklarować jakiś termin, bo też skala w tych powiatowych urzędach pracy jest różna. W samym powiatowym urzędzie pracy Mazowsza słyszałam o 100 tysiącach wniosków.
Więc pamiętajmy, że ta skala na tych powiatach będzie różna.