bCYwKYRg
bCYwKYRk
bCYwKYRo
programy
kategorie
bCYwKYRh

Prawdziwe źródło katastrofy w Czarnobylu.

- Reaktor w Czarnobylu był budowany z m.in. z myślą o zastosowaniach wojskowych. Jego konstrukcja łamała przepisy i była utajniona – mówi inżynier jądrowy prof. dr inż. Andrzej Strupczewski w rozmowie z portalem "Nauka w Polsce". Zdaniem polskiego eksperta, była to jedna z przyczyn katastrofy. Reaktor w Czarnobylu, prócz energii elektrycznej dla mieszkańców Ukrainy, mógł produkować również pluton. Ten radioaktywny pierwiastek używany jest przy produkcji broni jądrowej. W związku z zastosowaniami wojskowymi reaktora, jego konstrukcja była nietypowa i ściśle tajna. W przeciwieństwie do zachodnich reaktorów, ten w Czarnobylu był niestabilny. W przypadku awarii układu chłodzenia moc reaktora zamiast spadać, samoczynnie rosła. Błędnie zaprojektowane zostały również pręty bezpieczeństwa, wykonane częściowo z grafitu. W krytycznym momencie, zamiast zmniejszyć moc reaktora i temperaturę, grafit jeszcze bardziej ją zwiększył. Prof. Strupczewski nie neguje winy...

rozwiń
5 reakcji
4
0
1
Podziel się
Komentarze (1)
11-08-2020
felaNo to zaraz wyrzucam cały ryż z domu i oczywiście przestaję pić wodę, bo jak się za dużo wody wypije na raz to można tez umrzeć.
zobacz więcej komentarzy (1)
bCYwKYRt
KOMENTARZE
(1)
fela
miesiąc temu
No to zaraz wyrzucam cały ryż z domu i oczywiście przestaję pić wodę, bo jak się za dużo wody wypije na raz to można tez umrzeć.
Najnowsze komentarze (1)
fela
miesiąc temu
No to zaraz wyrzucam cały ryż z domu i oczywiście przestaję pić wodę, bo jak się za dużo wody wypije na raz to można tez umrzeć.
bCYwKYSf
bCYwKYRm
bCYwKYSm
bCYwKYSn