programy
kategorie

Prawo budowlane do zmiany. Ma być prościej, co się zmieni?

Nadciąga rewolucja w prawie budowlanym. Co się zmieni? - Zmiany mają na celu uproszczenie dokumentacji oraz wyłączenie z niej elementów, które i tak nie były sprawdzane przez organy administracji. Przede wszystkim projekt budowlany będzie się składał z projektu zagospodarowania działku lub terenu, projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu technicznego - powiedziała w programie "Money. To się liczy" adwokat Joanna Barzykowska z Kancelarii Graś i Wspólnicy. - Nowelizacja wprowadza też terminy i kary administracyjne na spółki, które dostarczają media (prąd, woda, gaz - przyp. red.). To będzie zależało od konkretnego przyłącza, jednak warunki powinny zostać wydane najpóźniej w ciągu 30 dni - dodała.

Tranksrypcja:Jakie będą jeszcze różnice, jeśli chodzi o projekt budowlany...
rozwiń
Co się w nim zmieni?
Tak naprawdę to zmiany mają na celu uproszczenie dokumentacji pod kątem - i wyłączenie z tego projektu - tych elementów, które do tej pory i tak nie były sprawdzane przez organy administracji budowlanej.
Czyli tak zwanych tych technicznych. Przede wszystkim projekt budowlany będzie się składał z projektu zagospodarowania działki lub terenu.
Projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu technicznego, który tam jest jakby najbardziej techniczny. Pani doktor, a jakbyśmy mogli tak w skrócie?
To jakie są te najważniejsze zmiany tutaj? To znaczy - ja pani się przyznam, ja jestem w tej chwili na etapie budowy domu.
I przyznam szczerze, że zbieranie całej dokumentacji do pozwolenia na budowę zabrało mi pół roku.
Czy ja dzisiaj nadal będę musiał tracić pół roku na czekanie na informacje od gazowni, od elektrowni, od spółki wodno-kanalizacyjnej, od może jego urzędu miasta, od starostwa powiatowego?
Które gdzieś tam też musi mieć pewne dokumenty. Tak. Niestety jakby ten cały proces i cała ta dokumentacja będzie musiała zostać złożona.
Przy czym nowelizacja wprowadza na przykład do tych wszystkich spółek zajmujących się dostawą mediów terminy na udzielenie tych warunków.
Oraz kary administracyjne w przypadku kiedy te organy, te spółki nie udzielą tych warunków w określonym terminie. Jaki jest tutaj termin?
Bo przyznam szczerze, że dla mnie to jest kluczowa rzecz, bo rzeczywiście zdarzało się tak, że na takie papiery trzeba było czekać czasami po 2-3 miesiące, co było dosyć absurdalną rzeczą.
Bo chodziło tylko o to, żeby potwierdzić to, że ja będę mógł się przyłączyć do sieci elektroenergetycznej.
Chociaż słup i tak stoi w drodze i nie jest to żadnym problemem, a ten papier, no, to trzeba było czekać - mówię - trzy miesiące.
Znaczy to tutaj zależeć będzie od organu, od konkretnego - czy to będzie gaz, czy to będzie elektryka, ale generalnie założenie jest takie, że takie warunki powinny zostać wydane w ciągu 30 dni.
Roboczych czy kalendarzowych?
To jest - o przepisy ogólne KPA, czyli 30 dni. Przy czym jeżeli ostatni dzień terminu będzie przypadał na sobotę lub niedzielę - czyli miałby pan dostać to w niedzielę, to dostanie pan w poniedziałek.
To już jeden dzień w tą czy w tą nie robi dla mnie różnicy. Ważniejsze, żeby to nie były trzy miesiące.
93 reakcje
57
36
0
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(0)