programy
kategorie

Przypadkowe odkrycie w Lipsku. Niezwykłe, co znajdowało się pod tynkiem

W Lipsku, w trakcie przedprojektowych prac badawczych, w jednym z budynków publicznych dokonano sensacyjnego odkrycia. Kierownik badań arch. Jacek Węcławowicz odkrył pod grubą warstwą tynku polichromię z napisami w języku hebrajskim. Wielobarwna ozdoba malarska znajduje się wewnątrz ściany wschodniej traktu środkowego budynku. Obecnie funkcjonuje tu Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. O niezwykłym odkryciu poinformował Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Wstępna ocena regionalnych ekspertów z Radomia sugeruje istnienie w tym miejscu domu modlitwy, nazywanego przez Żydów "szul" lub "bet midrasz". Jego lokalizacja pasuje do nieistniejącej już drewnianej XVIII-wiecznej synagogi, która stała w sąsiedztwie. Tekst polichromii zawiera modlitwę. Budynek najprawdopodobniej zostanie wpisany do rejestru zabytków na Mazowszu. Wkrótce ujawnione mają zostać kolejne informacje dotyczące odkrycia.

86 reakcji
17
39
30
Podziel się
Komentarze (30)
12-05-2021
TralalalalalNo to już za chwile za momencik... gmina budyneczek odda za 1 pln "prawowitym wlscicielom"...
zobacz więcej komentarzy (30)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(30)
Tralalalalal
3 lata temu
No to już za chwile za momencik... gmina budyneczek odda za 1 pln "prawowitym wlscicielom"...
Biedak
3 lata temu
No to juz po tym obiekcie, zydzi piwiedza ze to ich budynem a polscy rzadzacy przyklasna. Slydzy sa slygamu.
piter
3 lata temu
Takie rzeczy trzeba skuwać, a nie zamalowywać czy zabudowywać. I teraz gówno z przebudowy, następna rudera której tknąć nie wolno będzie. :)
erer
3 lata temu
Może to "Mein Kampf" po hebrajsku, tak tylko sobie głośno myślę
drekk
3 lata temu
No i po co ? Teraz Jud odbiorą.
Najnowsze komentarze (30)
abf
3 lata temu
kto to wymyśla
Ela
3 lata temu
Czy Polacy piszący na forach to same kanalie bez sumienia? W Polsce wymordowano prawie wszystkich Żydów, którzy żyli tu od wieków,, którzy byli obywatelami RP i mieli takie same prawa jak inni. Mieli swoje domy, swoje świątynie. To co nie uległo w czasie wojny zniszczeniu, zajęli Polacy, więc co w tym dziwnego, że przy remoncie odkryto ślady dawnych właścicieli, ślady ich życia. Nie ma co udawać, że Polska to kraj jednego narodu. Do czasu ostatniej wojny zawsze, od wieków, byliśmy krajem WIELONARODOWYM, co stanowiło nasze bogactwo, co sprzyjało rozwojowi.
izik
3 lata temu
no to właściciel ma przerąbane i to na maksa
podatnik 966 ...
3 lata temu
Chciałem przypomnieć ze gminy żydowskie zalegają z podatkami za ilość przyjezdnych i mieszkańców żydowskich od roku 966 do roku1794. Gminy żydowskie nie płaciły podatków Koronie natomiast ściągały podatki na własna rzecz, bogacąc się w sposób nieuprawniony. Uszczuplało to skarb Królestwa jak i naszą Wspólna Egzystencje i przyszłość oraz szkodziło ogółowi społeczeństwa. W związku z Tym ze III RP jest kontynuatorką (1) I RP. Ja podatnik chrześcijański upominam się o zwrot niezapłaconych podatków oraz odsetek.
jajco
3 lata temu
Nalezy oddac prawowitym wlascicielom !!! Wogole uwazam ze nalezy oddac wszystko prawowitym wlascicielo !!! A Kosciolowi nalezy odebrac wszystko co ukradl !!!
pppp
3 lata temu
I zaraz 447 .
putin
3 lata temu
Pokazywanie czegoś tak ohydnego jest popieraniem morderców CHRYSTUSA. Zniszczyć to doszczętnie, bo to nie ma żadnej wartości ani historycznej ani rynkowej, będzie rodzić tylko konflikty religijne.
Czytelnik
3 lata temu
Do Emil! Dlaczego piszesz "Chrześcijanie" z wielkiej litery, a "żydzi" z małej litery? Oczywiście nie jesteś jedynym, który tak pisze, ale pytam Ciebie.
pawel
3 lata temu
już znalazł się właściciel ?
aqq
3 lata temu
Za chwilę znajdą się żyjący "prawowici" właściciele.
no właśnie...
3 lata temu
kolejna pamiątka po braciach starszych w wierze.
tedy00
3 lata temu
dziwnym trafem za parę tygodni tynki z napisami będą w izraelu tak jak malunki z ukrainy
konserwator z...
3 lata temu
nic sensacyjnego, to nie ma żadnej wartości z zakresu sztuki, nawet historycznej
ano
3 lata temu
Takich odkryć można dokonać znacznie więcej. Wystarczy zdjąć farbę w budynkach byłych synagog przerobionych na budynki użyteczności publicznej takie jak kina, biblioteki itp.