programy
kategorie

Regularne błyski z odległej galaktyki. Zaskakujące rozwiązanie zagadki

To się dzieje z dokładnością prawie jak w zegarku. Co ok. 114 dni oddalona o 570 mln lat od nas galaktyka, regularnie do nas "mruga". Eksperci NASA w końcu odkryli dlaczego. Centrum galaktyki spiralnej ESO 253-G003 zajmuje supermasywna czarna dziura. To ona właśnie co 114 dni okrąża jedną z gwiazd, której część materii pożera. Dochodzi wtedy do uderzenia w dysk akrecyjny, otaczający czarną dziurę, a to powoduje krótkotrwały rozbłysk nazwany ASASSN-14ko. Proces obserwowany jest od 2014 r. Do tej pory zarejestrowano 17 takich "mrugnięć" co 114 dni. Eksperci dobrze przewidzieli, że rozbłyski w galaktyce nastąpią 17 maja, 7 września i 26 grudnia 2020 r. Dopiero teraz pochwalili się wynikami swoich obserwacji. Początkowo naukowcy myśleli, że to supernowa. Okazało się, że "mruga" pożerana przez czarną dziurę gwiazda. NASA ustaliła też, że gwiazda krąży wokół supermasywnej czarnej dziury o masie 78 mln mas Słońca. Najbliższe oderwanie części materii gwiazdy w postaci...

rozwiń
94 reakcje
26
22
46
Podziel się
Komentarze (46)
14-01-2021
jo900j809
zdecydujcie się co wokół czego krąży supermasywna czarna dziura. To ona właśnie okrąża jedną z gwiazd, której część materii pożera czy gwiazda wokół czarnej dziury... bo...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (46)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(46)
jo900j809
3 lata temu
zdecydujcie się co wokół czego krąży supermasywna czarna dziura. To ona właśnie okrąża jedną z gwiazd, której część materii pożera czy gwiazda wokół czarnej dziury... bo straszny bełkot.
Olaf
3 lata temu
Nie piszcie może, że galaktyka do nas mruga bo te "mrugnięcia" miały miejsce 570 mln lat temu. Co się tam teraz dzieje to Pan Bóg raczy wiedzieć, astrofizycy usiłują sobie co najwyżej wyobrazić a przeciętny czytelnik tego portalu gotów pomyśleć, że UFO-ludki czekają za progiem.
hehe
3 lata temu
"To ona właśnie co 114 dni okrąża jedną z gwiazd" drogi redaktorze jeśli czarna dziura okrąża gwiazdę to ja jestem kosmitą, to gwiazda krąży wkoło dziury i inaczej być nie może, ponieważ zawsze obiekt mniej masywny krąży wkoło bardziej masywnego.
wieńczysław
3 lata temu
najwyraźniej J 23 znowu nadaje.
Mój nick
3 lata temu
Mruga ostrzegawczo : jesteście na lini strzału
Najnowsze komentarze (46)
max
3 lata temu
Wokół mnie krąży teściowa, z częstotliwością ponadnormatywną.
Mpion10
3 lata temu
To Pan jest na Ziemi, a Anioły w Niebie się bawią, bo nie mogom na wasze magije kościelna baczyć. To politycy i kościół zabiją was magia, a potem w grobie zjadają.
fred
3 lata temu
Mnie też czarna dziura pożera , już 50% chłopa ze mnie.
Romann
3 lata temu
Należałoby używać czasu przeszłego. Jeśli ta galaktyka oddalona jest od nas o ponad 500 mln lat świetlnych, to obraz który do nas dociera jest sprzed ponad 500 mln lat. Tej galaktyki już może dawno nie ma.
Myslacy
3 lata temu
Takie numery...Bruner ;) A ci sensacja, wiekszej nie bylo ?? Napiszcie lepiej o tajnych bazach na Księżycu, porwaniach, inwigilacji obcych cywilizacji a nie pseudo-bzdetach !
OTUA
3 lata temu
myli państwo, to obce cywylizacje dajom mi instrukcje co mam robić.
Jacek-3
3 lata temu
Jeżeli regularnie pożera, to może być tylko Krycha z trybunału. ;-)
Jacek-3
3 lata temu
Regularnie pożera - to Krycha z trybunału, na bank. ;-)
Drek
3 lata temu
redaktorek najpierw powinien skończyć jakąś szkołę a pisać dopiero później
Polka
3 lata temu
Obcy dają nam sygnały, że mają antidotum na koronawirusa.
wiadomość
3 lata temu
tak wysyłają: 5 błysków , a potem trzy..... tak myślę...... Tak macie racje to jest to !!!!!
wiech
3 lata temu
Co ok. 114 dni oddalona o 570 mln lat od nas galaktyka, " ble ble Od kiedy to odległość podaje się w latach? Ja rozumiem, że to lata świetlne miał redaktorzyna na myśli, albo nie wiedział co pisze. Dodam dla jasności - rok świetlny jest to odległość, (tak, odległość a nie czas), jaką przebędzie światło w ciągu roku.
Proszę!
3 lata temu
Czy ktoś to czyta przed opublikowaniem? Obserwowane od 2014, "To się dzieje z dokładnością prawie jak w zegarku. Co ok. 114 dni " - a "Do tej pory zarejestrowano 17 takich "mrugnięć" co 114 dni. " Ludzie - zlitujcie się!!
...
3 lata temu
błysk rozpaczy a ludzie nic nie robią. To jest SKANDAL. Trzeba ratować gwiazdę! NASA do roboty.