bGkdoeWI
bGkdoeWM
bGkdoeWQ
programy
kategorie
bGkdoeWJ

Rekordowa susza zagraża Paranie. Rzeka w Ameryce Południowej osiągnęła niższy poziom wody od 77 lat

Rzeka Parana, czyli druga największa, po Amazonce, rzeka w Ameryce Południowej, wysycha. W 2021 roku osiągnęła najniższy poziom od 77 lat. Powodem jest przedłużająca się susza w Brazylii, gdzie rzeka ma swoje źródło. Stan Parany jest ogromną katastrofą dla człowieka, jak i jej rozległego ekosystemu. Rzeka przepływa przez Brazylię, Paragwaj i Argentynę, przez co jej wysuszanie bardzo mocno wpłynęło tamtejszą gospodarkę. 40 milionów ludzi ma ograniczony dostęp do wody słodkiej, rybacy nie mają gdzie łowić, a żegluga musiała zostać mocno ograniczona - obciążenie statków zmniejszono o 20 proc. Narodowy Instytut Wody (INA) w Argentynie określił stan rzeki Parana jako "najgorszy od 1944 roku". - Siedem argentyńskich prowincji jest teraz objętych stanem kryzysowym ogłoszonym przez rząd Argentyny. To scenariusz, którego nikt nie mógł sobie wyobrazić. Rzeka ostrzega nas – mówił w rozmowie z Associated Press ekolog Jorge Bartoli, który jest koordynatorem organizacji "El...

rozwiń
06-08-2021
93 reakcje
23
13
57
Podziel się
Komentarze (57)
06-08-2021
ekoI bardzo dobrze. Niech dalej wycinają Amazonię to będzie lepiej. Jak człowiek przyrodzie tak ona jemu.
zobacz więcej komentarzy (57)

Programy Wirtualnej Polski

bGkdoeWV
KOMENTARZE
(57)
eko
rok temu
I bardzo dobrze. Niech dalej wycinają Amazonię to będzie lepiej. Jak człowiek przyrodzie tak ona jemu.
Flat Earth
rok temu
Wycinać lasy, rewitalizować betonem, produkować więcej śmieci - będzie dobrze, 300 milionów lat temu też była susza.
to tylko ja
rok temu
Jak za gówniarza obejrzałem premierę "Mad Maxa" to stwierdziłem że to kino S-F nie najwyższych lotów, a teraz coraz bardziej wygląda to na film dokumentalny :( Jednak agent Smith miał rację.
bGkdoeXn
bun
rok temu
Dlaczego ludzie nie mogą zrozumieć, że to nie wina zmian klimatu, tylko wycinania drzew i betonowania wszystkiego co się da. Bilans wody w przyrodzie jest stały, ona nigdzie nie ginie. Problemem jest to, że po opadzie błyskawicznie spływa do rzek i oceanów. NIE ma jej co ZATRZYMAĆ!!!
pan.P
rok temu
Planeta ziemia od miliardów lat się zmieniała, natomiast człowiek od tysięcy lat ma na to wpływ
Najnowsze komentarze (57)
xyz
rok temu
Jak się daje przyzwolenie na wycinanie brazylijskich lasów deszczowych pod uprawy np. bananów to niech tak mają
Darek
rok temu
Jest tylko jeden sposób na zatrzymanie tej suszy, natychmiast zatrzymać wyrąb lasów na całym kontynencie i sadzenie nowego. Bo będzie coraz gorzej jak nie zaczniecie natychmiast działać .
PRAWDA
rok temu
ŁADNY FOTO MONTAŻ A KAWAŁEK DALEJ WIDAĆ WODĘ DLACZEGO NIE ODPAROWAŁA .TAK WŁAŚNIE WYGLĄDAJĄ MANIPULACJE PSEUDO EKOLOGÓW ALE ANI SŁOWA NIE PISZĄ NIE MÓWIĄ O DOKONANYCH WYBUCHACH PRÓBACH ATOMOWYCH NA CAŁYM ŚWIECIE BOMB PLUTONOWYCH NEUTRONOWYCH WODOROWYCH BOMB KTÓRE WŁAŚNIE PODGRZAŁY I NADAL PODGRZEWAJĄ TEMPERATURĘ NA ZIEMI
PRAWDA
rok temu
ŁADNY FOTO MONTAŻ A KAWAŁEK DALEJ WIDAĆ WODĘ DLACZEGO NIE ODPAROWAŁA .TAK WŁAŚNIE WYGLĄDAJĄ MANIPULACJE PSEUDO EKOLOGÓW ALE ANI SŁOWA NIE PISZĄ NIE MÓWIĄ O DOKONANYCH WYBUCHACH PRÓBACH ATOMOWYCH PLUTONOWYCH BOMB NEUTRONOWYCH BOMB WODOROWYCH BOMB BOMB KTÓRE WŁAŚNIE PODGRZAŁY I NADAL PODGRZEWAJĄ TEMPERATURĘ NA ZIEMI
Ninka
rok temu
Dlatego wlasnie wymyślili koronę i lockdowny. Zeby człowiek wymarł lub zubożał i nie mógł tak wyzyskiwać ziemi. Gospodarka upadnie, to będzie mniej zanieczyszczeń. Będziemy biedni i nie będzie tyle turystyki i konsumpcjonizmu. W szczepionkach będzie hormon powodujący bezplodnosc. Dobrze pomyleli ci miliarderzy. W końcu orzeciez zależy im, żeby ich dzieci żyły na czystej planecie. Człowiek bezlitośnie niszczy planetę i takie oto skutki.
Ależ
rok temu
Ludzie nie mają żadnej przyszłości
Max
rok temu
"osiągnęła niższy poziom wody od 77 lat" - do poprawki
max
rok temu
Klimat i lokalne uwarunkowania pogodowe zmienne są. Generalnie ocieplenie oceanu spowoduje jego szybsze parowanie - wyższą wilgotność atmosfery a w konsekwencji wyższe średnie opady co zazieleni obecne pustynie a to z kolei jeszcze bardziej napedzi ocieplenie bo zmieni się albedo powierzchni powodując większe pochłanianie promieniowania . Będzie inaczej ale nie koniecznie gorzej. Stopienie lądolodu podniesie jeszcze poziom oceanu o jakieś 88m , brzeg Bałtyku będziemy mieli w okolicach Torunia i srednioroczną temperaturę około 18*C a na Antarktydzie znowu porośnie las tropikalny jak dawniej było (co zresztą odkryli niedawno Niemcy). Ocieplenie trwa od 20 tysięcy lat a Holocen to jedno wielkie ocieplenie klimatu do którego cywilizacja ludzka nic nie ma albowiem wszelakie emisje energii do srodowiska wraz z oddziaływaniem gazów cieplarnianych są 4 rzędy wielkości niższe jak daje sama natura. Wystarczy porównac stała słoneczną (ok.1367,6 W/m2 - z emisją energii cywilizacyjną - około 0,3 W/m2) i .....pozamiatane. Antropogeniczne pochodzenie klimatu to kłamstwo na resorach.
bGkdoeXf
zibimaks
rok temu
ciekawe, jeśli taki stan jest po 77 latach czy to oznacza, że globalne ocieplenie zaczęło się już wtedy ? wtedy także ludzie zanieczyścili środowisko i była dziura ozonowa ? a może to po prostu kolejna zmiana na naszym globie, które to zmiany są co pewien czas wieczna zmarzlina lub susze... ?
Dziki Kraik
rok temu
Wycinanie lasów w Polsce przyniesie podobny efekt. Puszcza Notecka wygląda jak wielka szachownica. Na pozór wszystko jest OK , ale połowa puszczy zniknęła. Takie działania nazywa się gospodarką rabunkową. Do tego kopalnia ropy, zamki na terenach chronionych , 90 procent gospodarstw w tym rejonie nie ma nawet szamba .
mortyr
rok temu
Raz straszą powodziami ze względu na topniejące lodowce a raz mówią o suszy. Chyba sami naukowcy już się pogubili w tym co mówią.
to77 lat
rok temu
temu też mieli ocieplenie klimatu
krul ewropy
rok temu
A może człowiek tu nie ma nic do powiedzenia? I wszystko to jest naturalnym procesem? Hello??? Ponadto skąd Wy macie komórki, te modne SUV-u, czy elektryki, w których po siedmiu latach "wysycha" bateryjka za 80K zł? Lewactwo nie używa Appl'a. Wracajcie do epoki kamienia łupanego..
ANDREW NYC
rok temu
WIDZĘ ze tym bardziej sie martwią POLACY niz Amerykanie lepiej niech w pl USPRAWNIĄ SŁUŻBĘ ZDROWIA
...
Następna strona
bGkdoeXH
bGkdoeWO
bGkdoeXO
bGkdoeXP