programy
kategorie

Rekordowa susza zagraża Paranie. Rzeka w Ameryce Południowej osiągnęła niższy poziom wody od 77 lat

Rzeka Parana, czyli druga największa, po Amazonce, rzeka w Ameryce Południowej, wysycha. W 2021 roku osiągnęła najniższy poziom od 77 lat. Powodem jest przedłużająca się susza w Brazylii, gdzie rzeka ma swoje źródło. Stan Parany jest ogromną katastrofą dla człowieka, jak i jej rozległego ekosystemu. Rzeka przepływa przez Brazylię, Paragwaj i Argentynę, przez co jej wysuszanie bardzo mocno wpłynęło tamtejszą gospodarkę. 40 milionów ludzi ma ograniczony dostęp do wody słodkiej, rybacy nie mają gdzie łowić, a żegluga musiała zostać mocno ograniczona - obciążenie statków zmniejszono o 20 proc. Narodowy Instytut Wody (INA) w Argentynie określił stan rzeki Parana jako "najgorszy od 1944 roku". - Siedem argentyńskich prowincji jest teraz objętych stanem kryzysowym ogłoszonym przez rząd Argentyny. To scenariusz, którego nikt nie mógł sobie wyobrazić. Rzeka ostrzega nas – mówił w rozmowie z Associated Press ekolog Jorge Bartoli, który jest koordynatorem organizacji "El...

rozwiń
06-08-2021
93 reakcje
23
13
57
Podziel się
Komentarze (57)
06-08-2021
ekoI bardzo dobrze. Niech dalej wycinają Amazonię to będzie lepiej. Jak człowiek przyrodzie tak ona jemu.
zobacz więcej komentarzy (57)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(57)
eko
3 lata temu
I bardzo dobrze. Niech dalej wycinają Amazonię to będzie lepiej. Jak człowiek przyrodzie tak ona jemu.
Flat Earth
3 lata temu
Wycinać lasy, rewitalizować betonem, produkować więcej śmieci - będzie dobrze, 300 milionów lat temu też była susza.
to tylko ja
3 lata temu
Jak za gówniarza obejrzałem premierę "Mad Maxa" to stwierdziłem że to kino S-F nie najwyższych lotów, a teraz coraz bardziej wygląda to na film dokumentalny :( Jednak agent Smith miał rację.
bun
3 lata temu
Dlaczego ludzie nie mogą zrozumieć, że to nie wina zmian klimatu, tylko wycinania drzew i betonowania wszystkiego co się da. Bilans wody w przyrodzie jest stały, ona nigdzie nie ginie. Problemem jest to, że po opadzie błyskawicznie spływa do rzek i oceanów. NIE ma jej co ZATRZYMAĆ!!!
pan.P
3 lata temu
Planeta ziemia od miliardów lat się zmieniała, natomiast człowiek od tysięcy lat ma na to wpływ
Najnowsze komentarze (57)
xyz
3 lata temu
Jak się daje przyzwolenie na wycinanie brazylijskich lasów deszczowych pod uprawy np. bananów to niech tak mają
Darek
3 lata temu
Jest tylko jeden sposób na zatrzymanie tej suszy, natychmiast zatrzymać wyrąb lasów na całym kontynencie i sadzenie nowego. Bo będzie coraz gorzej jak nie zaczniecie natychmiast działać .
PRAWDA
3 lata temu
ŁADNY FOTO MONTAŻ A KAWAŁEK DALEJ WIDAĆ WODĘ DLACZEGO NIE ODPAROWAŁA .TAK WŁAŚNIE WYGLĄDAJĄ MANIPULACJE PSEUDO EKOLOGÓW ALE ANI SŁOWA NIE PISZĄ NIE MÓWIĄ O DOKONANYCH WYBUCHACH PRÓBACH ATOMOWYCH NA CAŁYM ŚWIECIE BOMB PLUTONOWYCH NEUTRONOWYCH WODOROWYCH BOMB KTÓRE WŁAŚNIE PODGRZAŁY I NADAL PODGRZEWAJĄ TEMPERATURĘ NA ZIEMI
PRAWDA
3 lata temu
ŁADNY FOTO MONTAŻ A KAWAŁEK DALEJ WIDAĆ WODĘ DLACZEGO NIE ODPAROWAŁA .TAK WŁAŚNIE WYGLĄDAJĄ MANIPULACJE PSEUDO EKOLOGÓW ALE ANI SŁOWA NIE PISZĄ NIE MÓWIĄ O DOKONANYCH WYBUCHACH PRÓBACH ATOMOWYCH PLUTONOWYCH BOMB NEUTRONOWYCH BOMB WODOROWYCH BOMB BOMB KTÓRE WŁAŚNIE PODGRZAŁY I NADAL PODGRZEWAJĄ TEMPERATURĘ NA ZIEMI
Ninka
3 lata temu
Dlatego wlasnie wymyślili koronę i lockdowny. Zeby człowiek wymarł lub zubożał i nie mógł tak wyzyskiwać ziemi. Gospodarka upadnie, to będzie mniej zanieczyszczeń. Będziemy biedni i nie będzie tyle turystyki i konsumpcjonizmu. W szczepionkach będzie hormon powodujący bezplodnosc. Dobrze pomyleli ci miliarderzy. W końcu orzeciez zależy im, żeby ich dzieci żyły na czystej planecie. Człowiek bezlitośnie niszczy planetę i takie oto skutki.
Ależ
3 lata temu
Ludzie nie mają żadnej przyszłości
Max
3 lata temu
"osiągnęła niższy poziom wody od 77 lat" - do poprawki
max
3 lata temu
Klimat i lokalne uwarunkowania pogodowe zmienne są. Generalnie ocieplenie oceanu spowoduje jego szybsze parowanie - wyższą wilgotność atmosfery a w konsekwencji wyższe średnie opady co zazieleni obecne pustynie a to z kolei jeszcze bardziej napedzi ocieplenie bo zmieni się albedo powierzchni powodując większe pochłanianie promieniowania . Będzie inaczej ale nie koniecznie gorzej. Stopienie lądolodu podniesie jeszcze poziom oceanu o jakieś 88m , brzeg Bałtyku będziemy mieli w okolicach Torunia i srednioroczną temperaturę około 18*C a na Antarktydzie znowu porośnie las tropikalny jak dawniej było (co zresztą odkryli niedawno Niemcy). Ocieplenie trwa od 20 tysięcy lat a Holocen to jedno wielkie ocieplenie klimatu do którego cywilizacja ludzka nic nie ma albowiem wszelakie emisje energii do srodowiska wraz z oddziaływaniem gazów cieplarnianych są 4 rzędy wielkości niższe jak daje sama natura. Wystarczy porównac stała słoneczną (ok.1367,6 W/m2 - z emisją energii cywilizacyjną - około 0,3 W/m2) i .....pozamiatane. Antropogeniczne pochodzenie klimatu to kłamstwo na resorach.
zibimaks
3 lata temu
ciekawe, jeśli taki stan jest po 77 latach czy to oznacza, że globalne ocieplenie zaczęło się już wtedy ? wtedy także ludzie zanieczyścili środowisko i była dziura ozonowa ? a może to po prostu kolejna zmiana na naszym globie, które to zmiany są co pewien czas wieczna zmarzlina lub susze... ?
Dziki Kraik
3 lata temu
Wycinanie lasów w Polsce przyniesie podobny efekt. Puszcza Notecka wygląda jak wielka szachownica. Na pozór wszystko jest OK , ale połowa puszczy zniknęła. Takie działania nazywa się gospodarką rabunkową. Do tego kopalnia ropy, zamki na terenach chronionych , 90 procent gospodarstw w tym rejonie nie ma nawet szamba .
mortyr
3 lata temu
Raz straszą powodziami ze względu na topniejące lodowce a raz mówią o suszy. Chyba sami naukowcy już się pogubili w tym co mówią.
to77 lat
3 lata temu
temu też mieli ocieplenie klimatu
krul ewropy
3 lata temu
A może człowiek tu nie ma nic do powiedzenia? I wszystko to jest naturalnym procesem? Hello??? Ponadto skąd Wy macie komórki, te modne SUV-u, czy elektryki, w których po siedmiu latach "wysycha" bateryjka za 80K zł? Lewactwo nie używa Appl'a. Wracajcie do epoki kamienia łupanego..
ANDREW NYC
3 lata temu
WIDZĘ ze tym bardziej sie martwią POLACY niz Amerykanie lepiej niech w pl USPRAWNIĄ SŁUŻBĘ ZDROWIA
...
Następna strona