programy
kategorie

Rząd zmieni zasady zasiłku pielęgnacyjnego. "To wyprowadzi ludzi na ulice"

- Nie może być tak, że rodzicom dzieci niepełnosprawnych będzie się ograniczać możliwość dorabiania. Rząd znowu wyprowadzi ludzi na ulice - mówi w programie "Newsroom" Iwona Hartwich, posłanka Koalicji Obywatelskiej i mama niepełnosprawnego dziecka. W ten sposób komentuje zapowiadane przez money.pl zmiany w przyznawaniu zasiłku pielęgnacyjnego. Po zmianach rodzice będą mogli dorabiać bez ryzyka utraty świadczenia. To prawo będzie jednak przysługiwało tylko rodzicom niepełnoletnich dzieci. - Od naszego protestu sprzed kilku lat nie zmieniło się praktycznie nic. Dziś na komisjach lekarskich wiele dzieci jest "uzdrawianych". Rodzice ciągle żyją w strachu - powiedziała w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski posłanka Iwona Hartwich.

Tranksrypcja:Pani poseł, czyli pani będzie wnioskowała za tym i walczyła ...
rozwiń
rozszerzone nie tylko o opiekunów osób do 18 roku życia, ale także tych osób, które
opiekują się osobami niepełnosprawnymi starszymi. To znaczy się tak, absolutnie jeżeli
rząd da możliwość dorobienia, to absolutnie muszą mieć taką możliwość wszystkie
osoby, które są na świadczeniu pielęgnacyjnym. Nie dzielimy. Ale również nie stawiamy
takiemu rodzicowi warunków, że możesz dorobić na przykład do kwoty na
przykład 1500 zł albo 2000 zł, a później zabierzemy ci świadczenie, tak
zwana złotówka za złotówkę. Na to się na pewno nie zgodzimy i po prostu znów państwo, znów
rząd wyprowadzi setki rodziców, tak naprawdę, na ulicę. Bo raz, że nie ma tej pomocy doraźnej, raz
że jest ta grupa cały czas, non-stop spychana na margines. Przecież do dzisiaj nikt nie zaoszczędził 520 zł.
Podczas naszego protestu pani Rafalska, pan Morawiecki powiedział:
drodzy rodzice, zaoszczędzicie 520 zł. A ja dzisiaj pytam się rodziców, bo jesteśmy w stałym kontakcie i
pytam się: proszę mi powiedzieć, czy ktoś z nas zaoszczędził chociaż jedną złotówkę? Pani
redaktor, nawet jednej złotówki nie zaoszczędziliśmy. Pani poseł, powiedziała pani, że ludzie wyjdą na ulicę.
Czy będą kolejne protesty, ludzie wyjdą na ulicę, będziecie się znowu zbierać, żeby protestować
przeciwko tym rozwiązaniom, które mamy do tej pory? Ale oczywiście, że tak, pani redaktor. Dlatego, że od czasu protestu
oprócz tego, że wywalczyliśmy taki dodatek dla osób niezdolnych
do samodzielnych - każdy wie o tym, o tym się mówi. 500 zł, które niestety dla osób
z niepełnosprawnościami, niezdolnymi do samodzielnej egzystencji, ono jest obwarowane kryterium, nie zmieniło
się, pani redaktor, nic. Dlatego
jeżeli tutaj są tak fatalne rozwiązania i słyszymy
o tym, że ponownie będziemy stawać na komisjach z naszymi niepełnosprawnymi dziećmi, a dzisiaj
dzieje się tak, że niepełnosprawne dzieci z zespołem Downa, ciężko upośledzone są uzdrawiane,
to znaczy, że ktoś nad tym nie panuje. Pani poseł, czyli pani wyjdzie na ulicę, jeżeli
będzie trzeba i znowu będzie protestować. Ale absolutnie, ja będę wręcz namawiała rodziców, zresztą rodzice wiedzą,
że to są złe rozwiązania. Że tak naprawdę właśnie to, co powiedziałam wcześniej, że nikt na tym nie
panuje, że tak naprawdę nie ma tam osób, które rzeczywiście zaproponowałyby koszyk
świadczeń, takich doraźnych, żeby rodzic wiedział, z czego może korzystać, co może
uzyskać od państwa, jakie świadczenia. Oni non stop żyją w strachu... Pani poseł, jednym słowem... Tylko dokończę.
A nie non stop żyje w strachu, bo my tak żyjemy w strachu teraz. Od propozycji pana Wdówika, od jednej
propozycji do drugiej propozycji rządu. I rodzice żyją w strachu, że wciąż im się coś odbierze, bo
tak to wygląda. Tak nie może być.
113 reakcji
49
55
9
Podziel się
Komentarze (9)
24-02-2021
Tomasz
Pani poseł myli się ,że nic się nie zmieniło od czasu kiedy rodzice osób niepełnosprawnych okupowali Sejm. Ona sama została posłanka , a jej syn radnym. By mógł pełnić...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (9)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(9)
Tomasz
3 lata temu
Pani poseł myli się ,że nic się nie zmieniło od czasu kiedy rodzice osób niepełnosprawnych okupowali Sejm. Ona sama została posłanka , a jej syn radnym. By mógł pełnić swoją funkcję zapewne zatrudniono do pomocy asystenta osoby niepełnosprawnej. Wprowadzono dodatek 500+ , bezpłatną opiekę wytchnieniowa dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Podnoszona jest wysokość świadczenia pielęgnacyjnego. Niech Pani Poseł nie zapomina ,że świadczenie pielęgnacyjne jest przyznawane osobom rezygnujących z pracy by mogly opiekować się swoimi niepełnosprawnymi dziećmi. Pytanie kto będzie sprawował opiekę gdy rodzic będzie w pracy?
George
3 lata temu
Jak dziecko zdrowe to rodzic do pracy jak chore niepełnosprawne to opieka. Opieka to 24 godziny na dobę. Proste.
165012
3 lata temu
A co z rodzicami co opiekują się dziećmi jak zachorował po 25 roku życia. Zwolniłam się z pracy i nie mogę przez ,2 lata w sądzie wywalczyć świadczenia pielęgnacyjnego bo nie jestem w stanie udowodnić że niepełnosprawność powstała przed 25 rokiem. Prawidłową diagnozę postawiono dopiero po prawie trzech latach. Czuje że ukarano mojego Syna za to że mimo niepełnosprawności pracował . Ale pomijając aspekt zapisu w ustawie (25 lat z orzeczeniem o niepełnosprawności)dlaczego tak traktuje się opiekunów osób z całkowitą niezdolnością do samodzielnego życia . Czyż to nie jest dyskryminacja opiekunów . Czyż Syn nie jest już moim dzieckiem. Musiałam zrezygnować z pracy na trzy lata przed emeryturą. Teraz żyjemy z jego minimalnej renty.
Ojciec dzieck...
3 lata temu
Czy dorabianie do świadczeń jest dobrym pomysłem myślę że tak z tego względu że człowiek może zająć się czymś innym i się rozwijać zawodowo i do tego dorobić do domowego budżetu. Dziecko chodzi do szkoły ośrodka ma opiekę wythnieniową i oczywiście rodzinę do pomocy. W innych krajach chodźby w Anglii jest możliwość dorabiania to taka sama kwestia jak 500+ większość państw w UE wspiera rodziny z dziećmi a u nas teksty że patologia i wogóle . Jak wejdzie ta ustawa w życie na pewno skorzystam z jakiś kursów zawodowych stażu i zatrudnienia substycujnego z Europejskich funduszy które finansują i wspierają w powrocie na rynek pracy.
Celina
3 lata temu
Ludzie opamiętajcie się... Każdy ma inną sytuację, bez względu na to kiedy niepełnosprawność powstała musi być równość i sprawiedliwość dla samych niepełnosprawnych jak i ich opiekunów. Jeśli to środowisko będzie podzielone ze względu na różnice finansowe czy inne formy pomocy, sami siebie będziecie pogrążać teraz i w przyszłości... A to by było bardzo na rękę tym którzy mają władzę..... Doskonale wie każdy kto tylko ma taką czy inną sytuację związaną z niepełnosprawnością że warunki dla całych rodzin z osobami potrzebującymi wsparcia w codziennych potrzebach są ciężkie dla wszystkich domowników !!!! Opiekun faktyczny jest znacznie obciążony bez jakiegokolwiek wsparcia zarówno państwa jaki i innych form pomocy z których może korzystać. Problem jest WIELKI i tylko jedność i współpraca może dać pozytywne efekty działań tych którzy bezpośrednio o to zabiegają np Pani Iwona. Przecież ona nie tylko o swoje i syna interesy dba.... O całe środowisko niepełnosprawnych. Wszyscy dobrze wiecie.....że w urzędach gdzie pomocy trzeba szukać.... Panuje zmowa milczenia!!!! Nikt niczego Wam nie podpowie nie doradzi!!.... Uznawana jest tam zasada " Milczenie jest złotem" ( ale tylko dla nich) nie takie proste się dowiedzieć jakie możecie formy pomocy otrzymać stosownie do swojej indywidualnej sytuacji czy potrzeb.... Czy to w opiece społecznej... Czy w opiece zdrowotnej... Czy w ZUS... Czy w placówkach edukacyjnych...czy w centrach pomocy do tego powołanych... Poradniach....gdzie podobno wykwalifikowani specjaliści pracują.....Jak sami tajnymi kanałami się nie dowiecie to tam nic Wam nie powiedzą !!!. Czy ktoś kiedyś Wam podał coś gotowego na tacy???!!! Ale oczywiście... Ile osób udzieliło się kiedy chcieli w 2015 roku świadczenie pielęgnacyjne obdarować kryterium dochodowym????!!!!! Pytam i tak z ręką na sercu odpowiedzcie sobie..... Każdy patrzy tylko żeby gotowe było... Ale chętnych brak by urzędnikom pokazać... Kto dla kogo pracuje... I nie mam tu absolutnie na myśli akurat protestów w Warszawie, bo nie każdy może przecież tak bezpośrednio uczestniczyć, mam na uwadze Wasze najbliższe środowiska tj. gminy czy powiaty gdzie trzeba pokazywać swoje potrzeby i prawa, nie pozwolić zamknąć siebie i swoich całych rodzin łącznie z podopiecznymi w czterech ścianach z ogonami podkulonymi. Kto komu coś da, jak siedzi cicho i zadowala się ochłapami rzucanymi z wielką fetą???!!!!! Bo przecież dostali... Czego jeszcze chcą??!!! CHCĄ SWOICH PRAW i to wszystko, czy to tak dużo??? Każdy ,opiekun przede wszystkim jest nie wykwalifikowanym specjalistą od wszystkich potrzeb swojego podopiecznego i to on odwala całą robotę... A co ma w zamian??.... Wykrzyczane ochłapy..... Przecież on jest równoznaczne samozatrudnionym!!! ... Dla siebie i swojego podopiecznego.... A nic mu się nie należy... Bo nawet nie może iść na chorobowe... Apeluję o zjednoczenie całego środowiska, bo jest ono potężne... Tylko musicie w to uwierzyć i pokazać że jeszcze żyjecie.
Najnowsze komentarze (9)
Celina
3 lata temu
Ludzie opamiętajcie się... Każdy ma inną sytuację, bez względu na to kiedy niepełnosprawność powstała musi być równość i sprawiedliwość dla samych niepełnosprawnych jak i ich opiekunów. Jeśli to środowisko będzie podzielone ze względu na różnice finansowe czy inne formy pomocy, sami siebie będziecie pogrążać teraz i w przyszłości... A to by było bardzo na rękę tym którzy mają władzę..... Doskonale wie każdy kto tylko ma taką czy inną sytuację związaną z niepełnosprawnością że warunki dla całych rodzin z osobami potrzebującymi wsparcia w codziennych potrzebach są ciężkie dla wszystkich domowników !!!! Opiekun faktyczny jest znacznie obciążony bez jakiegokolwiek wsparcia zarówno państwa jaki i innych form pomocy z których może korzystać. Problem jest WIELKI i tylko jedność i współpraca może dać pozytywne efekty działań tych którzy bezpośrednio o to zabiegają np Pani Iwona. Przecież ona nie tylko o swoje i syna interesy dba.... O całe środowisko niepełnosprawnych. Wszyscy dobrze wiecie.....że w urzędach gdzie pomocy trzeba szukać.... Panuje zmowa milczenia!!!! Nikt niczego Wam nie podpowie nie doradzi!!.... Uznawana jest tam zasada " Milczenie jest złotem" ( ale tylko dla nich) nie takie proste się dowiedzieć jakie możecie formy pomocy otrzymać stosownie do swojej indywidualnej sytuacji czy potrzeb.... Czy to w opiece społecznej... Czy w opiece zdrowotnej... Czy w ZUS... Czy w placówkach edukacyjnych...czy w centrach pomocy do tego powołanych... Poradniach....gdzie podobno wykwalifikowani specjaliści pracują.....Jak sami tajnymi kanałami się nie dowiecie to tam nic Wam nie powiedzą !!!. Czy ktoś kiedyś Wam podał coś gotowego na tacy???!!! Ale oczywiście... Ile osób udzieliło się kiedy chcieli w 2015 roku świadczenie pielęgnacyjne obdarować kryterium dochodowym????!!!!! Pytam i tak z ręką na sercu odpowiedzcie sobie..... Każdy patrzy tylko żeby gotowe było... Ale chętnych brak by urzędnikom pokazać... Kto dla kogo pracuje... I nie mam tu absolutnie na myśli akurat protestów w Warszawie, bo nie każdy może przecież tak bezpośrednio uczestniczyć, mam na uwadze Wasze najbliższe środowiska tj. gminy czy powiaty gdzie trzeba pokazywać swoje potrzeby i prawa, nie pozwolić zamknąć siebie i swoich całych rodzin łącznie z podopiecznymi w czterech ścianach z ogonami podkulonymi. Kto komu coś da, jak siedzi cicho i zadowala się ochłapami rzucanymi z wielką fetą???!!!!! Bo przecież dostali... Czego jeszcze chcą??!!! CHCĄ SWOICH PRAW i to wszystko, czy to tak dużo??? Każdy ,opiekun przede wszystkim jest nie wykwalifikowanym specjalistą od wszystkich potrzeb swojego podopiecznego i to on odwala całą robotę... A co ma w zamian??.... Wykrzyczane ochłapy..... Przecież on jest równoznaczne samozatrudnionym!!! ... Dla siebie i swojego podopiecznego.... A nic mu się nie należy... Bo nawet nie może iść na chorobowe... Apeluję o zjednoczenie całego środowiska, bo jest ono potężne... Tylko musicie w to uwierzyć i pokazać że jeszcze żyjecie.
bamar.trans@w...
3 lata temu
Odbiera sie i pozbawia opiekuna pracy Art 69 Konstyucji pozbawia sie opieki komisjie pchr badania chorych faktyczny stan zdrowia nie orzecznicy magicy badaja na odleglosc specjialisci biegli lekarzy winni badac z chorowanego inwalide ktory przez 20 lat mial znaczny stopien opiekowala sie rodzina w zyciu codziennym teraz bez badan daja umiarkowany i nie ma odwolania na badanie faktycznego zdrowia pozbawiony prawa bo zaocznie magicy wydaja decyzje dokumentacjia medyczna jest i lekarze specjialisci u ktorych sie leczy latami dr. prof .Medycyny specjalici i chorzy sa zgory zkazani bez badan faktycznego zbadania i stwierzenia faktycznego stanu zdrowia zmieniaja orzeczenia jestesmy pozbawieni prawa na badania przez bjeglych specjialistow zgory zaocznie bez komisji ktora zbada tylko zaocznie Ten Rzad pozbawil nas art Konstytucji 69 blagam zbadajcie tych ludzi co cierpia nie moga zrobic zakopow maja umiarkowany stopien i nie mogo zrobi zakopow lekow nie moga jechac autobusem a daja osoba ktorzy pracuja w zakladach chronionych z ta sama grupa a sprawdzic ilu w znaczntm stopniu pracuje w zakladach chronionych komjisje wydaja pewnym grupa uprzywliowamch gdzie jest Inspekcja Pracy Nik Panowie z PIS odebraliscie godnosc inwalida
Anna
3 lata temu
Kobieto, zamilcz, bo albo się pracuje, albo opiekuje osoba niepełnosprawna.
Ojciec dzieck...
3 lata temu
Czy dorabianie do świadczeń jest dobrym pomysłem myślę że tak z tego względu że człowiek może zająć się czymś innym i się rozwijać zawodowo i do tego dorobić do domowego budżetu. Dziecko chodzi do szkoły ośrodka ma opiekę wythnieniową i oczywiście rodzinę do pomocy. W innych krajach chodźby w Anglii jest możliwość dorabiania to taka sama kwestia jak 500+ większość państw w UE wspiera rodziny z dziećmi a u nas teksty że patologia i wogóle . Jak wejdzie ta ustawa w życie na pewno skorzystam z jakiś kursów zawodowych stażu i zatrudnienia substycujnego z Europejskich funduszy które finansują i wspierają w powrocie na rynek pracy.
Monika
3 lata temu
Dzieciniby niepełnosprawne bo oznacza iść do pracy i zajmować się niby niepełnosprawnym znam takie osoby kupę kasy biorą żyją jak pa zki wmasle ainni mnich pracuja
Stefa
3 lata temu
Kiedy rodzice na wcześniejszych emeryturach wychowujące niepełnosprawne dzieci będą mogły przejść na świadczenia pielęgnacyjne ?
165012
3 lata temu
A co z rodzicami co opiekują się dziećmi jak zachorował po 25 roku życia. Zwolniłam się z pracy i nie mogę przez ,2 lata w sądzie wywalczyć świadczenia pielęgnacyjnego bo nie jestem w stanie udowodnić że niepełnosprawność powstała przed 25 rokiem. Prawidłową diagnozę postawiono dopiero po prawie trzech latach. Czuje że ukarano mojego Syna za to że mimo niepełnosprawności pracował . Ale pomijając aspekt zapisu w ustawie (25 lat z orzeczeniem o niepełnosprawności)dlaczego tak traktuje się opiekunów osób z całkowitą niezdolnością do samodzielnego życia . Czyż to nie jest dyskryminacja opiekunów . Czyż Syn nie jest już moim dzieckiem. Musiałam zrezygnować z pracy na trzy lata przed emeryturą. Teraz żyjemy z jego minimalnej renty.
Tomasz
3 lata temu
Pani poseł myli się ,że nic się nie zmieniło od czasu kiedy rodzice osób niepełnosprawnych okupowali Sejm. Ona sama została posłanka , a jej syn radnym. By mógł pełnić swoją funkcję zapewne zatrudniono do pomocy asystenta osoby niepełnosprawnej. Wprowadzono dodatek 500+ , bezpłatną opiekę wytchnieniowa dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Podnoszona jest wysokość świadczenia pielęgnacyjnego. Niech Pani Poseł nie zapomina ,że świadczenie pielęgnacyjne jest przyznawane osobom rezygnujących z pracy by mogly opiekować się swoimi niepełnosprawnymi dziećmi. Pytanie kto będzie sprawował opiekę gdy rodzic będzie w pracy?
George
3 lata temu
Jak dziecko zdrowe to rodzic do pracy jak chore niepełnosprawne to opieka. Opieka to 24 godziny na dobę. Proste.