programy
kategorie

Sensacja archeologiczna. Budowali galerię, trafili na prehistoryczne skarby

W Bochni (Małopolska) w trakcie prac budowlanych znaleziono krzemienne narzędzia sprzed 10-12 tys. lat. Niezwykłe odkrycie z paleolitu lub mezolitu bada teraz archeolog Marek Materna, kustosz tamtejszego muzeum. 1,5 m pod ziemią znaleziono kilkadziesiąt narzędzi i kilka tysięcy łusek, które zostawili łowczy, tropiący zwierzynę. Na działce, na której ma powstać galeria handlowa, odkryto także liczne przedmioty z XIV-XVI w. W miejscu dawnej fosy znaleziono ceramikę, kafle, monety, gwoździe, a także fragmenty muru bramy miejskiej.

344 reakcje
265
22
57
Podziel się
Komentarze (57)
11-05-2020
klinczTe łuski to od Mausera, od słonecznika czy od dinozaura?
zobacz więcej komentarzy (57)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(57)
klincz
4 lata temu
Te łuski to od Mausera, od słonecznika czy od dinozaura?
iii
4 lata temu
skoro tyle łusek, to znaczy że już wtedy mieli broń palną?
elmi
4 lata temu
Jak robia autostrady i natrafiaja na znalezisko, to zakopuja szybko i jada dalej z praca. Inaczej roboty bylyby wstrzymane na 2 lata. Tak mi powiedzial inzynier, zatrudniony przy budowie autostrad.
elmi
4 lata temu
No i budowa galerii wstrzymana na co najmniej 2 lata, az archeolodzy zakoncza prace. Byc moze galeria juz nie powstanie.
gnjdrtgnj
4 lata temu
na jednym krzemieniu wyryty zapis wszystko -70%
Najnowsze komentarze (57)
rafa
3 lata temu
Żyli sobie ludzie. Na czymś im zależało. Mieli swoje problemy i radości, a dziś nie wiemy nawet czy oni żyli 10 czy 12 tys. lat temu. Nie wiele po nas zostaje, akurat tyle co na łopatkę dla badacza.
Piotr Pioterc...
4 lata temu
Chylę czoła panie Materna. Świetna robota, brawa za pana pracę i wkład w jej rzetelność i skrupulatność! Archeologom płaci państwo z podatków, naszych podatków, a pan powinien dostać podwyżkę minimum 50% - ponieważ takich archeologów jak pan można na palcach u dwóch rąk zliczyć i w pełni pan zasługuje na to co pisze i na brawa tak głośne żeby echo niosło je od morza aż do Tatr. Dziękuję za to, że jako jeden spośród tak nielicznego grona archeologicznego wypełnia pan swoją pracę tak jak należy, doskonale. Jednak ubolewam nad rzeczywistym faktem, że takich jak pan jest w Polsce niewielu, liczy się dla nich wypłata i "jakoś przesiedzieć" czas w pracy w terenie. Być może uda się odnaleźć zęby, włosy, kości lub inną materię z której to można by określić do jakiej grupy etnicznej zaliczali się ludzie którzy zostawili po sobie to jakże rzadkie i zacne znalezisko. Ode mnie brawa, na stojąco. Jeszcze raz chylę czoła.
123
4 lata temu
12 tyś lat temu miasto miało bramę wjazdową no nieźle
jaja nie
4 lata temu
starsze od tego Boga co to rydzyk nanim biznes robi
Żanpol 1,5
4 lata temu
Prehistoryczne ludziki nawet nie wiedziały, że ich wcale nie ma, bowiem zgodnie z nieomylna nauka Koscioła Spryskiwania Woda świat istnieje dopiero ok.6 tys lat...
sasa
4 lata temu
To jest nieprawdopodobne co nasza ziemia ukrywa i ile jeszcze zostalo,moze lepiej nie odkrywac bo znowu wszystko znajdzie sie w szwecji,niemczech i rosji.
nietoper
4 lata temu
Łuski od łóskofca
Otto
4 lata temu
Już wtedy mieli galerię
tttt
4 lata temu
Zwykle budowlańcy jak coś takiego odkryją to szybko zakopują. Inwestor da im po kilka stówek a i tak jest do przodu, bo jak mu archeolodzy wejdą, to o inwestycji na kilka lat może zapomnieć.
Bochnia
4 lata temu
Jak ktoś byłby ciekawy to jak remontowali wcześniej rynek w Bochni to znaleźli drewniane belki po starych zabudowaniach pod rynkiem na głębokości około jednego metra. A tu teraz takie fajne znalezisko. Ciekawe jakby w innych miejscach pokopał co by jeszcze znalazł.
Vici
4 lata temu
niesamowite, w Chinach wtedy już pisali i miasta budowali = a nas .... kamień łupany .....
Vici
4 lata temu
niesamowite, w Chinach wtedy już pisali i miasta budowali = a nas .... kamień łupany .....
Pavlo
4 lata temu
Według przepisów to inwestor musi zapłacić za badania archeologiczne. I jeszcze na dodatek ma wstrzymaną budowę aż konserwator zabytków nie wyda zgody. To jest w plecy jakieś 2 lata.
Methius
4 lata temu
O, widzę rewelacyjna działka na galerię, podziemne garaże i port przesiadkowy, brawo Bohnia
...
Następna strona