bHotTviY
bHotTvjc
bHotTvjg
programy
kategorie
bHotTviZ

Sensacja archeologiczna w Izraelu. W Jerozolimie odkryto pozostałości z epoki żelaza

To prawdziwa sensacja archeologiczna z epoki żelaza. W Parku Narodowym Jerozolimy – Miasto Dawida archeolodzy z rządowej organizacji Israel Antiquities Authority odkryli pozostałości starożytnych zewnętrznych fortyfikacji miejskich wschodniej części Jerozolimy, zbudowanej w VIII w. p.n.e. Znaleziska dokonano w pobliżu murów Starego Miasta w Jerozolimie, która była wtedy stolicą Królestwa Judy. W trakcie wykopalisk ujawniono pozostałości po zniszczeniach, ale część muru przez wieki pozostała nienaruszona. Mur skutecznie chronił miasto przez pewien czas. Wiadomo, że ok. roku 587 lub 586 p.n.e. Babilończycy przedostali się przez niego i zdobyli miasto. Sześć wieków później w 70 r. p.n.e., również Rzymianie zburzyli i zniszczyli Jerozolimę. Jednak odkryty fragmentu muru przetrwał. Eksperci twierdzą, że fortyfikacja ochraniała miasto od wschodu. Wysokość muru różniła się w zależności od miejsca. Średnio mógł być on wysoki na 3-4,5 m a gruby na ok. 5 metrów. Jego...

rozwiń
188 reakcji
97
36
55
Podziel się
bHotTvjb
Komentarze (55)
16-07-2021
skinTeż mi coś,oni w polskich miastach odnajdują budynki których nigdy nie zbudowali ale twierdzą że to ich własność.
zobacz więcej komentarzy (55)

Programy Wirtualnej Polski

bHotTvjl
KOMENTARZE
(55)
skin
2 lata temu
Też mi coś,oni w polskich miastach odnajdują budynki których nigdy nie zbudowali ale twierdzą że to ich własność.
pozostałości ...
2 lata temu
ujawniono pozostałości po zniszczeniach. brawo dziennikarze, codziennie mnie zaskakujecie znajomością j. polskiego - jest nieźle jak na osoby, które nie ukończyły szkoły podstawowej lub są emigrantami z Azji!
Wróćcie do si...
2 lata temu
I z tego właśnie miejsca rozeszli się wybrani górale ze wzgórz golan po świecie i pozakładali banki na chwilówki
bHotTvjD
pytek-rozbawi...
2 lata temu
Normalnie się posikałem z wrażenia "wagi" tego odkrycia, a kiedy nagroda Nobla dla odkrywców i udział w mieniu bezspadkowym z Polina za zasługi ????? ........
Ultra
2 lata temu
Ale sensacja
Najnowsze komentarze (55)
Tony
2 lata temu
A kto sponsorował badania?
Marco Polo
2 lata temu
A już myślałem, że znowu odkryli zagubione 10 przykazań otrzymanych od Pana Boga, które skrzętnie omijają!
Proboszcz
2 lata temu
Eeee sensacja, myślałem że znaleźli zwłoki Jeszuy z Nazaretu.
olewka
2 lata temu
Dla potomków niewolników pańszczyźnianych jest normalne, że kradzionego się nie oddaje, bo od zawsze kradzież mają w genach, do dzisiaj. Złodziejstwo jest drugim grzechem po , chociaż katole modlą się w tych intencjach corocznie. Kraj złodziei, taka jest prawda.
zzz555
2 lata temu
Czyli kto ma teraz żydom zapłacić?
Czytaj_zanim_...
2 lata temu
A ja do tej pory myślałem, że Rzymianie to Jerozolimę zdobyli w 70 r. naszej ery a nie 70 pne. To tyle z historii ale z matematyką też nie lepiej u autora: między 587 r. pne a 70 r. pne jest pięć wieków (plus grosze) różnicy a nie sześć.... Między 587 r. pne a 70 r. ne (kiedy rzeczywiście Tytus Flawiusz z kumplami zdobyli miasto i Wzgórze Świątynne) jest 587 + 70 lat czyli 657 lat czyli sześć i pół wieku (plus grosze).
Kordial
2 lata temu
dla mnie ziemia swieta sa okolice Miastka, bom sie tam urodzil, spedzil dziecinstwo i wczesna mlodosc i tam doszedlem intelektem do ateizmu
Historyk
2 lata temu
Rzymianie zburzyli Jerozolimę w 70 r. n.e., w artykuł wkradł się błąd, co mocno kaleczy faktografię i chronologię. "Sześć wieków później" po Babilończykach - to się zgadza. Ale to właśnie ma być 70 r. n.e. Wojskami rzymskimi dowodził syn Wespazjana, Tytus. Który później sam został cesarzem. Tymczasem w roku 70 przed Chrystusem cesarstwa nie było. A Rzymianie mieli inne problemy niż prowincje na Bliskim Wschodzie, tam jeszcze nie było zorganizowanego buntu.
bHotTvjv
zulus
2 lata temu
Ściema dla turystów z Podkarpacia.
Mario
2 lata temu
Słyszałem że koło tego muru wykopali też ogryzek który wyrzucił Adam po zjedzeniu tego trefnego jabłka i tipsy Ewy.
Stefan
2 lata temu
Nie ma żadnej ziemi świętej !!!!!!!! Przestańcie CIEMNOTĘ uprawiać !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
bacA
2 lata temu
A już myślałem, że chodzi o spetryfikowany nabiał Chytrusa.
ViaColor oszu...
2 lata temu
Jak zwykle kłamią, kradną i przywłaszczają sobie.
lpp
2 lata temu
Pan dziennikarz Ciekawostki mógłby wyjaśnić, na czym polega ta sensacja??? Ja rozumiem, że gdyby tam, między kamieniami tego muru znaleźli kota prezesa, to byłaby sensacja. Cóż dziwnego w odkryciu muru obronnego tudzież innych artefaktów z epoki???
bHotTvjX
bHotTvje
bHotTvke
bHotTvkf