programy
kategorie

Śmierć księcia Romana Sanguszki. Tak bolszewicy mordowali polskie elity

Rewolucja bolszewicka była zagładą dla polskich dworów i pałaców we wschodniej Europie, które plądrowano i niszczono. Wśród elit żyjących w guberni wołyńskiej i kijowskiej był arystokrata 85-letni kolekcjoner książę Roman Sanguszko. Materiał powstał na podstawie tekstu opublikowanego na łamach portalu WielkaHistoria.pl. Książe Sanguszko był spadkobiercą m.in. pałacu w Sławucie. Gromadził dzieła sztuki, wspierał kościoły różnych wyznań, miał gofatą kolekcję dzieł w bibliotece. Polski książę został brutalnie zamordowany przez bolszewików w 1917 r. przed swoim pałacem. Chcesz się dowiedzieć więcej przeczytaj artykuł: Morderstwo księcia Romana Sanguszki. To czekało polską arystokrację z...

rozwiń
68 reakcji
14
16
38
Podziel się
Komentarze (38)
18-06-2021
AzerZa to teraz mamy nowych książąt bez liku u których ludzie pracowali za 5 zł na godzinę a im ciągle było mało żeby utrzymać pałace z basenami i nowe konkubiny.
zobacz więcej komentarzy (38)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(38)
Azer
3 lata temu
Za to teraz mamy nowych książąt bez liku u których ludzie pracowali za 5 zł na godzinę a im ciągle było mało żeby utrzymać pałace z basenami i nowe konkubiny.
neojakobin
3 lata temu
Dotyczy Romanowów - podobno to najbardziej dramatyczna śmierć rodziny królewskiej ! - a co rewolucją francuską i ścinaniem głów w obecności pomstującej gawiedzi ? Czy można ten okres nazwać przyjemną i przyjazną eliminacją niewygodnych osób ? Szacuje się, że w czasie rewolucji francuskiej w jej imieniu ścięto jakieś 200 tysięcy głów, w tym samego Ludwika XVI i jego żony Marii Antoniny oraz – o ironio – Maksymiliana Robespierre'a, jakobina, który wprowadził gilotynowy terror. (--- dobrze mu tak jakobinowi!! )
Tu i teraz
3 lata temu
teraz tych książąt i arystokrację zastąpili ...Szumowscy , Obajtkowie , Morawieccy , Kaczyńscy , Pawłowicze i Piotrowicze , Szydło , Kuchciński , Dworczyk , Macierewicz i jego misiaczek...itd....
TAK SE MYSLE:
3 lata temu
WSZYSCY PALAMY MILOSCIA DO WSZELKICH "ELYT", ZAROWNO TYCH RUSKICH JAK I TYCH POLSKICH !
oko
3 lata temu
Wszystko ze wschodu to zło !!!
Najnowsze komentarze (38)
rr134
3 lata temu
Jeżeli przypomnimy sobie , co ukraińcy robili z Polakami w 1943 , to księcia Sanguszkę możemy uznać za szczęściarza.
Karol
3 lata temu
Bolszewicka tzw,rewolucja pochlonela ponad 100 000 000 istnien.
Polak
3 lata temu
Podobnie Semen Petlura w 1917 kazał mordować polskie ziemiaństwo na kresach, co opisała Kossak-Szczucka w Pożodze. Co zaskakujące grający w Polsce zespół ENEJ swoją nazwę ma od czołowego dowódcy UPA, który osobiście odcinał polskie głowy. Nie planuję kupować ich płyt ani chodzić na ich koncerty. Równie dobrze mogą stworzyć kapelę Hans Frank i śpiewać o miłości w Warszawie, ale polscy bandyci zagrażają...
tak, tak
3 lata temu
"miał gofatą kolekcję" - uchyl rąbka tajemnicy sztubaku dziennikarstwa i napisz co to jest ta gofata kolekcja.
stary Polak
3 lata temu
było wielu arystokratów którzy na pewno nie zasłużyli na spotkanie z motłochem bolszewii. i to powinno być ostrzeżeniem dla dzisiejszych "książąt". jeśli w niewłaściwym momencie historii przekroczą granicę nie będzie się liczyło - dobry czy zły. podział będzie prosty: bogaty - biedny. ten drugi przeżyje. oczywiście i arystokracja francuska i rosyjska byli równie co dzisiejsi przekonana o swoim bezpieczeństwie.
Sprawiedliwoś...
3 lata temu
Jaka szkoda, a mogliśmy mieć elity , książąt, księciuniów, a może nawet jakiegoś króla
Sprawiedliwoś...
3 lata temu
Jaka szkoda, a mogliśmy mieć elity , książąt, księciuniów, a może nawet jakiegoś króla
Artur
3 lata temu
Płacz i tragedia bo zabili bogatego. Ale nikt nie pyta skąd wziął się cały jego majątek i ile pokoleń chłopów cierpiało i charowało żeby on i jego przodkowie pławili się w luksusie. Cały feudalizm to po prostu niewolnictwo gdzie poddani tyrali na takich panów. Ale po nich nikt nie płacze
pokolenie JP2
3 lata temu
szlachta nie pracuje.
komuszek
3 lata temu
I tak powinien kończyć każdy pasożyt, który nie sieje, nie orze a zbiera cudze.
Magnat
3 lata temu
Czyli cale zycie mnozyl kasiore i wydawal na upiekszanie swoich palacow. Dzielil sie oczywiscie tylko z owczesnym ojcem dyrektorem.
Lothar
3 lata temu
Polaków na Ukrainie mordowali Ukraińcy (być może pod wpływem bolszewików), ale jednak to byli Ukraińcy. Odsyłam do źródeł np. "Pożoga" Zofii Kossak - Szczuckiej.
baca
3 lata temu
Teraz mamy ksiecia Obajtka i Kaczorowskiego oraz wielu, wielu innych .
historia
3 lata temu
Największą zdradą (tzn. ciosem w plecy i przyczyną wybuchu II WŚ, która pochłonęła miliony istnień), była napaść armii czerwonej na Polskę w 1939 r. w ramach realizacji paktu stalina z hitlerem.