programy
kategorie

Specustawa funduszowa. Od poniedziałku pierwsze wypłaty dla firm

W ramach specustawy funduszowej, która wspiera tarczę antykryzysową, przedsiębiorcy mogą liczyć na dopłaty do pensji dla pracowników. - Fundusze w budżecie były, przesuwamy je po to, by dopłacać pracodawcom do wynagrodzeń pracowników. Środki będą dystrybuowane przez powiatowe urzędy pracy. Przedsiębiorcy muszą złożyć jedynie bardzo prosty wniosek. Pieniądze są dostępne, nabór wniosków trwa - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej. - Uzupełniamy tarczę antykryzysową. To 2,6 mld zł, które udało się wygospodarować z programów regionalnych i programu krajowego - dodała.

Tranksrypcja:Jak wy chcecie wspierać inwestycje? To zresztą od dłuższego ...
rozwiń
A firmy w ogóle w zasadzie nie inwestują, wstrzymały się z tymi działaniami. I jak chcecie jednak je popchnąć do tego, żeby ruszyły?
Dlatego przygotowaliśmy w naszym ministerstwie, tak zwany funduszowy pakiet antywirusowy.
Mówimy dzisiaj o ponad, prawie 61 tysiącach projektów, które realizowane są z dofinansowaniem Funduszy Unijnych.
Przedstawiliśmy pewne regulacje, które ułatwiają realizację tych projektów, właśnie w trudnych warunkach, w których obecnie się znaleźliśmy.
Przede wszystkim mówimy o tych kwestiach związanych z wydłużaniem realizacji projektów, z zachowaniem trwałości projektów.
Z możliwością zawieszenia działalności przez przedsiębiorców, w trakcie trwałości projektu i brakiem konsekwencji zwrotu środków.
Przygotowaliśmy specustawę funduszową, która będzie dawała instytucjom zarządzającym możliwość wyrażania zgody na tego typu działania.
Chociażby mówimy o kwestiach związanych z tym, że jeżeli poniosłeś wydatki, a nie odbyła się impreza, szkolenie, wyjazd, w związku z wystąpieniem pandemii.
Nie musisz zwracać tych wydatków, jak to było do tej pory.
Dodatkowo jeżeli zwrot środków, nie nastąpił w związku z wystąpieniem pandemii, w związku z wystąpieniem trudnej sytuacji u przedsiębiorcy.
Nie będziesz wykluczony z możliwości ubiegania się o środki.
Ogłaszamy i przesuwamy środki, które mamy dostępne w tej chwili - mówimy o około 30-40 miliardach złotych, które jeszcze są dostępne w obecnej perspektywie finansowej.
I które będzie można wygospodarować, i przeznaczyć na inwestycje związane właśnie z zachowaniem płynności u przedsiębiorców.
Z dopłatą do miejsc pracy, z inwestowaniem w nowe pomysły u przedsiębiorców.
Bo widzimy, że rynek potrzebuje innych produktów, innych usług, więc właśnie na tego typu działania możemy te środki przeznaczyć.
Mówimy dzisiaj o 2,6 miliarda złotych, które udało się razem z marszałkami wygospodarować.
Zarówno z programów regionalnych, jak i z programu krajowego, do tego, żeby dopłacić do wynagrodzeń pracowników.
Mówimy o 550 milionach złotych, które będziemy przeznaczać na ochronę zdrowia.
Czyli na wszystkie potrzebne elementy, które w tej chwili są w tym obszarze niezbędne.
Na maseczki, na kombinezony, na respiratory, na doposażenie odpowiednich oddziałów, które dzisiaj pracują.
180 milionów złotych z Funduszów Unijnych, na zakup sprzętu do szkół, dla dzieci, zakup laptopów do tego, żeby można było w godnych warunkach zdalnie się uczyć.
Kolejne środki które przeznaczane są na pożyczki, na gwarancje, na nisko oprocentowane kredyty, po to żeby utrzymać płynność u przedsiębiorców.
Pracujemy nad kolejnymi produktami dla przedsiębiorców, które w formie dotacji, będą pozwalały dofinansować chociażby kapitał obrotowy, po to żeby tą płynność u przedsiębiorcy zachować.
Pani minister, a te dwa i sześć miliarda złotych, to rozumiem, że to są nowe środki.
W jaki sposób firmy mogą się o nie ubiegać i kiedy dostaną te pieniądze na wynagrodzenia swoich pracowników?
To nie są nowe środki, to są środki które były już w ramach programu Wiedza, edukacja i rozwój.
Oraz w regionalnych programach operacyjnych, w każdym województwie, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
One zostały w tej chwili przesunięte właśnie na to działanie związane z dofinansowaniem, do wynagrodzeń pracowników.
I środki te będą dystrybuowane przez powiatowe urzędy pracy. Bardzo prostu wniosek do złożenia przez przedsiębiorcę, one są już dostępne dla przedsiębiorców.
I przedsiębiorcy mogą składać wnioski. Powiatowe urzędy pracy niezwłocznie wypłacają pieniądze dla pracodawców, na pracowników.
Czyli poza tym co jest w tarczy antykryzysowej, to jeszcze dopłaty do wynagrodzenia, mogą oferować urzędy pracy?
Tak. Jest to jedno z działań, które uzupełnia te działania, które są w tarczy antykryzysowej.
Te działania, które są realizowane przez Fundusze Europejskie, są uzupełnieniem do tych działań, które zostały wskazane w tarczy antykryzysowej - pierwszej, drugiej.
My ze swoimi środkami i europejskimi, uzupełniamy to co tam zostało wskazane i określone.
I jest to, te dopłaty do wynagrodzeń w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego , jest jednym z elementów, który jest tam przewidziany.
To pani minister, to bardzo krótko powiedzmy jeszcze od kiedy o te pieniądze można się ubiegać? Kiedy one będą wypłacane?
No bo Parlament część rozwiązań wczoraj przyjmował, między innymi waszych rozwiązań. Więc kiedy te pieniądze realnie mogą trafić do przedsiębiorców?
Ponieważ te pieniądze, one już są, one zostały przesunięte, więc one są już dostępne, bodajże od początku tego tygodnia.
Powiatowe urzędy pracy już uruchomiły nabór wniosków.
277 reakcji
61
216
0
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(0)