programy
kategorie

Sposób na ogrzewanie małych dzików. Niezwykłe nagranie z Wielkopolski

Na profilu facebookowym Nadleśnictwa Zdrojowa Góra w Wielkopolsce pojawiło się 5 lutego bardzo ciekawe nagranie. Widać na nim sporą grupkę małych dzików, które próbują się wzajemnie ogrzewać, gdyż temperatura wynosiła wówczas w tamtym rejonie ok. minus dziewięciu stopni Celsjusza. Mające zaledwie kilka dni dziki wchodziły na siebie wzajemnie, próbując dostać się do środka ''górki'', gdzie oczywiście było najcieplej. W pobliżu nie widać było Lochy, która być może udała się na żer. Narodziny warchlaków w środku zimy nie jest czymś normalnym, gdyż zwykle przychodzą na świat dopiero na wiosnę. W okresie od listopada do stycznia, dziki zazwyczaj mają okres godowy. Po około 18 tygodniowej ciąży samice rodzą dopiero młode. Rodzą się one z otwartymi oczami i pozostają w barłogu, ogrzewając się wzajemnie ciałami w sposób widoczny na nagraniu.

11-02-2021
445 reakcji
348
25
72
Podziel się
Komentarze (72)
11-02-2021
ZwierzWszystko co małe jest piękne, z jednym wyjątkiem!
zobacz więcej komentarzy (72)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(72)
Zwierz
3 lata temu
Wszystko co małe jest piękne, z jednym wyjątkiem!
Solejukowa
3 lata temu
Wychowałam się na wsi i taką wiedzę przyrodniczą ma każde wiejskie dziecko. Podobnie zachowuje się drób w kurniku, koty, prosięta. Instynktownie ogrzewają się nawzajem. Pingwiny na Antarktydzie skupione w ciasne grupy też chronią się przed zimnem.
ala
3 lata temu
piękne i urocze :):)
hphphp
3 lata temu
"Sposób na ogrzewanie małych dzików" czy "Sposób małych dzików na ogrzanie się"?
dziadu
3 lata temu
Ja ostatnio śpię z kotami, bo żona tak nie ogrzewa.
Najnowsze komentarze (72)
Beti
3 lata temu
To jest urocze.Ale młoda sarna która znalazła się na mojej działce to urocza nie była.Jedyna zaproponowana pomoc ,a wykonałam kilkadziesiąt telefonów to przysłanie myśliwego.Trzeba było rozebrać siatkę i sarenka poszła w las.Pozdrawiam Nadleśnictwo i różne organizacje które bronią praw zwierząt.
loool
3 lata temu
wiecej reklam , wiecej reklam , wiecej reklam , wiecej reklam , wiecej reklam , wiecej reklam chcemy
Nina
3 lata temu
Są urocze, matka pewnie już nie żyje zastrzelona przez myśliwych, którzy zabijają zwierzęta w każdej porze roku
konkretny
3 lata temu
niedługo przed każdym "artykułem" będzie 15 minut reklam, masakra jakaś, ale na szczęście będziecie w końcu płacić podatki
Wesołe myszki
3 lata temu
Ja widziałem w pustej klatce od królików, która stała na dworze, jak sie myszy polne zbiły w kupkę, że wyglądały, jak kiść winogron. Zostawiłem je w spokoju.
igor
3 lata temu
"W pobliżu nie widać było Lochy..." , ponieważ prawdopodobnie zastrzelili ją bezmyślni myśliwi. Ja taką historię znam :(
gostek z jabł...
3 lata temu
trzeba poczekać ze trzy miesiące żeby zaprosić któregoś na grilla
ekspert
3 lata temu
matka poszła w tany
rolnik
3 lata temu
a nie mogli ich od razu wystrzelać? ile mniej zniszczeń w rolnictwie by było
rolnik
3 lata temu
a nie mogli ich od razu wystrzelać? ile mniej zniszczeń w rolnictwie by było
olaaaa1
3 lata temu
Nie było matki bo ktoś ją spłoszył pewnie ten kto to nagrywał, dajcie im spokój nie łaźcie po krzakach bo zamarzną jak matka w porę nie wróci. One potrzebują spokoju i matki.
Gamma
3 lata temu
Cudowny widok, fajnie byloby gdybysmy sie nauczyli nie jesc miesa.
Waldek
3 lata temu
Skoro rozmnażają sie nawet zimą to znaczy że dziki mają już u nas za dobrze. Powinno sie je odstrzelić
natan
3 lata temu
To wspaniale zwierzeta madre,rodzinne, zaradne , przyczyniaja sie bardzo pozytywnie dla ekologii, Np zjadaja jaja kleszczy zlozone w sciolce przez cala zime stad nim wiecej dzikow tym mniej kleszczy ,a co za tym idzie mniej chorob odkleszczowych dla ludzi i zwierzt udomowionych i innych.To tylko jeden przyklad pozytku dzikow dla przyrody .a sa ich dziesiatki. Co od czlowieka dostaja w zamian . Zabiera im sie coraz wiecej terenow ,przesladuje, przegania z miejsc w ktorych jeszcze wczoraj byly u siebie.Zabiera sie im zycie, czesto w barbarzynski straszny sposob. W zeszlym roku w mojej okolicy w okresie jescze zimy przez 2 dni slychac bylo naokraglo strzaly,tak wybijano cale stada dzikow.od tamtej pory nikt nie widzial ani jednego dzika w lasach chojnowskich otaczjacych gmine Konstancin -Jeziorna i nigdzie w tej gminie czy w miescie .Tragedia. Ja nie wchodze do lasu .bo moja sasidka jak poszla na jesieni na grzyby to przyniosla na sobie 4 kleszcze ,a jej pies 10 ,a tego wczesniej nigdy nie bylo,przez dziesiatki lat. Ona leczy sie z boleriozy ,a psa ledwo odratowali ,a wydala ponad 2tys na jego leczenie, Powiedziala mi ,ze zyczy tym wszystkim mysliwym i tym co tak zarzadzili ,zeby znalezli sie w tym polozeniu co ona i jej pies ,albo jeszcze lepiej zeby to ich scigala po lasach jakas banda mordercow tak jak te biedne dziki.
...
Następna strona