programy
kategorie

"Studnia piekła" w Jemenie. Dziura, która fascynuje geologów i niepokoi miejscowych.

Tajemnicza Studnia Barhout na wschodzie Jemenu to gigantyczna dziura o szerokości 30 metrów i głębokości od 100 do 250 m. Świat nauki jest nią zafascynowany i nazywa niedocenionym cudem natury, za to lokalna ludność jest nią przerażona. Według legend, dziura ta została stworzona jako więzienie dla demonów, a nieprzyjemny zapach wydobywający się z jej głębin ma to potwierdzać. Lokalne przesądy głoszą też, że obiekty w pobliżu otworu mogą zostać w nią wciągnięte. Pośród miejscowych przez wieki krążyły też opowieści o złośliwych postaciach żyjących w studni, które były zwane dżinami. W wielu studnia dalej budzi przerażenie. Jest to miejsce, którego ludzie się boją i nie chcą odwiedzić, a nawet o niej mówić. Pierwsze badania dziury miały miejsce już w XIX w. Do tej pory nie udało się zejść niżej, niż na głębokość 60 metrów. Sięgnięcie dalej nie jest możliwe m.in. ze względu na bardzo niską ilość tlenu. – Dostrzegliśmy wewnątrz dziwne rzeczy. Wyczuliśmy też coś...

rozwiń
23-06-2021
83 reakcje
31
22
30
Podziel się
Komentarze (30)
23-06-2021
evil empirei w 21 wieku nie ma kamery na przewodzie bo na tlen wszystko działa
zobacz więcej komentarzy (30)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(30)
evil empire
3 lata temu
i w 21 wieku nie ma kamery na przewodzie bo na tlen wszystko działa
zawiedziony
3 lata temu
redaktorku jak zwykle cos przeginas 21 wiek ludzie spaceruja po ksiezycu .wysylaja sondy w odlegle zakatki wszechswiata . zbadali row marianski (11000m) a wedlug szanownego redaktorka nie ma mozliwosci zbadania dziurki o glebokosci 200m , chyba z toba jest cos nie tak??????
nowy
3 lata temu
Atrakcja turystyczna, jak każda inna. Jemen nie pozwala jej zbadać, a lokalni nie maja odpowiedniego sprzętu. Więc są legendy i turyści heh.
owiewka
3 lata temu
Problem z wpuszczeniem drona? Sensacja jaka?
bu,ha,ha
3 lata temu
Naukowcy nie chcą rozwikłania sprawy , by nie utracono atrakcji turystycznej .
Najnowsze komentarze (30)
Prawda
3 lata temu
Macie odpowiedz... Nikt nie był na ksieżycu!!!!
Zbyra
3 lata temu
Moja była ma taką bo często udostępnia turystom.
Nana
3 lata temu
Dlaczego nie jest zabezpieczona.
Zagłoba
3 lata temu
Prawda jest taka że Marsjanie nie zagrażaja ziemi bo ziemi sam zagraż człowiek a zeby było śmieszniej to praktycznie każdy z nas swymi odpadami ?
Logika
3 lata temu
na marsa lataja, inne planty badaja, analizy innych galaktyk na podstawie szczętkowego zdjęcia... teorie czy tam będzie życie czy nie. na głębokość 250m to schodzą teraz nurkowie na bezdechu (blue hole) w jaskiniach podwodnych na km wchodzą, a w zwykłą dziure na 250m nie potrafią zajrzeć? Żenua na max... po prostu nikogo poważnego to dziursko nie zainteresowało.
X15
3 lata temu
Tak naprawdę wieku skał nie da się ocenić, a bububahadar ocenia, że otwór liczy "miliony lat", chociaż jest niezbadany. Szacują jej głębokość na 100-250 m nie wiadomo na jakiej podstawie skoro zeszli do 60? Skoro badają od ponad 100 lat i praktycznie jedynie wiedzą, że ta dziura istnieje, a wszystko co o niej piszą to ich "szacunki" to gratuluję takich "nałukofcuw". Kamery na kablu nie opuścili, grotołaza z tlenem też, czujników gazów nie założyli...
ferbi
3 lata temu
przecież można zrobic atrakcję turystyczną z cyklu extremalne sporty wyczynowe-skok na bangi na wdechu przez 3 min.
taaaaa
3 lata temu
To jest ten otwór, którym świat staje do nas.
nax
3 lata temu
Ten tego- a dron elektryczny też potrzebuje tlenu do latania ?
gre
3 lata temu
Sięgnięcie dalej nie jest możliwe m.in. ze względu na bardzo niską ilość tlenu - co za totalna bzdura, po pierwsze zejscie z tlenem to chyba nic trudnego, a druga sprawa to dzisiejsza technologia, ktora bez problemu zastepuje ludzi, jaki problem jest zeby poslac tam jakiegos robota?!
pafel70
3 lata temu
i pomyśleć, że ludzie latają w kosmos ...
dez
3 lata temu
a jaki problem puscic tam kamere jakies te fachowce sa niedouczone badaja kilometry pod woda a studni 250 m nie umieja -to jakies bzdury i jaja
kret
3 lata temu
To po prosty śmieszne... Nawet małe dziecko wie, że można tam wpuścić sondę, drona lub innego robota. Eksplorujemy kosmos, oceany a do dziury w ziemi nie można się dostać? Coś tu nie gra..
obiektywny
3 lata temu
Największa dziur na świecie to pcim dolny