bDStlEGI
bDStlEGM
bDStlEGQ
programy
kategorie
bDStlEGJ

Suntago a pieniądze dla gminy. "Wpadniemy w janosikowe, a to jest tasak"

Na ternie gminy Mszczonów powstał park wodny Suntago. To wielka inwestycja z wielkim potencjałem nowych przychodów dla samorządu. - Jeszcze trudno powiedzieć, jakie przychody może wygenerować park. Z samego podatku od nieruchomości będzie to jakieś 1,3 mln zł. Natomiast tam jest wiele budowli, a to jest 2 proc. od każdej, więc ile będzie z tego podatku to jeszcze nie wiadomo, bo pierwszą deklarację podatkową firma złoży dopiero w 2021 r. - powiedział w programie "Money. To się liczy" Józef Kurek, burmistrz Mszczonowa. Jak dodał, boi się innej kwestii - daniny solidarnościowej. - Znowu wpadniemy w janosikowe, a to jest taki tasak, który może spowodować to, że z dochodów z Suntago zostanie może 20-30 proc. - podkreślił burmistrz.

Tranksrypcja:A pan jako burmistrz Mszczonowa policzył sobie, ile będzie m...
rozwiń
Mogę tylko wiedzieć, ile będzie podatku od nieruchomości z tytułu budynku, prawda? Jaka to jest kwota? No w granicach miliona dwustu, trzystu tysięcy.
Natomiast to, plus oczywiście jeszcze jakieś tam niewielkie pieniądze z podatku od gruntów, prawda? Natomiast tam jest dużo budowli, a to jest 2% od budowli.
Więc ile tych budowli będzie, ile będzie z tego podatku, tego jeszcze nie wiem. Bo dopiero deklarację podatkową, pierwszą, firma będzie składała w 2021 roku.
Natomiast, ja mam inne obawy. Odnośnie tego podatku. Bo ja znowu wpadnę w janosikowe.
A to jest taki tasak, który może spowodować to, że ja z tych dochodów, które będę miał z Suntago, może będę miał 20%, może 30%. Bo niestety będę musiał się podzielić.
Janosikowe, czyli taki podatek, którym musi się pan podzielić z innymi gminami, które takich dochodów jak pan nie mają. Tak, tak.
Ale ten podatek, ja oczywiście nie jestem... Czyli pana sukces polegający na tym, że udało się sprowadzić inwestora, który chce zainwestować kilka miliardów złotych w sumie.
Bo tam także ma powstać park rozrywki, rozumiem, że zostanie przejedzony przez inne gminy, które nie działają tak dobrze. Znaczy to nie chodzi o to, że ja nie chcę się podzielić z biedniejszymi gminami.
To nie w tym rzecz. Oczywiście jestem za tym, żeby jakiś podatek solidarnościowy był.
Ale w tej chwili ten podatek, który został stworzony kilkanaście lat temu po prostu ma się nijak do sytuacji, jaka jest w tej chwili.
Bo to jest podatek po prostu, który niestety powoduje taki fakt, że rzeczywiście ręce opadają, żeby cokolwiek dalej robić. On dotyka także innych inwestycji pana?
No, bo wy jako Mszczonów jesteście jedną z prężniejszych gmin w Polsce. Dotyka niestety. Dotknie mnie dlatego, że oprócz Suntago, to jeszcze się tutaj wybudowały u nas magazyny PepsiCo.
Za chwilę będzie się budowała największa amerykańska firma Kornik, która będzie produkowała światłowody.
W związku z tym tutaj wybudowała się firma Rector, która produkuje elementy betonowe. Także to nie jest tylko, to nie będzie tylko podatek Suntago, ale będzie również podatek z tych innych firm. No tak.
Ale z drugiej strony to też nie jest tak. Nie ujmując niczego panu no, ale to nie jest też tak, że to tylko i wyłącznie dlatego, że w pana gminie jest, tak fantastycznie się inwestuje.
To jest też kwestia lokalizacji, idealnej. Przy drodze krajowej nr 50, przy ekspresówce, zaraz obok jest autostrada, wszyscy wiemy, że niedaleko będzie budowane CPK.
Blisko Warszawy, blisko Łodzi. Panie redaktorze, takich miejsc ja w Polsce mogę znaleźć wiele wiele więcej, wie pan?
Gdzie jest dobra lokalizacja, a nic się nie dzieje. W związku z tym wie pan. No trzeba się jednak - same gołąbki do gąbki, no. Wie pan. Nie trafiają.
24 reakcje
6
18
0
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

bDStlEGV
KOMENTARZE
(0)
bDStlEHH
bDStlEGO
bDStlEHO
bDStlEHP