bGyyavCI
bGyyavCM
bGyyavCQ
programy
kategorie
bGyyavCJ

Szczątki żołnierzy na podwórku. Niezwykłe odkrycie na Opolszczyźnie

W trakcie prac ekshumacyjnych na jednym z podwórek w Skotnicy, (powiat oleski, województwo opolskie), odnaleziono grób dwóch żołnierzy. Okazało się, że na obecnie prywatnej działce, zakopano ciała Niemców. Według relacji mieszkańców, rozstrzelali ich żołnierze Armii Czerwonej w styczniu 1945 r. Jeden z poległych miał być Ukraińcem. Wszystkie rzeczy osobiste i znaki tożsamości zostały im zabrane. Jak wynika z opowieści mieszkańców, Rosjanie spalili je w piecu. O niezwykłym odkryciu poinformowali eksperci z pracowni badań historycznych i archeologicznych POMOST. To oni zajmują się poszukiwaniem grobów i mogił w zachodniej części Polski oraz ustalaniem tożsamości żołnierzy z II wojny światowej, ze wszystkich narodowości. Jak dodają archeolodzy, w ustaleniu dokładnej lokalizacji pochówku sprzed 76 lat zaangażowali się właściciele działki oraz sołtys Skotnicy Leszek Grygiel.

60 reakcji
14
24
22
Podziel się
bGyyavCL
Komentarze (22)
17-05-2021
Tetryk z PRL
Czyli po prostu rozwalili dwóch hitlerowców z czego jeden był dodatkowo ukraińskim kolaborantem który przeszedł na stronę wroga. Żal wam ich czy już zapomnieliście co...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (22)

Programy Wirtualnej Polski

bGyyavCV
KOMENTARZE
(22)
Tetryk z PRL
2 lata temu
Czyli po prostu rozwalili dwóch hitlerowców z czego jeden był dodatkowo ukraińskim kolaborantem który przeszedł na stronę wroga. Żal wam ich czy już zapomnieliście co tacy wyprawiali przy pacyfikacji Powstania Warszawskiego ?....
Stoa
2 lata temu
A niby jaka to sensacja??? W trakcie wojny ludzie są zabijani przez ludzi, zwłaszcza gdy są ich wrogami. A dla zdrajców nigdy nie było litości. Biorąc pod uwagę to co Niemcy wyprawialina tzw. froncie wschodnim wcale nie dziwię się temu jak potem Rosjanie traktowali Niemców.
Skotnica
2 lata temu
Najpierw była ekshumacja a potem odnaleziono grób? Dziwne czasy, coraz gorzej po tym covidzie.
bGyyavDn
rencistka
2 lata temu
Mnie dziwi tylko jedno... a to stwierdzenie, że: "W trakcie prac ekshumacyjnych na jednym z podwórek w Skotnicy....... odnaleziono grób dwóch żołnierzy." To znaczy, że zanim się jeszcze na nich natknęli, to już ich ekshumowali? Dziwne... tak na pałę postanowili przeprowadzić ekshumację, a przy okazji znaleźli szczątku ludzkie z drugiej wojny światowej.
Jóźko
2 lata temu
Takich miejsc np. na Dolnym Śląsku jest tysiące
Najnowsze komentarze (22)
FORORAK 👺
2 lata temu
A mnie tak szkoda Niemców, przecież Oni nieśli kaganek oświaty i gaz Cyklon B , aby podludziom było lepiej oddychać...
żałosne
2 lata temu
co mamy płakać nad Niemcami,którzy rozpętali wojnę i na masową skalę wyrzynali inne narody w wymyślonych i zbudowanych przez siebie fabrykach śmierci(około 6 mln Polaków)
pal
2 lata temu
To dobre, jak rosjanie i niemcy się wzajemnie wyrzynają
fak
2 lata temu
jakiś pomniczek zdało by się obstalować
kombatant
2 lata temu
Niech spoczywają w niespokoju...
monkey99
2 lata temu
Najwyraźniej zasłużeni musieli być skoro Rosjanie chcieli wytrzeć wszelką pamięć po nich. W tamtych czasach, całkiem słusznie, zabijano wszelkie ścierwo z SS, Geheime Staatspolizei czy UPA. Na jakie licho marnują publiczne pieniądze na odkopywanie tego czegoś?
Befehl is Be...
2 lata temu
zrobili z nimi dokładnie to co zółnierz z obcym zołnierzem na wojnie robi....a jak złapali zdrajcę w niemieckim gajprku no to Stalin miał na to odpowiednie rozkazy i trzeba było ich ...pochować z całym szacunkiem ....kto tu zdziwiony ?
pytający
2 lata temu
spalili dwóch Niemców, liczby podobnych czynów drugiej strony nie podano, czemu ?
bGyyavDf
ghghg
2 lata temu
To żadna sensacja , tylko zwykła sprawiedliwość dziejowa. Zrobili prawidłowo-chwała im za to
Ela
2 lata temu
U mojego dziadka na podwórku w czasie walk frontowych w 1944 r. Niemcy nakazali zakopać 2 swoich poległych żołnierzy. Nigdy nie zostali ekshumowani. Gdy po zmianie ustroju i stosunków z RFN zaproponowałam ojcu, że może o nich poinformujemy, nie zgodził się. Mogli to byli Ukraińcy, powiedział. Obecnie to woj. podlaskie.
Tadek
2 lata temu
Zapewne wszyscy zapomnieli o zdrajca h i dezerterach z Armii Andersa którzy zdezerterowali na Synaju ich nikt nie rozliczył ani nie zabił za to że Polacy nadaremnie ginęli we Włoszech a tych szubrawców było 50 tyś właśnie po to była powołana tą Armia która dzisiaj czyni Holokaust na Arabach tego nigdzie nie przeczytacie
Lech14
2 lata temu
czyli Rosjanie posprzątali po sobie zawsze mówiłem że Słowianie to porządne narody
Gniewek
2 lata temu
Należy tam postawić obelisk . Nie wszyscy Niemcy byli żli . Mojej matce na Kujawach uratowali mającej w czasie wojny 11 lat życie i traktując jak córkę . Dodam że małżeństwo tych Niemców miało 3 synów w SS i najmłodszego w Hitlerjugend. Matkę również wysyłali do szkoły . Nie jestem rasista i mam kolegów Niemców , Węgrów czy też Rosjan i na krytyki z tego powodu lagę kładę .
normalny
2 lata temu
a może sami chłopki roztropki tak jak gdzie indziej zamordowali a teraz z modą zwalają na ruskich???
bGyyavDH
bGyyavCO
bGyyavDO
bGyyavDP