bEhAYgZM
bEhAYgZQ
bEhAYgZU
programy
kategorie
bEhAYgZN

Szczątki żołnierzy na podwórku. Niezwykłe odkrycie na Opolszczyźnie

W trakcie prac ekshumacyjnych na jednym z podwórek w Skotnicy, (powiat oleski, województwo opolskie), odnaleziono grób dwóch żołnierzy. Okazało się, że na obecnie prywatnej działce, zakopano ciała Niemców. Według relacji mieszkańców, rozstrzelali ich żołnierze Armii Czerwonej w styczniu 1945 r. Jeden z poległych miał być Ukraińcem. Wszystkie rzeczy osobiste i znaki tożsamości zostały im zabrane. Jak wynika z opowieści mieszkańców, Rosjanie spalili je w piecu. O niezwykłym odkryciu poinformowali eksperci z pracowni badań historycznych i archeologicznych POMOST. To oni zajmują się poszukiwaniem grobów i mogił w zachodniej części Polski oraz ustalaniem tożsamości żołnierzy z II wojny światowej, ze wszystkich narodowości. Jak dodają archeolodzy, w ustaleniu dokładnej lokalizacji pochówku sprzed 76 lat zaangażowali się właściciele działki oraz sołtys Skotnicy Leszek Grygiel.

60 reakcji
14
24
22
Podziel się
Komentarze (22)
17-05-2021
Tetryk z PRL
Czyli po prostu rozwalili dwóch hitlerowców z czego jeden był dodatkowo ukraińskim kolaborantem który przeszedł na stronę wroga. Żal wam ich czy już zapomnieliście co...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (22)

Programy Wirtualnej Polski

bEhAYgZZ
KOMENTARZE
(22)
Tetryk z PRL
miesiąc temu
Czyli po prostu rozwalili dwóch hitlerowców z czego jeden był dodatkowo ukraińskim kolaborantem który przeszedł na stronę wroga. Żal wam ich czy już zapomnieliście co tacy wyprawiali przy pacyfikacji Powstania Warszawskiego ?....
Stoa
miesiąc temu
A niby jaka to sensacja??? W trakcie wojny ludzie są zabijani przez ludzi, zwłaszcza gdy są ich wrogami. A dla zdrajców nigdy nie było litości. Biorąc pod uwagę to co Niemcy wyprawialina tzw. froncie wschodnim wcale nie dziwię się temu jak potem Rosjanie traktowali Niemców.
Skotnica
miesiąc temu
Najpierw była ekshumacja a potem odnaleziono grób? Dziwne czasy, coraz gorzej po tym covidzie.
bEhAYhar
rencistka
miesiąc temu
Mnie dziwi tylko jedno... a to stwierdzenie, że: "W trakcie prac ekshumacyjnych na jednym z podwórek w Skotnicy....... odnaleziono grób dwóch żołnierzy." To znaczy, że zanim się jeszcze na nich natknęli, to już ich ekshumowali? Dziwne... tak na pałę postanowili przeprowadzić ekshumację, a przy okazji znaleźli szczątku ludzkie z drugiej wojny światowej.
Jóźko
miesiąc temu
Takich miejsc np. na Dolnym Śląsku jest tysiące
Najnowsze komentarze (22)
FORORAK 👺
miesiąc temu
A mnie tak szkoda Niemców, przecież Oni nieśli kaganek oświaty i gaz Cyklon B , aby podludziom było lepiej oddychać...
żałosne
miesiąc temu
co mamy płakać nad Niemcami,którzy rozpętali wojnę i na masową skalę wyrzynali inne narody w wymyślonych i zbudowanych przez siebie fabrykach śmierci(około 6 mln Polaków)
pal
miesiąc temu
To dobre, jak rosjanie i niemcy się wzajemnie wyrzynają
fak
miesiąc temu
jakiś pomniczek zdało by się obstalować
kombatant
miesiąc temu
Niech spoczywają w niespokoju...
monkey99
miesiąc temu
Najwyraźniej zasłużeni musieli być skoro Rosjanie chcieli wytrzeć wszelką pamięć po nich. W tamtych czasach, całkiem słusznie, zabijano wszelkie ścierwo z SS, Geheime Staatspolizei czy UPA. Na jakie licho marnują publiczne pieniądze na odkopywanie tego czegoś?
Befehl is Be...
miesiąc temu
zrobili z nimi dokładnie to co zółnierz z obcym zołnierzem na wojnie robi....a jak złapali zdrajcę w niemieckim gajprku no to Stalin miał na to odpowiednie rozkazy i trzeba było ich ...pochować z całym szacunkiem ....kto tu zdziwiony ?
pytający
miesiąc temu
spalili dwóch Niemców, liczby podobnych czynów drugiej strony nie podano, czemu ?
bEhAYhaj
ghghg
miesiąc temu
To żadna sensacja , tylko zwykła sprawiedliwość dziejowa. Zrobili prawidłowo-chwała im za to
Ela
miesiąc temu
U mojego dziadka na podwórku w czasie walk frontowych w 1944 r. Niemcy nakazali zakopać 2 swoich poległych żołnierzy. Nigdy nie zostali ekshumowani. Gdy po zmianie ustroju i stosunków z RFN zaproponowałam ojcu, że może o nich poinformujemy, nie zgodził się. Mogli to byli Ukraińcy, powiedział. Obecnie to woj. podlaskie.
Tadek
miesiąc temu
Zapewne wszyscy zapomnieli o zdrajca h i dezerterach z Armii Andersa którzy zdezerterowali na Synaju ich nikt nie rozliczył ani nie zabił za to że Polacy nadaremnie ginęli we Włoszech a tych szubrawców było 50 tyś właśnie po to była powołana tą Armia która dzisiaj czyni Holokaust na Arabach tego nigdzie nie przeczytacie
Lech14
miesiąc temu
czyli Rosjanie posprzątali po sobie zawsze mówiłem że Słowianie to porządne narody
Gniewek
miesiąc temu
Należy tam postawić obelisk . Nie wszyscy Niemcy byli żli . Mojej matce na Kujawach uratowali mającej w czasie wojny 11 lat życie i traktując jak córkę . Dodam że małżeństwo tych Niemców miało 3 synów w SS i najmłodszego w Hitlerjugend. Matkę również wysyłali do szkoły . Nie jestem rasista i mam kolegów Niemców , Węgrów czy też Rosjan i na krytyki z tego powodu lagę kładę .
normalny
miesiąc temu
a może sami chłopki roztropki tak jak gdzie indziej zamordowali a teraz z modą zwalają na ruskich???
bEhAYhaL
bEhAYgZS
bEhAYhaS
bEhAYhaT