programy
kategorie

Szop pracz na wolności. Kamera zarejestrowała go w warszawskim lesie

Szopy pracze to jeden z symboli amerykańskich przedmieść. Te zwierzęta są czasami traktowane nawet jako pupile, głównie dla ich zabawnego nawyku mycia różnych rzeczy. W Polsce ten gatunek jednak nie występuje na wolności. A raczej nie występował, bo fotopułapka w warszawskim Lasku Bielańskim zarejestrowała w nocy przemarsz jednego osobnika. Eksperci uważają, że zwierzak musiał uciec z prywatnej hodowli i teraz próbuje poradzić sobie na wolności. Może być jednak niebezpieczny dla lokalnych zwierząt. Szopy są bowiem wszystkożerne i mają duże potrzeby pokarmowe, co może zaszkodzić innym gatunkom. Jeżeli okaże się, że na wolności znajdują się samiec i samica, ich populacja może błyskawicznie wzrosnąć. Leśnicy proszą więc o kontakt, jeżeli jakiś spacerowicz zauważy na swojej drodze szopa. Mogę one przeczesywać również śmietniki, jeżeli stwierdzą, że obfitują one w pożywienie.

103 reakcje
23
21
59
Podziel się
Komentarze (59)
18-11-2020
aaaja zauważam szopkę
zobacz więcej komentarzy (59)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(59)
aaa
3 lata temu
ja zauważam szopkę
Andrzej
3 lata temu
Co za bzdurny artykuł szopy na wolności żyją już w Niemczech i w zachodnich terenach Polski.
Asos
3 lata temu
Szopy są spotykane w Polsce już prawie 70 lat, głównie na zachodzie. Poza tym to mega szkodnik w stosunku do rodzimej fauny.
700
3 lata temu
może wypierze brudy w Wiśle po politykach
Jabol
3 lata temu
Strach siku robić w lesie, wszędzie kamery. A gdzie RODO?
Najnowsze komentarze (59)
Andrzej
3 lata temu
co w tym dziwnego przecież podlegają one odstrzałowi również wiec poprostu już długo u nas żyją na wolności.
Zibi
3 lata temu
ja go pod Lublinem widziałem
antoni
3 lata temu
Mamy też partacza Mateuszka
edek
3 lata temu
A propos czy to czasem nie opos ?
rek
3 lata temu
Ale ściema nic nie prał
zett
3 lata temu
Szopy pracze pojawiły się w Polsce w latach 50. XX wieku. Do 1959 roku były zaliczane do zwierząt łownych z całorocznym okresem ochronnym. Na podstawie ustawy łowieckiej z 1959 r. gatunek został wykreślony z listy i do 2005 roku nie miał oznaczonego statusu prawnego. W 2005 roku na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska szop pracz został ponownie włączony na listę zwierząt łownych z okresem ochronnym od 1 kwietnia do 30 czerwca, by gatunek mógł się swobodnie rozmnażać i rozszerzać zasięg występowania. W konsekwencji w 2009 roku zezwolono na odławianie przez cały rok i stosowanie pułapek żywołownych. Według badań opublikowanych w 2012 roku gatunek występuje licznie na zachodzie Polski (głównie w województwach lubuskim i zachodniopomorskim). Szopy można napotkać na przykład w Parku Narodowym „Ujście Warty” oraz w rezerwacie „Łęgi Słubickie” niedaleko Słubic w województwie lubuskim". cytat z Wikipedii.
ja ja
3 lata temu
Bzdety, szopy pracze nie tylko, ze pojawiły się już dawno w Polsce, to są, być może przemiłymi, ale jednak szkodnikami...
Misio.
3 lata temu
Nic nowego. Szopy żyją u nas już od lat. Myśliwi na nie polują, jako że szopy to niesamowite szkodniki. Podobnie jest z jenotami, norką amerykańską czy szakalami. Jeszcze jeden przykład efektu cieplarnianego.
pytanie
3 lata temu
a co im chcecie zrobić?
pip
3 lata temu
Rozkręcał interes
podlasiak
3 lata temu
Nie tylko na zachodzie naszego kraju są spotykane. Mieszkam w okolicy Białej Podlaskiej i wiosną sfotografowałem jednego takiego gościa jak buszował na skalniaku koło domu, w dodatku w biały dzień.
Dana
3 lata temu
Wysłałbym Wam zdjęcie jak szopy nocą grasują po podwórkach koło Zgorzelca.
Arczio
3 lata temu
Co za bzdura, że nie występuje w Polsce na wolności! W okolicach Kostrzyna nad Odrą populacja liczy ponad dwa tysiące i wieczorami, w nocy biegają przy drodze i na ludzkich posesjach.
Panpali
3 lata temu
to opos
...
Następna strona