bESStPQQ
bESStPQU
bESStPQY
programy
kategorie
bESStPQR

Szwajcaria kontra wilki. Referendum w sprawie złagodzenia ograniczeń dla myśliwych

Szwajcaria, jako kraj pełen gór i lasów, ma na swoim terytorium sporą liczbę wilczych watah. Choć wytępiono je na początku XIX wieku, w ostatnich dziesięcioleciach z sukcesem odtworzono populację, wykorzystując osobniki żyjące na terenie Włoch. Zwierzęta zaczęły być nawet problemem dla niektórych rolników, którzy zaczęli tracić zwierzęta gospodarskie, bo te padły łupem watah. Przyszłość wilka szwajcarskiego rozstrzygnie się w niedzielę. Wtedy to Szwajcarzy zdecydują, czy zachować aktualne przepisy, zakazujące polowań na te zwierzęta, czy złagodzić prawo i pozwolić na odstrzał tych zwierząt.

153 reakcje
70
28
55
Podziel się
Komentarze (55)
25-09-2020
Aaaa1Nie długo będzie to samo w Polsce, wszystko jest pod ochroną, w tym kraju głupota goni głupotę
zobacz więcej komentarzy (55)

Programy Wirtualnej Polski

bESStPRd
KOMENTARZE
(55)
Aaaa1
rok temu
Nie długo będzie to samo w Polsce, wszystko jest pod ochroną, w tym kraju głupota goni głupotę
niemyśliwy
rok temu
Wszędzie i zawsze należy kierować się umiarem. Po prostu zrobiło się ciasno w lasach a głód ma swoje prawa. W PL niektórych regionach jest już więcej mysliwych niż zwierząt, na które polują. W przeciwieństwie do wilków mysliwy nie poluje aby przeżyć kolejny tydzień. Moim zdaniem należy na wilki polować, ponieważ przestaną się obawiać człowieka i to my a zwłaszcza nasze dzieci, osoby stare i chore np. w czasie grzybobrania staniemy się dla nich łupem.
Czesław
rok temu
Ważnym celem myśliwych to zachować równowagę w przyrodzie. To chyba najważniejszy cel.
bESStPRv
HYde#
rok temu
Z wilkami jest jak z obecnością imigrantów(zaraz mnie dopadnie cenzura?)-nieliczne osobniki są urozmaiceniem - nazbyt licznie rozmnożone zaczynają atakować autochtonów żądając - ich kosztem-nadzwyczajnych przywilejów dla siebie....
Dzyn
rok temu
Najwięcej do powiedzenia mają osoby, które wilka w naturze w życiu nie widziały. Może zapytajcie ludzi którym wilki wchodzą na podwórza, na ich oczach rozrywają zwierzęta gospodarskie? W PL wilki ludzi się nie boją,właśnie dlatego że się do nich nie strzela.
Najnowsze komentarze (55)
tedy00
10 miesięcy temu
mieszkańcy genewy zdecydują czy dbać o rolnictwo w górach czy o wilki PRZEJAJA
Natura
rok temu
Myśliwi mają pieniądze, wilki nie. Od cała sprawa...kto komu negatywną kampanie robi.
XYZ
rok temu
Szwajcaria jest najbardziej demokratycznym i najpiękniejszym państwem w Europie, byłem tam wielokrotnie. Ich uprzejmość zwłaszcza pozdrawianie się na szlakach turystycznych jest dla Polaków często niezrozumiała, a dla nich tak naturalna. Ich referenda /bardzo częste/ mają frekwencję o której w innych krajach Europy można tylko pomarzyć. Tam obywatel wie że od jego głosu zależy jego społeczność. A najpiękniejsza moim zdaniem /z wieloma akcentami polskimi/ jest lewobrzeżna Bazylea, tzw. Gross Basel. Czyste powietrze w Szwajcarii pozwala zobaczyć szczyty Alp z odległości ok. 100 km. Kolej zębata na Pilatus z Lucerny jest najbardziej stromą koleją na świecie ok. 47% nachylenia. Można też koleją linową od strony Kulm. Drugim warto odwiedzić szczytem jest Grindewald First gdzie jest możliwy spacer po pomoście najpierw wzdłuż ściany skalnej a później na zawieszonym pomoście nad przepaścią /tylko dla ludzi bez klaustrofobi/.
ewa8
rok temu
Zajęliśmy ich tereny. Człowiek tak naprawdę nie dba o równowagę ale o własny interes. Uważamy, że wszystko się nam należy. Alarm podnosimy wtedy, jak jakiś gatunek jest na wymarciu.
bolo
rok temu
powinnismy jednak bardziej dbać o przyrode i ekologię i chronic te zwierzeta lesne, tak uważam
olo
rok temu
Najbardziej u Szwajcarów podobają mi się referenda. Jeśli jest jakiś problem - robimy referendum. I to działa!! Na każdym szczeblu, nawet gminnym...
Darek64
rok temu
urabianie społeczeństwa przez sitwę myśliwych by zgodziło się na zabijanie konkurencji- wilk zabija z głodu najsłabsze zwierzęta , myśliwy najładniejesze dla głupiej , prymitywnej przyjemności , wilk jest konkurencją dla myśliwego , jeżeli myśliwi nie zabiją saren jeleni i dzików wilk nie będzie szukał pożywienia w bliskości człowieka
1234
rok temu
Jeżeli myśliwi wystrzelali zwierzynę płową, to wilki muszą coś jeść. Hodowcy zapomnieli, że kiedyś stad pilnowały psy?
bESStPRn
prosty chłop
rok temu
Najgorsze są te niektóre ...wilki w Sejmie ! Można je odstrzelić tylko za pomocą wyborów ! Ale niestety wybory są tylko co 4 lata !
Tomek
rok temu
W tym dzikim kraju wszystko już jest pod ochroną oprócz człowieka.
Złośnik
rok temu
Podobają mi się Szwajcarzy. U nas też można by w ten sposób rozstrzygnąć wiele trudnych spraw. Referendum. Podstawa demokracji i bezpieczeństwa.
czaszef
rok temu
Co tam wilki. W lecie w Wigrach grasował żółw drapieżca. Ile się go służby nałapały!
PRAWDA
rok temu
NIECH EKOLODZY SWOICH ZWIERZĄTEK PILNUJĄ.
Elo alo
rok temu
Leśnicy nie decydują o polowaniu na cokolwiek, zajmują się raczej drzewami.... ale to nie nowość, że mnóstwo ludzi twierdzi, że leśnicy i myśliwi to jedno i to samo.
bESStPRP
bESStPQW
bESStPRW
bESStPRX