programy
kategorie

Tajemnice Mazur. O tych faktach nie wiedziałeś

Mazury to szczególne miejsce na mapie Polski. Kraina jezior jest odwiedzana jest przez prawdziwe rzesze turystów. Mazury kryją w sobie wiele tajemnic. To między innymi miejsce dawnej kwatery Adolfa Hitlera. Wilczy Szaniec znajduje się w lesie gierłoskim - 8 km na wschód od Kętrzyna. Kwatera została wybudowana, aby Hitler mógł z niej dowodzić wojskami podbijającymi ZSRR. 20 lipca 1944 Claus von Stauffenberg i Werner von Haeften dokonali tu nieudanego zamachu na życie wodza nazistów.

168 reakcji
55
51
62
Podziel się
Komentarze (62)
05-04-2021
1954Każdy podstawowo wykształcony Polak wie o tej kwaterze Hitlera. Skąd ten dziwny tytuł artykułu?
zobacz więcej komentarzy (62)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(62)
1954
3 lata temu
Każdy podstawowo wykształcony Polak wie o tej kwaterze Hitlera. Skąd ten dziwny tytuł artykułu?
Lilka
3 lata temu
Mamerki ! Jak chcecie zobaczyć prawdziwe niemieckie bunkry w stanie jak po wybudowaniu to tylko tam !
Berdzio
3 lata temu
Jest jeszcze Pozezdrze, kwatera Himmlera. Wstęp bezpłatny.
Olka
3 lata temu
Gierłoż jest przereklamowana aż do bólu!!! Proponuję odwiedzić Mamerki oraz Pozezdrze !!!!
turysta
3 lata temu
Przez prawie 80 lat eksploatowali pobierając kasę nie inwestując. Taka jest rzeczywistość tych ruin.
Najnowsze komentarze (62)
zac
3 lata temu
Nie dziwię się, że autor tego "artykułu" nie podpisał się swoim nazwiskiem
Raport z Berl...
3 lata temu
Byłem parę lat temu na wycieczce w Berlinie. W programie było zwiedzanie m.in. Muzeum Ruchu Oporu, które mieści się w kompleksie budynków Ministerstwa Obrony Niemiec. Budynek ten nazywa się: Bender Block, pod ścianą którego rozstrzelano oficerów, którzy dokonali zamachu na Hitlera. W środku były mapy i szkice, dużo zdjęć, ale z pokazanych plansz; nie można było wywnioskować, że te tereny są obecnie częścią Polski. Wszytko jest tam tak przedstawione, jakby to dalej było terytorium Niemiec. Jakby ktoś nie wiedział; to napewno by się nie dowiedział. Mnie tylko dodatkowo zastanawia, w jakim sklepie zamachowcy kupili te dwie bomby (tylko jedna wybuchła, bo drugiej Graf von Staufenberg nie uruchomił); skoro one były produkcji angielskiej.
Fryda
3 lata temu
Kto napisał ten artykuł ?, wyjaśniam , w Polsce jest Warmia i Mazury , do 1945 ten obszar należał do Niemiec , Warmia była katolicka , Mazury zaczynały się od okolic obecnego Morągowa( wielkie jeziora mazurskie ) i ludność była wyznania ewangelickiego . Panie / ni redaktor , kwaterea hitlera znajduje się na Warmii a nie są to Mazury .
Pan Krzysztof
3 lata temu
To Niemcy napadli na Polskę, a nie żadni naziści. Wódz nazistów? Kto pisze takie bzdury?
Szachmat
3 lata temu
To Prusy i Barcja nie żadne Mazury. Mazury to głównie Kurpiowszczyzna a stolicą Mazur jest Ostrołęka
Kinoman
3 lata temu
Bardzo dawno temu; nakręcono film (jeszcze czarno-biały) p.t. "Dancing w Kwaterze Hitlera", gdzie długonoga panienka jeździła na składaku i przekonywała Niemca, który przyjechał do Gierłoży, oglądać miejsce pracy swojego tatusia, że Polacy są przyjaźnie nastawieni do Niemców, co przejawiało się m.in. w tym, że mu się nastawiała. Kto był reżyserem i jak się ta panienka nazywała, tego już nie pamiętam.
mac
3 lata temu
Kwatera Goeringa w Gołdapii.
Turysta
3 lata temu
Byłem w kwaterze Hitlera na wycieczce na początku lat 70-tych. Przewodnik przestrzegał, żeby podczas zwiedzania nie chodzić na siku w krzaki, bo jeszcze część terenu jest niezbadana i mogą tam występować miny-pułapki. Pokazał nam je na zdjęciach, które miał w podręcznym skoroszycie. Miny te były wykonane z grubego szkła, lub fajansu i wypełnione materiałem wybuchowym. Wyglądały, jak płaska cukiernica.Taka mina wprawdzie czołgu nie uszkodzi, ale "grzybiarza" zabije. Ponieważ te miny były wykonane ze wspomnianych materiałów; były dla ówczesnych wykrywaczy metalu nie do znalezienia; dlatego obawiano się ich szukać. Zapalniki miały naciągowe, tzn. od zapalnika był pociągnięty cienki drut i jak ktoś o niego zahaczył, to następował wybuch. Myślę, że obecnie wszystkie zakamarki zbadano i obecnie; można zwiedzać ten obszar bez ryzyka.
Malgosia0q
3 lata temu
nie wiedziałam że trójstyk leży w warmińsko-mazurskim a nie podlaskim
Mazur
3 lata temu
Może ktoś wie jak nazywa się to jezioro pokazywane od 21 do 32 sekundy filmu? Bo na Mazury to kiepsko wygląda.
1939r.
3 lata temu
w,wilczym,szancu,z,calom,pewnoscjom,znajduje,sie,zloty,pocjag,tajemnicz,kopalnja,i,tunele,hitlera,
zbyszek
3 lata temu
To miejsce będzie przyciągać inwestorów wokół Kwatery bo tam gro budowli rozmieszczone było za rządów niemieckiej komendantury.Bunkry to był "myk" aby zmylić przeciwnika. Mieszkom w pobliżu-Polecam magiczne miejsce na Mazurach-Zdrowia !
RyszardB
3 lata temu
Zszokowany autor tego tekstu dopiero przyjechał do Polski i nie wiedział wcześniej o ogólnie znanej informacji o kwaterze Hitlera . Odkrywca dawno znanych miejsc i faktów historycznych w stylu sekretarzy PZPR przyznających sobie wielkie odkrycia znanych faktów wraz z nagrodami finansowymi . Dobrze że nie rządzą takie typki kradnące nawet wynalazki aby sprzedać komuś mającemu pieniądze .
O Jaaaaaaaaaa...
3 lata temu
To wcześniej nikt o tym nie wiedział?????????????
...
Następna strona