bGkTrOuY
bGkTrOvc
bGkTrOvg
programy
kategorie
bGkTrOuZ

Tajemnice Mazur. O tych faktach nie wiedziałeś

Mazury to szczególne miejsce na mapie Polski. Kraina jezior jest odwiedzana jest przez prawdziwe rzesze turystów. Mazury kryją w sobie wiele tajemnic. To między innymi miejsce dawnej kwatery Adolfa Hitlera. Wilczy Szaniec znajduje się w lesie gierłoskim - 8 km na wschód od Kętrzyna. Kwatera została wybudowana, aby Hitler mógł z niej dowodzić wojskami podbijającymi ZSRR. 20 lipca 1944 Claus von Stauffenberg i Werner von Haeften dokonali tu nieudanego zamachu na życie wodza nazistów.

168 reakcji
55
51
62
Podziel się
Komentarze (62)
05-04-2021
1954Każdy podstawowo wykształcony Polak wie o tej kwaterze Hitlera. Skąd ten dziwny tytuł artykułu?
zobacz więcej komentarzy (62)

Programy Wirtualnej Polski

bGkTrOvl
KOMENTARZE
(62)
1954
rok temu
Każdy podstawowo wykształcony Polak wie o tej kwaterze Hitlera. Skąd ten dziwny tytuł artykułu?
Lilka
rok temu
Mamerki ! Jak chcecie zobaczyć prawdziwe niemieckie bunkry w stanie jak po wybudowaniu to tylko tam !
Berdzio
rok temu
Jest jeszcze Pozezdrze, kwatera Himmlera. Wstęp bezpłatny.
bGkTrOvD
Olka
rok temu
Gierłoż jest przereklamowana aż do bólu!!! Proponuję odwiedzić Mamerki oraz Pozezdrze !!!!
turysta
rok temu
Przez prawie 80 lat eksploatowali pobierając kasę nie inwestując. Taka jest rzeczywistość tych ruin.
Najnowsze komentarze (62)
zac
rok temu
Nie dziwię się, że autor tego "artykułu" nie podpisał się swoim nazwiskiem
Raport z Berl...
rok temu
Byłem parę lat temu na wycieczce w Berlinie. W programie było zwiedzanie m.in. Muzeum Ruchu Oporu, które mieści się w kompleksie budynków Ministerstwa Obrony Niemiec. Budynek ten nazywa się: Bender Block, pod ścianą którego rozstrzelano oficerów, którzy dokonali zamachu na Hitlera. W środku były mapy i szkice, dużo zdjęć, ale z pokazanych plansz; nie można było wywnioskować, że te tereny są obecnie częścią Polski. Wszytko jest tam tak przedstawione, jakby to dalej było terytorium Niemiec. Jakby ktoś nie wiedział; to napewno by się nie dowiedział. Mnie tylko dodatkowo zastanawia, w jakim sklepie zamachowcy kupili te dwie bomby (tylko jedna wybuchła, bo drugiej Graf von Staufenberg nie uruchomił); skoro one były produkcji angielskiej.
Fryda
rok temu
Kto napisał ten artykuł ?, wyjaśniam , w Polsce jest Warmia i Mazury , do 1945 ten obszar należał do Niemiec , Warmia była katolicka , Mazury zaczynały się od okolic obecnego Morągowa( wielkie jeziora mazurskie ) i ludność była wyznania ewangelickiego . Panie / ni redaktor , kwaterea hitlera znajduje się na Warmii a nie są to Mazury .
Pan Krzysztof
rok temu
To Niemcy napadli na Polskę, a nie żadni naziści. Wódz nazistów? Kto pisze takie bzdury?
Szachmat
rok temu
To Prusy i Barcja nie żadne Mazury. Mazury to głównie Kurpiowszczyzna a stolicą Mazur jest Ostrołęka
Kinoman
rok temu
Bardzo dawno temu; nakręcono film (jeszcze czarno-biały) p.t. "Dancing w Kwaterze Hitlera", gdzie długonoga panienka jeździła na składaku i przekonywała Niemca, który przyjechał do Gierłoży, oglądać miejsce pracy swojego tatusia, że Polacy są przyjaźnie nastawieni do Niemców, co przejawiało się m.in. w tym, że mu się nastawiała. Kto był reżyserem i jak się ta panienka nazywała, tego już nie pamiętam.
mac
rok temu
Kwatera Goeringa w Gołdapii.
Turysta
rok temu
Byłem w kwaterze Hitlera na wycieczce na początku lat 70-tych. Przewodnik przestrzegał, żeby podczas zwiedzania nie chodzić na siku w krzaki, bo jeszcze część terenu jest niezbadana i mogą tam występować miny-pułapki. Pokazał nam je na zdjęciach, które miał w podręcznym skoroszycie. Miny te były wykonane z grubego szkła, lub fajansu i wypełnione materiałem wybuchowym. Wyglądały, jak płaska cukiernica.Taka mina wprawdzie czołgu nie uszkodzi, ale "grzybiarza" zabije. Ponieważ te miny były wykonane ze wspomnianych materiałów; były dla ówczesnych wykrywaczy metalu nie do znalezienia; dlatego obawiano się ich szukać. Zapalniki miały naciągowe, tzn. od zapalnika był pociągnięty cienki drut i jak ktoś o niego zahaczył, to następował wybuch. Myślę, że obecnie wszystkie zakamarki zbadano i obecnie; można zwiedzać ten obszar bez ryzyka.
bGkTrOvv
Malgosia0q
rok temu
nie wiedziałam że trójstyk leży w warmińsko-mazurskim a nie podlaskim
Mazur
rok temu
Może ktoś wie jak nazywa się to jezioro pokazywane od 21 do 32 sekundy filmu? Bo na Mazury to kiepsko wygląda.
1939r.
rok temu
w,wilczym,szancu,z,calom,pewnoscjom,znajduje,sie,zloty,pocjag,tajemnicz,kopalnja,i,tunele,hitlera,
zbyszek
rok temu
To miejsce będzie przyciągać inwestorów wokół Kwatery bo tam gro budowli rozmieszczone było za rządów niemieckiej komendantury.Bunkry to był "myk" aby zmylić przeciwnika. Mieszkom w pobliżu-Polecam magiczne miejsce na Mazurach-Zdrowia !
RyszardB
rok temu
Zszokowany autor tego tekstu dopiero przyjechał do Polski i nie wiedział wcześniej o ogólnie znanej informacji o kwaterze Hitlera . Odkrywca dawno znanych miejsc i faktów historycznych w stylu sekretarzy PZPR przyznających sobie wielkie odkrycia znanych faktów wraz z nagrodami finansowymi . Dobrze że nie rządzą takie typki kradnące nawet wynalazki aby sprzedać komuś mającemu pieniądze .
O Jaaaaaaaaaa...
rok temu
To wcześniej nikt o tym nie wiedział?????????????
...
Następna strona
bGkTrOvX
bGkTrOve
bGkTrOwe
bGkTrOwf