programy
kategorie

Tajemnicza choroba Barbary Radziwiłłówny. Prawdziwa przyczyna śmierci królowej

Zygmunt August z bliska obserwował postępującą ciężką chorobę i męczarnie swojej żony Barbary Radziwiłłówny. Król uważał, że za śmiercią Barbary stała jej teściowa a jego matka - Bona Sforza i jej tajemnicza trucizna. Materiał powstał na podstawie tekstu opublikowanego na łamach portalu WielkaHistoria.pl. Radziwiłłówna w ostatnim stadium choroby miała do czynienia z ropieniem i owrzodzeniami. Kolejne guzy na brzuchu pękały, pojawiła się ropa, nudności i torsje. Ostatecznie historycy i lekarze przyjęli dwie możliwe przyczyny śmierci królowej. Chcesz się dowiedzieć więcej przeczytaj artykuł: Choroba Barbary Radziwiłłówny. Co naprawdę zabiło zaszczutą królową?

126 reakcji
24
71
31
Podziel się
Komentarze (31)
10-12-2021
jomJakość tego materiału jest poniżej zera.
zobacz więcej komentarzy (31)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(31)
jom
2 lata temu
Jakość tego materiału jest poniżej zera.
anarchista
2 lata temu
Nie ma to jak artykuły w WP .... sensacja na początku , beztalencie w środku i zakończenie które nie jest ani zakończeniem ani początkiem a tym bardziej środkiem. Absolwenci medialnej szkoły w Toruniu ?....... na to wyglada.
klon
2 lata temu
PRZECIEŻ KAŻDY WIE ŻE TO KIŁA
eeee
2 lata temu
Będąc na zamku w Tykocinie Pani przewodniczka mówiła, że Barbara Radziwiłłówna zmarła w strasznym cierpieniu na chorobę weneryczną którą zaraził ją jej własny małżonek. Bardziej ufam Pani przewodnik która oprowadzała nas po zamku niż wypocinom autora tego artykułu.
Pfizer
2 lata temu
Całe życie myślałem że zeszła na Covid-19 !
Najnowsze komentarze (31)
Aaa
3 miesiące temu
CZYTAŁAM ,ŻE KRÓLOWA ZMARŁA Z POWODU ZAINFEKOWANIA DRÓG RODNYCH ,UMIESZCZAJĄC W DROGACH RODNYCH WORECZKI Z ZIOŁAMI I RÓŻNYMI SPECYFIKAMI ,KTÓRE WEDŁUG BAB ZNACHOREK MIAŁY WYWOŁAĆ PŁODNOŚĆ.TO SPOWODOWAŁO STAN ZAPALNY ,ROPIENIE I ŚMIERC .NIE BYŁO ANTYBIOTYKÓW,
Diagnoza
2 lata temu
Według opisu objawów tej choroby, który jest dość szczegółówy; to była to KIŁA, czyli po łacinie: Syfilis. Tak wygląda jego ostatnie stadium, a według innych: przedostatnie, bo ci (z kolei) uważają, że ostatnie stadium kiły jest wtedy, gdy z nagrobka odpadają litery.
STARY ZGRED
2 lata temu
O wielu rzeczach nie uczą na historii.Nie uczą o powstaniu w Wandei.Nie uczą też o Sacco di Roma.Uczą tylko tego co pasuje dzisiejszej narracji.
szpilka
2 lata temu
Przecież to nie zwykła ladacznica była - wszyscy polscy królowie zmarli na syfilis -!!! gdzie tu tajemnica !!!
Bona
2 lata temu
Przeciez mozna sekcje zwlok zrobic i bedzie wiadomo.
lekcja
2 lata temu
uczą, uczą...
kika
2 lata temu
Uczą , uczą .
patka
2 lata temu
Super rodzina .życzę wszystkiego dobrego
pawel-
2 lata temu
wszyscy wiedzą że Bona sypała cyjankiem wszędzie gdzie to tylko było możliwe ...
krtyk medialn...
2 lata temu
Bo historia nasza jest cały czas prasowana. A szczególnie teraz. A skoro tak jest, to nie wiem czy znamy prawdziwe przyczyny wybuchu II wojny światowej. Tu historycy coś się plączą. Przy I wojnie śwaitowej było wiadomo, był to zamach na ks, Ferdynanda. A przy II Wojnie co było przyczyną. A może Franciszek Dolas?
Obserwator
2 lata temu
Ale sensacyjna wiadomosc. Ciekawe kto i ile placi za takie artykuly.
DZiadek
2 lata temu
Beznadzieja wstyd to czytać, tacy redaktorzy tu pracują. Mój wnuczek lepiej pisze wypracowania.
B1973
2 lata temu
Gdyby przeznaczyć kilka %%% tego co wydaje się na zbrojenia to zobaczcie ile istnień ludzkich ile lekarstw można by było wyprodukować w tak szczytnym celu,ale po co bo rządzącym nie zależy na zdrowiu i życiu zwykłych ludzi proste prawda.
ancorter
2 lata temu
Jaka to tajemnica - ...trzeciorzędowa, dokładnie to samo z czym zmagał się Al Capone i Józek Piłsudski.