bFGHDiRM
bFGHDiRQ
bFGHDiRU
programy
kategorie
bFGHDiRN

Tajemnicza choroba Barbary Radziwiłłówny. Prawdziwa przyczyna śmierci królowej

Zygmunt August z bliska obserwował postępującą ciężką chorobę i męczarnie swojej żony Barbary Radziwiłłówny. Król uważał, że za śmiercią Barbary stała jej teściowa a jego matka - Bona Sforza i jej tajemnicza trucizna. Materiał powstał na podstawie tekstu opublikowanego na łamach portalu WielkaHistoria.pl. Radziwiłłówna w ostatnim stadium choroby miała do czynienia z ropieniem i owrzodzeniami. Kolejne guzy na brzuchu pękały, pojawiła się ropa, nudności i torsje. Ostatecznie historycy i lekarze przyjęli dwie możliwe przyczyny śmierci królowej. Chcesz się dowiedzieć więcej przeczytaj artykuł: Choroba Barbary Radziwiłłówny. Co naprawdę zabiło zaszczutą królową?

123 reakcje
23
70
30
Podziel się
Komentarze (30)
10-12-2021
jomJakość tego materiału jest poniżej zera.
zobacz więcej komentarzy (30)

Programy Wirtualnej Polski

bFGHDiRZ
KOMENTARZE
(30)
jom
5 miesięcy temu
Jakość tego materiału jest poniżej zera.
anarchista
5 miesięcy temu
Nie ma to jak artykuły w WP .... sensacja na początku , beztalencie w środku i zakończenie które nie jest ani zakończeniem ani początkiem a tym bardziej środkiem. Absolwenci medialnej szkoły w Toruniu ?....... na to wyglada.
klon
5 miesięcy temu
PRZECIEŻ KAŻDY WIE ŻE TO KIŁA
bFGHDiSr
eeee
5 miesięcy temu
Będąc na zamku w Tykocinie Pani przewodniczka mówiła, że Barbara Radziwiłłówna zmarła w strasznym cierpieniu na chorobę weneryczną którą zaraził ją jej własny małżonek. Bardziej ufam Pani przewodnik która oprowadzała nas po zamku niż wypocinom autora tego artykułu.
Pfizer
5 miesięcy temu
Całe życie myślałem że zeszła na Covid-19 !
Najnowsze komentarze (30)
Diagnoza
5 miesięcy temu
Według opisu objawów tej choroby, który jest dość szczegółówy; to była to KIŁA, czyli po łacinie: Syfilis. Tak wygląda jego ostatnie stadium, a według innych: przedostatnie, bo ci (z kolei) uważają, że ostatnie stadium kiły jest wtedy, gdy z nagrobka odpadają litery.
STARY ZGRED
5 miesięcy temu
O wielu rzeczach nie uczą na historii.Nie uczą o powstaniu w Wandei.Nie uczą też o Sacco di Roma.Uczą tylko tego co pasuje dzisiejszej narracji.
szpilka
5 miesięcy temu
Przecież to nie zwykła ladacznica była - wszyscy polscy królowie zmarli na syfilis -!!! gdzie tu tajemnica !!!
Bona
5 miesięcy temu
Przeciez mozna sekcje zwlok zrobic i bedzie wiadomo.
lekcja
5 miesięcy temu
uczą, uczą...
kika
5 miesięcy temu
Uczą , uczą .
patka
5 miesięcy temu
Super rodzina .życzę wszystkiego dobrego
pawel-
5 miesięcy temu
wszyscy wiedzą że Bona sypała cyjankiem wszędzie gdzie to tylko było możliwe ...
bFGHDiSj
krtyk medialn...
5 miesięcy temu
Bo historia nasza jest cały czas prasowana. A szczególnie teraz. A skoro tak jest, to nie wiem czy znamy prawdziwe przyczyny wybuchu II wojny światowej. Tu historycy coś się plączą. Przy I wojnie śwaitowej było wiadomo, był to zamach na ks, Ferdynanda. A przy II Wojnie co było przyczyną. A może Franciszek Dolas?
Obserwator
5 miesięcy temu