bCObOjOY
bCObOjPc
bCObOjPg
programy
kategorie
bCObOjOZ

Tarcza antykryzysowa. Minister tłumaczy, skąd weźmie pieniądze

- Potrzeby pożyczkowe realizujemy na rynku, który wciąż jest stosunkowo płynny - mówi w programie "Money. To Się Liczy" Tadeusz Kościński, minister finansów. Jak dodaje, obecne potrzeby pożyczkowe budżetu są już praktycznie pokryte. Pytany o finansowanie rozwiązań zawartych w tarczy antykryzysowej, Kościński tłumaczy, że pieniądze będą pochodzić przede wszystkim z obligacji emitowanych przez Polski Fundusz Rozwoju. - Na razie idzie to bardzo płynnie - mówi. Zdaniem gościa programu "Money. To Się Liczy" musimy liczyć się z "tąpnięciem", jeśli chodzi o wpływy podatkowe do budżetu. Sprawa będzie dotyczyć zarówno podatków dochodowych (takich jak PIT czy CIT), jak i na przykład podatku VAT.

Tranksrypcja:Panie ministrze, a ile dzisiaj już pożyczono pieniędzy na ry...
rozwiń
Obecnie na te potrzeby pożyczkowe, które mamy w obowiązującym budżecie, to praktycznie większość już mamy pokryte.
Więc tutaj nie mamy kłopotów, żeby pozyskiwać pieniądze z rynku. Rynek jest dalej dość płynny.
A co do finansowania tarczy to są obligacje, które będą emitowane przez Polski Fundusz Rozwoju. I oni są w trakcie i myślę, że na razie dość spokojnie, płynnie to idzie.
Szacujecie spadek wpływów z PIT, CIT, VAT? A w szczególności jeśli chodzi o VAT, to czy widać gwałtowny spadek tych wpływów już w marcu?
Tak. W styczniu to mieliśmy nawet nadwyżkę, jak jakie rok do roku w lutym mieliśmy większe wpływy.
Ale już widać w marcu, że jest to już topnięcie. Że wpływy ze wszystkich podatków - PIT, CIT, VAT - to już zaczyna się zmniejszać.
Pamiętajmy, że w marcu to mieliśmy 2 tygodnie jeszcze tam przed pandemią, a teraz pewnie będzie jeszcze gorzej za kwiecień.
A w kwietniu jeśli chodzi o te wpływy z podatku VAT, to ile to wynosiło? Wiemy, że sprzedaż detaliczna spadła prawie o 10%. To jest rekord - de facto - wszech czasów.
Czy podobnie wyglądają wpływy, jeśli chodzi o podatek VAT? Czy są może jeszcze głębsze?
Obecnie to jeszcze za wcześnie, bo jeszcze te podatki wpływają, więc na pewno to jest spory spadek, ale dokładną kwotę jeszcze za wcześnie podawać.
Jeszcze tutaj analizujemy to wszystko.
8 reakcji
0
8
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

bCObOjPl
Napisz komentarz
bCObOjPX
bCObOjPe
bCObOjQe
bCObOjQf