bCZLqacA
bCZLqacE
bCZLqacI
programy
kategorie
bCZLqacB

Tarcza antykryzysowa. Wartość pomocy dla firm rośnie o 10 mld zł

- Główna zmiana, która nastąpiła w ostatnich dniach, to objęcie mikrofirm zwolnieniem ze składek na ubezpieczenia społeczne. Będzie to bezwarunkowe - mówił w programie "Money. To się liczy" Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Jak dodał, samozatrudnieni też będą zwolnieni ze składek. - Te rozwiązania oznaczają, że kwoty, które rząd przeznaczy na wsparcie, wzrosną o ponad 10 mln zł. Łączna wartość pakietu gospodarczego, który zaproponował premier, to już co najmniej 220 mld zł - podliczył.

Tranksrypcja:Panie Pawle, mogę przedstawić także jako współautor tarczy a...
rozwiń
Więc oczywiście uczestniczyliśmy też w pracach nad przygotowaniem tarczy. Te prace jeszcze trwają? Czy to już jest proces, który się zakończył? I trwają tylko i wyłącznie konsultacje?
Prace te kontynuuje pani minister Emilewicz, przygotowując specustawę. Trzeba mieć świadomość, że to jest kilkadziesiąt różnego typu rozwiązań.
Które w tym trudnym momencie najbliższych kilku miesięcy restrykcji związanych z epidemią, mają pomóc zarówno wszystkim nam, aby wywiązywać się z pewnych obowiązków administracyjnych.
I przede wszystkim pomóc firmom w tym, aby ten trudniejszy okres przeszły spokojnie.
Ale to jest tak, że jeszcze jakieś tam zmiany nastąpiły? No, bo pewne przecieki tych ustaw były do mediów. Także Money.pl poznał je, opisywaliśmy.
Pytanie brzmi, czy coś się zmienia? Piotr Arak wczoraj tutaj - szef Polskiego Instytutu Ekonomicznego - w rozmowie ze mną mówił, że 212 miliardów złotych zapowiadane wcześniej, to nie jest ostateczna kwota i wartość pakietu antykryzysowego.
No, chyba taka główna zmiana, która nastąpiła w ostatnich dniach też w wyniku konsultacji i prezydenta, i premiera, no - to jest objęcie mikro firm zwolnieniem ze składek na ubezpieczenia społeczne, tych zatrudniających do 9 osób.
Tutaj wczoraj z wieczora też informacja przekazana przez pana ministra Łukasza Schreibera, że będzie to bezwarunkowe.
Czyli mikro firmy zatrudniające do 9 osób po prostu przez najbliższe miesiące, nie będą musiały płacić składek na ubezpieczenia społeczne.
Kolejne zmiany jakieś będą jeszcze? O których dotąd nie słyszeliśmy? A pan może już jako osoba, która koordynowała te prace - także, która uczestniczyła w tych pracach, może wie, co jeszcze będzie pomagało?
Samozatrudnieni również tutaj jest zwolnienie ze składek. Wcześniej, o ile ich dochody nie przekraczają około 15 tysięcy złotych.
Te dwa rozwiązania oznaczają, że te kwoty, które rząd przeznaczy na wsparcie, no - mówimy głównie o tych mikro firmach.
Wzrosną o ponad 10 miliardów złotych, więc z samego tego mechanizmu mówimy już, że łączna wartość tego pakietu gospodarczego, który zaproponował premier to już jest 212 miliardów.
A co najmniej kwota 220. No i jest to blisko 10% naszego PKB. W skali wydatków budżetowych mówimy o ponad 75 miliardach.
Więc jest to około 3,5% PKB, więc jest to jeden z większych pakietów gospodarczych antykryzysowych na pewno w tej chwili wdrażanych w Europie.
1205 reakcji
1196
9
0
Podziel się
Komentarze (0)
bCZLqacN
KOMENTARZE
(0)
bCZLqadz
bCZLqacG
bCZLqadG
bCZLqadH