programy
kategorie

Teleskop kosmiczny w rosyjskim jeziorze Bajkał. Budowali go także polscy naukowcy

Naukowcy z rosyjskiego Centrum Badań Jądrowych zanurzyli w sobotę, 13 marca, teleskop kosmiczny w wodach jeziora Bajkał. Wszystko po to, aby obserwować neutrina, najmniejsze cząsteczki świata. Teleskop, który budowano od 2015 roku, zanurzony został na głębokości 1300 metrów, około czterech kilometrów od brzegu. Za kilka lat teleskop zostanie rozbudowany i jego całkowita powierzchnia wyniesie kilometr sześcienny. Teleskop Bajkał będzie rywalizował z Ice Cube, gigantycznym obserwatorium neutrin zakopanym pod lodem Antarktydy w amerykańskiej stacji badawczej na biegunie południowym. Neutrina są bardzo trudne do wykrycia, ale woda jest dobrym środowiskiem do ich poszukiwania. Teleskop jest efektem współpracy naukowców z Czech, Niemiec, Polski, Rosji i Słowacji.

113 reakcji
58
16
39
Podziel się
Komentarze (39)
16-03-2021
Hahaha"i jego całkowita powierzchnia wyniesie kilometr sześcienny". Dodałbym jeszcze, że jego masa wyniesie 300 niutonów.
zobacz więcej komentarzy (39)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(39)
Hahaha
3 lata temu
"i jego całkowita powierzchnia wyniesie kilometr sześcienny". Dodałbym jeszcze, że jego masa wyniesie 300 niutonów.
abuksan
3 lata temu
Nio, Nie wiem. Trudno mi sobie wyobrazić aż kilometr sześcienny powierzchni. Może by to na kubiki drewna przeliczyć?
Czytający
3 lata temu
Panie żurnalisto - jest zasadnicza różnica między cząstką a cząsteczką... Jak się coś pisze - warto mieć wiedze elementarną ze szkoły podstawowej. Ale to pewnie już było dawno.... WSTYD DLA ZAWODU DZIENNIKARZA.
ojtamojtam
3 lata temu
Powierzchnia to chyba raczej km kwadratowy, a nie sześcienny. Chyba, że o objętość chodziło ???
bacA
3 lata temu
A waga ile litrów?
Najnowsze komentarze (39)
Aga
3 lata temu
Brawo, brawo jednak pisać każdy może trochę lepiej lub jak w tym przypadku gorzej.
seb
3 lata temu
A co na to Macierewicz!!!
nicku
3 lata temu
Powierzchnia powinna była zostać podana po amerykańsku - w stadionach, wtedy nie byłoby wpadki. Swoją drogą odnoszę wrażenie, że do działu naukowego we wszystkich serwisach wyznaczani są dziennikarze specjalnej troski.
Zzz
3 lata temu
Spokojnie panowie, znam jednego magistra-inżyniera, co działkę dzielił na hektary kwadratowe. Już niewiele potrafi mnie zdziwić.
qwerty
3 lata temu
Z artykułu nie dowiedziałem sie nic a komentarze jeszcze głupsze
wiktor52
3 lata temu
swietnych specjalistów produkuje nam najwyższa szkoła medialna rycyka. powinni mu zwiększyc dotacje
kkk
3 lata temu
Kiedy są publikowane trzy liczby zależne od siebie albo jakieś fizyczne jednostki, to w artykułach ZAWSZE jest błąd. To jest arytmetykoza, zrozumiała w kraju gdzie w szkołach jest 7 razy więcej godzin religii niż fizyki czy chemii.
Adam
3 lata temu
Jeśli wiecie cokolwiek o neutrinach, to powinniście też wiedzieć, że detekcja odbywa się w całej objętości dużych ilości substancji, w obudowanej czujnikami skale lub wodzie. Wykorzystuje się warunki naturalne. Chodzi o wiele ton materiału! Można trafić na parę takich cząstek w roku. To nie teleskop! To metafora dziennikarska.
Mol
3 lata temu
Objętość teleskopu neutrinowego docelowo wyniesie kilometr sześcienny co w Bajkale nie bedzie żadnym problemem.
mój nick
3 lata temu
"jego całkowita powierzchnia wyniesie kilometr sześcienny." - z matematyki - fizyki pała!
DEBILE
3 lata temu
sprzedam hektar sześcienny pola-można je orać nawet po suficie
nie wiem
3 lata temu
Kilometr sześcienny czy 1000 m. kwadratowych ?
KJM
3 lata temu
Widzę, że zauważono jeden byk. A przecież ten pismak popełnił większy. Teleskop kosmiczny nie umieszcza się na wielkiej głębokości w jakimkolwiek jeziorze, lecz z samej definicji - w kosmosie. ---> Teleskop kosmiczny – teleskop wyniesiony w przestrzeń kosmiczną w celu zwiększenia precyzji lub umożliwienia obserwacji w zakresie widma promieniowania zatrzymywanego przez atmosferę Ziemi. Ze względu na umiejscowienie można teleskopy te podzielić na: - orbitalne (zaletą jest bliskość i związana z tym możliwość serwisowania przez załogi promów kosmicznych), - słoneczne - krążące wokół Słońca, w punkcie Lagrange’a - krążące wokół Słońca z taką samą prędkością kątową jak Ziemia, - na powierzchni niewielkiego ciała niebieskiego pozbawionego atmosfery, np. Księżyca (dotychczas taki teleskop nie powstał).
Chwdp
3 lata temu
Czy autor ma ukończona podstawówkę , nie on jest z pis