programy
kategorie

Toksyczne podkłady kolejowe. Mogą być śmiertelnie niebezpieczne

Powtórne wykorzystywanie produktów jest dobre dla środowiska. Jednak nie każda rzecz nadaje się do ponownego wykorzystania. Tak jest ze starymi podkładami kolejowymi. Wydaje się, że to świetne rozwiązanie do utwardzenia terenu, stworzenia ścieżki czy chodnika lub dekoracji na działce. Niektórzy składują podkłady na zimę, by nimi palić. Ten z pozoru tańszy i bardziej ekologiczny zamiennik dla kostki brukowej, może być jednak niezwykle niebezpieczny. Drewniane podkłady kolejowe były dawniej impregnowane olejem kreozotowym. Ta zakazana obecnie w Unii Europejskiej substancja działa rakotwórczo, może zatruwać ziemię i okoliczne rośliny. Szczególnie latem, w trakcie wysokich temperatur, olej kreozotowy uwalnia nieprzyjemny zapach i substancje rakotwórcze. Podobnie jest w trakcie spalania starego drewna zaimpregnowanego tym preparatem. W sieci regularnie pojawiają się ogłoszenia oferujące sprzedaż starych podkładów kolejowych. Pamiętajmy, że może to być produkt...

rozwiń
72 reakcje
10
32
30
Podziel się
Komentarze (30)
06-09-2021
Obywatel RP
Przeanalizujmy łańcuch dostaw. Skąd się biorą podkłady - 90% z linii będących własnością PKP, więc pytanie - skoro podkłady powinny być zutylizowane gdzie inwestor...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (30)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(30)
Obywatel RP
2 lata temu
Przeanalizujmy łańcuch dostaw. Skąd się biorą podkłady - 90% z linii będących własnością PKP, więc pytanie - skoro podkłady powinny być zutylizowane gdzie inwestor dokonujący rozbiórki linii kolejowej z takimi podkładami wymagał od firmy której zlecił rozbiórkę "kwitów" na przeprowadzenie utylizacji podkładów? Gdyby taki kwit był wymagany i powstał to podkłady nie trafiłyby do powtórnego obrotu handlowego bo sądzą że sprzedają je właśnie te firmy które zajmowały się rozbiórkami.
Michał
2 lata temu
Jako dzieciak lubiłem ten zapach . Kojarzył mi się z pociągami i podróżami .
stop ecościem...
2 lata temu
taa....a olej z uśmiercanego rzepaku randapem jest ok !!
Jacek
2 lata temu
Kilka lat temu kupiłem działkę. Na niej znalazłem pięć starych podkładów kolejowych. Chciałem je przykładnie zutylizować. Niestety okazało się , że najbliżej można to zrobić w Austrii. Koszt transportu i utylizacji , masakra. Jednak ktoś się nimi zainteresował i kilka miesięcy później znikły. Czym niepomiernie mnie uszczęśliwił.
RUBAJ
2 lata temu
Mową nienawiści w necie to się szybko służby zajmują, szczególnie jak obraża się wierchuszkę , ale ogłoszeniami o toksycznych odpadach ,nie ma komu się zając ,bo to dłużej trwa i wymaga wysiłku. Taka to ochrona państwa w państwie tzw. papierowym jest.
Najnowsze komentarze (30)
ppp
2 lata temu
olej kreozotowy zakazany w UE? dziwne, bo w Irlandii w kazdym sklepie z farbami dostepny bez problemu, kupowalem w tym roku 25l
zgnile podkla...
2 lata temu
wy durnie nie macie na co wydawac pieniedzy - juz was bala podklady , jedzie do francji a zobaczycie jak sie buduje kolej - podklady sa konserwowane tymi samymi srodkami a moze jeszcze bardziej toksycznymi dla was , prawie aby ta dzicz urzednicza wytruly bo wy zatruwacie zycie spoleczenstwu.
Uryn
2 lata temu
Dodatkowa atrakcją jest zapach mocznika wydzielający się podczas spalania.
d_f
2 lata temu
Ile drzew na to poszło.
Emil
2 lata temu
ZE JAK???? To kilkadziesiat lat lezaly w ziemi pod torami i nie truly dopiero jak maja lezec w innym miejscu to zaczynaja truc???
taka prawda
2 lata temu
A co zrobią ze śmiertelną żywnością w sklepach? Czemu nie utylizują?
ciekawski
2 lata temu
A co uwalnia latem asfalt na drogach redachtorku? Czy to nie jest szkodliwe?
Prosba
2 lata temu
W Polsce jeszcze mamy tradycje wiare kulture Polska a w Niemczech tylko smrod wiec nigdy niech nikt nie porownuje naszego kraju z wyziewami niemieckiego pomieszania z poplataniem
REK
2 lata temu
Co się stało z drewnianymi podkładami z zmodernizowanej linii kolejowej;Lublin-Stalowa Wola? Dlaczego nadal produkuje się takie podkłady w nasycalni w mc. Lipa,gm.Zaklików,pow.Stalowa Wola?
bogdan19734
2 lata temu
To jest prawda nie używać tych podkładów do palenia można się nim zatruć To nie trzeba było używać ich jako podładów.
Mik
2 lata temu
Ta...... podkłady są szkodliwe .....ale tylko poza torami PKP.Z nasypów kolejowych nic nie dostaje się do uprawy truskawek
Arn
2 lata temu
Na warszawskim Ursynowie był w PRLu sklep o nazwie "Pszczółka Maja" z artykułami dla dzieci i młodzieży. Jego elewację obłożono listwami modrzewiowymi. Były one konserwowane... no właśnie zgadnijcie czym 😁. Do dzisiaj pamiętam ten zapach. A teraz ciekawostka. Olej kreozotowy produkowała Libella. Miała zakład na dzisiejszej Białołęce. W szczelność PRLowskich instalacji jakoś nie wierzę. A co tam teraz jest? Blooooki - dużo bloooooków. Developer się nie "certolił", a kto g...i ten kupi. No i ludzie pokupowali.
bun
2 lata temu
Wielce rakotwórcze podkłady, eternity, oleje samochodowe etc..., Niewolno dotykać bo na utylizacji trzeba zarobić. Szkoda, że nikt się nie zajmie utylizacją rakotwórczej żywności w sklepach.
olo
2 lata temu
A randap dalej legalny a nawet promowany przez doradców rolniczych !