programy
kategorie

Trudny start PPK. "Te środki teraz tracą przez turbulencje na giełdzie"

- Rozmawiałem z kolegą, który już wszedł do PPK. Ma na koncie 500 zł, ale ostatnio sprawdził i jest 40 zł na minusie z powodu spadków na giełdzie - powiedział w programie „Money. To się liczy” Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. – Te środki teraz mocno tracą, zresztą wszystkie fundusze są „na czerwono”. Ale pamiętajmy, że PPK to oszczędzanie w długiej perspektywie, więc nie warto podejmować gwałtownych decyzji. Odradzam uciekanie.

Tranksrypcja:Ostatni wątek panie Oskarze. Pracownicze Plany Kapitałowe. T...
rozwiń
Wczoraj co prawda delikatne odbicie, ale ostatnie tygodnie wyjątkowo ciężkie dla inwestorów. No a przecież PPK zakłada inwestowanie.
Zakłada inwestowanie i nawet ostatnio z kolegą rozmawiałem, który wszedł do PPK w pierwszej kohorcie. Na rachunku ma ponad 500 złotych z tych 2-3 pierwszych wpłat.
No i okazało się, że wczoraj sprawdzał, jest już 40 złotych na minusie. Tak to wygląda.
Około 130-135-ciu funduszy jest na minusie - z tych funduszy zdefiniowanej daty. Także na razie PPK jest na czerwono.
Biorąc pod uwagę, że środki muszą być z obligu inwestowane w 40% WIG 20, który tak jak wczoraj u państwa widziałem, tylko CD Projekt jest na zielono.
19 z 20 spółek jest na czerwono, także nie ma się co dziwić, że te środki tracą. Natomiast pamiętajmy o tym, że inwestowanie w ramach PPK, to jest inwestowanie długoterminowe.
Także tutaj też nie należy się zrażać, nie należy podejmować jakiś nagłych... Czyli nie należy już uciekać? Nie. Nie, nie, nie, nie, nie.
Tutaj należy patrzeć w perspektywie 5-ciu, 10-ciu, 15-stu lat tej naszej aktywności zawodowej. Jeżeli jesteśmy w tych agresywnych funduszach, które tracą najwięcej - ponieważ to są fundusze akcyjne.
To to jest perspektywa 30-stu, 40-stu lat nawet jeszcze oszczędzania w PPK. Także tutaj na pewno nie należy podejmować takich gwałtownych działań.
Natomiast na pewno trzeba obserwować, jak to będzie wyglądało. No, bo tutaj podejrzewam, że część pracowników, którzy będą wchodzili do PPK w tej drugiej kohorcie.
Czyli w kwietniu, w maju będą dokonywali pierwszych wpłat do PPK. No, jeżeli zobaczą, że giełda jest na czerwono. Jeżeli będą słyszeli - od swoich kolegów z innych firm, gdzie PPK funkcjonuje - jakie są wyniki.
No, to rzeczywiście poziom partycypacji, który osiągnęliśmy w pierwszej kohorcie, czyli te 39% może się okazać wysokim.
No i jak ich przekonywać? Jak oni widzą, że są straty. No, są straty, ale trzeba edukować. Tutaj trzeba edukować ponad wszelkimi podziałami.
I to zarówno rząd, jak i opozycja powinna dyskutować, rozmawiać o tym systemie emerytalnym, prowadzić tę debatę emerytalną o tym kształcie systemu emerytalnego.
Na pewno też jakby zmiany w OFE nie pomagają. Tutaj nie ma tego zaufania do państwa.
I też Polacy, z którymi mam okazję rozmawiać w różnych częściach kraju, też mówią, że jakby oni nie widzą tego zaufania do państwa.
Oni nie mają tego zaufania do państwa przez to, co zrobiła najpierw poprzednia Koalicja z OFE, a co dzisiaj kończy obecny rząd z OFE. Planuje powtórzyć.
Także tutaj niestety nie ma tego zaufania i my wszyscy powinniśmy nad tym zaufaniem pracować.
84 reakcje
4
80
0
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(0)