programy
kategorie

Ubój rytualny halal. Na czym to polega?

Jeśli poprawki zaproponowane przez rząd przejdą przez Sejm i Senat, to w "piątce dla zwierząt" dozwolony zostanie ubój rytualny drobiu. Jednym z jego rodzajów jest tzw. ubój halal, wymagany przede wszystkim w religii muzułmańskiej. Na czym polega i czym różni się od tradycyjnego? - W uboju halal zwierzę nie jest wcześniej ogłuszane, tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego uboju. Kluczem jest więc użycie bardzo ostrego narzędzia, by nie przysparzać cierpienia - mówi w programie "Money. To się liczy" Grzegorz Marek, prezes firmy IMEX Poland, zajmującą się właśnie produkcją mięsa halal. Jak zapewnia Marek, wiele opracowań naukowych wykazuje przewagę uboju halal nad tradycyjnym. - Często naukowcy zwracają uwagę, że jest on nawet "bardziej humanitarny" - twierdzi prezes firmy IMEX Poland.

Tranksrypcja:Panie prezesie, ja może wyjaśnię. Wy jesteście ubojnią zajmu...
rozwiń
Drobiu, który to drób miał być wyłączony z tej ustawy z Piątki dla Zwierząt.
Czyli was niejako ta ustawa przestaje obowiązywać. Jeśli rzeczywiście przepisy przegłosowane przez Senat zostaną tak samo wdrożone przez Sejm, no, a później podpisze je prezydent.
Tak, dokładnie. Jeżeli tak stałoby się, to ubój halal drobiu będzie jak gdyby wyłączony z tej ustawy.
To teraz pytanie. Czym się różni ubój halal od uboju tradycyjnego? No, bo część ekologów, część animalsów mówi, że, no przecież to jest nadal cierpienie zwierząt.
Czytam nawet taką opinię, że w szczególności drób, w szczególności kury to są zwierzęta bardzo emocjonalne.
Proszę pana, czym różni się. Przede wszystkim po prostu ubój metodą tradycyjną, czyli z ogłuszaniem i ubój religijny. Czy są różnice? Tak. Są różnice.
Różnica polega na tym, że w uboju religijnym nie dokonuje się ogłuszania.
Istotą uboju religijnego jest to, żeby zwierzę, które pozbawia się życia, było w momencie wykonywania pewnych czynności było żywe.
Dlatego też nie stosuje się ogłuszania.
Ubój halal, ubój religijny polega na bardzo szybkim, jednym podcięciem bardzo ostrego noża, który jest ostry jak brzytwa żył.
I po kilku sekundach następuje totalna utrata świadomości. Zwierzę przestaje cokolwiek czuć.
Dokonują tego muzułmanie - tylko wyłącznie muzułmanie. Ponieważ jest to warunek podstawowy.
Dokonują tego osoby, które są w tym celu przeszkolone, które muszą mieć odpowiedni staż.
I to gwarantuje, że ubój jest wykonany prawidłowo i nie jest zadawane zwierzęciu jakiekolwiek dodatkowe cierpienie.
Oczywiście muszę jeszcze dodać, że cały proces uboju odbywa się w obecności lekarzy weterynarii. W naszym zakładzie tych lekarzy jest jedenastu.
No dobrze. A czemu akurat wy się takim rodzajem uboju zajęliście? No, co by nie mówić - jednak dosyć nieco brutalniejszy niż ten tradycyjny, w którym zwierzę jest ogłuszane najczęściej prądem.
Znaczy wie pan co? Nie zgodzę się z tym stwierdzeniem, że jest to coś bardzo brutalnego.
Ponieważ jest szereg przeprowadzonych było badań, które potwierdzały raczej fakt, że ubój religijny jest ubojem bardziej humanitarnym - jeżeli można używać takiego określenia w ogóle w stosunku do zwierząt.
I na pewno nie zadaje dodatkowych większych cierpień. Na to są badania naukowe, które były przeprowadzane.
Takie wyniki tych badań po prostu można uzyskać w Polskim Instytucie Halal.
Można u rabina Michaela Schudricha pozyskać.
Jest tego bardzo dużo, więc w tym momencie to nie jest miejsce ani czas ku temu, żebym przytaczał, powiedzmy, dokładnie. Dobrze.
51 reakcji
12
39
0
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(0)