programy
kategorie

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Historyczne odkrycie w trakcie remontu

Takiego finału prac remontowych nikt się tu nie spodziewał. W trakcie remontu dachu dawnej apteki na kampusie Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przypadkowo odkryto dokumenty sprzed ponad 100 lat. W zabytkowym budynku na strychu pod dachówką ukryte były przedwojenne, poniemieckie druki aktów urodzenia i pokwitować wynagrodzeń. Pisane gotykiem dokumenty z Breslau po wypełnieniu prawdopodobnie miały trafić do Urzędu Statystycznego w Berlinie. Dokumenty nie były zabezpieczone, schowane pod dachówkami były tylko przysypane cienką warstwą gruzu. Przetrwały w bardzo dobrym stanie. W remontowanym budynku mieściła się apteka szpitala uniwersyteckiego. Przed wojną prawdopodobnie siedzibę miała tu niemiecka administracja.

11-02-2021
321 reakcji
189
63
69
Podziel się
Komentarze (69)
11-02-2021
fikimikiAdoskonale zabezpieczone dokumenty UM Kraków nie przetrwały nawet 2 lat, to sie nazywa ironia losu.
zobacz więcej komentarzy (69)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(69)
fikimiki
3 lata temu
Adoskonale zabezpieczone dokumenty UM Kraków nie przetrwały nawet 2 lat, to sie nazywa ironia losu.
esteta
3 lata temu
Żeby tylko półokrągłych okien nie wymienili na prostokątne i nie uzupełnili cegły betonem. Nad pięknem tego domu dumał niemiecki architekt, nie żaden parobek...
stary
3 lata temu
Jak szczelne było pokrycie dachu, że papier nie spleśniał.
kulturalnyAżD...
3 lata temu
W Starogardzie Gdańskim też są takie piękne domy z czerwonej cegły. To dziedzictwo niemieckie. Nasze dziedzictwo to szmaty reklamowe, którymi je obwiesiliśmy. Na przykład przy głównym skrzyżowaniu...
dociekliwy
3 lata temu
co tam robi ta gwiazda ???? kto to budował ???
Najnowsze komentarze (69)
Józef skądiną...
3 lata temu
Jestem prawdziwym Wrocławiakiem, nawet urodziłem się we Lwowie. Sto lat temu we Wrcławiu mieszkało tylko parę tysięcy Polaków (przy ok. 600 tys. mieszkańców). Doszukiwać się śladów polskości w dokumentach na strychu to kompletna bzdura. Ale porządna niemiecka robota to też przeszłość. Wiem dobrze, bo mieszkam w Niemczech od prawie 40 lat.
umpa umpa uma...
3 lata temu
Niemcy to nie naród, nie ma czegoś takiego jak Niemcy. Anglowie, sasanidzi, sasi to plemiona semickie mówiące z Jidisz dialekcie niemieckim (względnie niemiecki w dialekcie idisz). Oni nie są stad. Tu nic nie jest niemieckie. To są wymysły niemieckiego MSZ żeby coś robić dla robienia czyli podbijać inne nacje i czerpać z tego korzyści.
konkretny
3 lata temu
POwskie władze samorządowe już palą dokumenty jak komuniści
Realista
3 lata temu
przed wojną prawdopodobnie w Breslau administracja była niemiecka,wartość znaleziska druków przed wypełnieniem prawdopodobnie prawie żadna
nils
3 lata temu
Nie tylko stare dokumenty, ale popiersia i portrety wodza tez można znaleźć jeszcze na niejednym strychu ukryte w starych skrzyniach. To stare pamiątki po pra i dziadkach niejednego domu, ale wodza tylko się wszyscy bali, wcale nie kochali, a melancholia i nostalgia jeszcze w niejednym sercu gości. Osobiście nic mi do tego, ale później a raczej obecnie wychodzą takiego typu kwiatki, jak prześladowani Niemcy przez polskich oprawców i tym podobne historie. Przyjmując różne wersje historii w określonych tematach, co ma podłoże tak historyczne ale i polityczne, należy jednak zawsze pamiętać, komu i jakie przyświecały cele w podejmowanych działaniach i jaki miały cel finalny, bo czasami można odnieść wrażenie, być może mylne, ale jednak, że zbyt lekko i bezrefleksyjnie stawiamy pewne znaki równości.
pikolo
3 lata temu
Tusk jako dziecko germańskie też jest odnotowany
Pytek
3 lata temu
Tam pisze: mowa ojczysta matki/ojca: niemiecka, polska, mazurska... Czy istnieje mowa mazurska?
brawo
3 lata temu
Dobra niemiecka robota. Dach ponad 100 lat przetrwał i nie przepuścił ani kropli deszczu ani śniegu, nie podziurawiły go w tym czasie wichury ani gradobicia, a więźba dachowa się nie wypaczyła, nie wygięła, nie przegniła, nie przesunęła, ani nie poluzowała, a gwoździe nie przerdzewiały, o czym świadczą kartki papieru nietknięte wodą od 100 lat. Szacun, wielki szacun dla dekarzy z początku XX wieku. Prawdziwi fachowcy.
timi
3 lata temu
pewnie akty własności ziem polskich na rzecz Niemców...
muflon
3 lata temu
A ciekawe co jest pod dworcem Wrocław Główny ? i nie tylko .
Robin
3 lata temu
Niemcy polskie dokumenty natychmiast by spalili a ślady polskości zniszczyli. od zwykłego obywatela po władze państwowe. Ruscy, Litwini czy Upaińcy tak samo. Bo to wspaniali ludzie, tylko Polacy be.
cdn
3 lata temu
Ciekawe tylko jak szczelny bedzie i ile przetrwa ten dach polozony przez Polakow...
Akt Donalda?
3 lata temu
Akt urodzenia Donalda Króla europy tez sie znalazł? skwapiliwie przechowywany przez jego rodaków
Dr Kildare
3 lata temu
To prawda?starsi czekali pod szp8talem za szczepionka wyszedł pielęgniarz i mówi że mają nowa i nie w łapę tylko w tyłek będą dawać za15 min.nie było nikogo
...
Następna strona