bCOsDAAA
bCOsDAAE
bCOsDAAI
programy
kategorie
bCOsDAAB

W Polsce brakuje szczepionki przeciw HPV. Resort zdrowia interweniuje u producenta

- Doczekaliśmy się strategii walki z rakiem, jednym z jej punktów są choćby szczepienia HPV, które mają szansę wyeliminować raka szyjki macicy. W niektórych krajach już weszły, w Polsce czekamy. Problem jest m.in. niedostateczne dostępność tej szczepionki. Fabryki nie nadążają z produkcją. Rozmawiamy z producentem, żeby jak najszybciej została dostarczona do Polski - mówił w programie "Money. To się liczy" minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Tranksrypcja:110 tysięcy osób rocznie umiera w Polsce na raka, a jakby tę...
rozwiń
W trakcie naszej rozmowy jedna osoba zmarła na raka w Polsce. Tak. I to jest niestety trend ogólnoeuropejski tego świata wysoko rozwiniętego.
Czyli mamy się z tym pogodzić? Broń panie Boże. Mamy zrobić, co możemy, żeby ten trend zahamować przynajmniej - to robimy.
Wreszcie doczekaliśmy się strategii walki z rakiem, czyli tego polskiego cancer-planu, który ma konkretne punkty.
Choćby takie, jak szczepienia HPV, które w niektórych krajach już weszły, mają szansę wyeliminować raka szyjki macicy do zera.
W niektórych krajach weszły, czyli w Polsce wciąż czekamy? W Polsce czekamy, tak. Do tej pory niestety nie było tego, jako refundowana szczepionka.
No i co jest problemem, panie ministrze? No, myślę, że po pierwsze dostępność tej szczepionki w tej chwili, która wiemy, że jest... Nie nadążają z produkcją fabryki.
Właśnie rozmawiamy z producentem, żeby jak najszybciej do Polski dostarczyło produkty.
No, ale też cały szereg innych działań. Sieć onkologiczna... No już miała być. Już jest - rozszerzona do 4 województw i kolejnym ruchem jest już cała Polska.
No, 4 województwa to trudno nazwać już siecią. No to jest całkiem spora grupa polskich obywateli, jeżeli popatrzymy na 4 województwa.
A jeżeli popatrzymy, jak skomplikowany jest to proces... A reszta? Poza. A reszta '20 rok rozszerzamy na całość.
Już nie będzie kolejnych województw dołączanych. Tylko będzie w całej Polsce. A skąd rok poślizgu?
Tak naprawdę ze złożoności systemu. Każde województwo trochę miało inną tą opiekę onkologiczną i to właśnie jest problem.
Panie ministrze, ale to znaczy, że będzie pan na nową kadencję układał cały system? Bo to powtarza się co chwilę. O jakim temacie byśmy nie rozmawiali, to zawsze mówi pan, że złożoność systemu jest problemem.
To może czas ten system zbudować na nowo? No to robimy. A nie łatać go w każdym miejscu? Nie nie. No, to właśnie robimy - system onkologiczny budujemy całkowicie na nowo.
I to jest, znaczy my - to nie my, to są onkolodzy, którzy to robią, bo to oni napisali strategię onkologiczną. To oni napisali założenia do sieci. I teraz tylko trzeba ją wdrożyć.
Teraz tylko trzeba ją wdrożyć - to jest tak tylko właśnie, ale to robimy z sukcesem, myślę. I już w tych województwach gdzie to weszło, to działa.
I ta opieka nad pacjentem, ten anioł stróż, który ma prowadzić pacjenta za rękę, to już działa.
1 reakcja
0
1
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

bCOsDAAN
Napisz komentarz
bCOsDABz
bCOsDAAG
bCOsDABG
bCOsDABH