bCZshqRg
bCZshqRk
bCZshqRo
programy
kategorie
bCZshqRh

Waloryzacja emerytur. Prezes ZUS: 1 marca będzie na koncie

- Tegoroczna waloryzacja emerytur jest już naliczona w naszych systemach - powiedziała w programie „Money. To się liczy” prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu ubezpieczeń Społecznych. – Emeryci zobaczą ją na koncie 1 marca. Informacja o wysokości waloryzacji zostanie przesłana do naszych klientów w kwietniu łącznie z informacja o 13. emeryturze. Na sali obsługi klienta wszystkiego na ten temat będzie można dowiedzieć się już 1 marca. Rekordzista dostanie waloryzację wartą 800 zł każdego miesiąca. Najbogatszy senior w Polsce ma emeryturę wartą 22 tys. zł miesięcznie - dla niego 3,56 proc. podwyżki to niemal tysiąc złotych zmiany.

Tranksrypcja:Kiedy seniorzy dowiedzą się, ile dostaną? Tak. Oczywiście w ...
rozwiń
Bo skoro fizycznie się zaczęło, od 1 marca będą wiedzieć w terminach płatności, bo te pieniądze przyjdą. No, po prostu zobaczą. Fizycznie dostaną.
Natomiast też chciałam skorzystać tutaj z tej okazji, że taką właśnie podjęliśmy decyzję troszeczkę optymalizacyjną.
Że ten papier, tą przesyłkę, którą wysyłamy o wysokości zwaloryzowanego świadczenia, łącznie z trzynastką, wyślemy w kwietniu.
Natomiast absolutnie ta informacja będzie dostępna na salach obsługi klientów. Czasami jest potrzebna ta informacja, potrzebny jest wydruk dla jakiś celów różnych takich obrotów społecznych.
A więc jesteśmy do dyspozycji od 1 marca także w tym zakresie.
Pani profesor, to znaczy, że ta rekordowa waloryzacja wyniosła w tym roku blisko 800 złotych, bo jeżeli mamy seniorów, którzy dostają ponad 22 tysiące co miesiąc, to waloryzacja zapewni im 800 złotych więcej.
Można tylko zazdrościć. To znaczy, oczywiście tutaj trzeba też powiedzieć, że ten wskaźnik jest to 3,56% - on oczywiście zastosowany do wyższych świadczeń daje wyższy wzrost świadczenia.
I ten zysk roczny zdecydowanie wyższy. Ale także przecież jeżeli popatrzymy na minimalną emeryturę, ona będzie wynosiła 1100 złotych.
Czyli my dodamy 100 złotych, bo podnosimy do 1200 złotych, ale ten roczny zysk dodatkowych pieniędzy dla emeryta to jest też 1200 złotych.
Jeżeli weźmiemy przeciętnie 1800 złotych, waloryzacja będzie nie mniej niż 70 złotych. Świadczenie 1870 - 840 złotych zysk roczny.
Weźmiemy 2400 złotych, to tak samo będzie waloryzacja wskaźnikiem 3,56%, a więc ona będzie o kilkaset złotych większa i tak samo ponad tysiąc złotych będzie zysk dla takiego świadczenia.
Pani profesor, politycy Lewicy swego czasu proponowali emeryturę maksymalną. I co pani na taki pomysł? Tak, znaczy tak. Nie więcej niż.
Myślę, że to trzeba przypomnieć takie fundamentalne zasady, że emerytura jest z tytułu opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.
Jest zasada wzajemności, ekwiwalentności i odpłatności. Mam nadzieję, że politycy znają te wszystkie zasady.
Jeżeli pobierzemy te składki, to jesteśmy zobowiązani je oddać bez limitowania świadczenia emerytalnego, zwłaszcza w naszym systemie zdefiniowanej składki.
Limitujemy podstawę wymiaru. Mamy 30-krotność. Pobieramy do 30-krotności, tak?
Rocznie składkę na emerytalno-rentową.
Natomiast od pobranej składki jesteśmy zobowiązani w całości wypłacić należną emeryturę.
530 reakcji
182
347
1
Podziel się
Komentarze (1)
20-02-2020
Będzie na szampanana wypadek odejścia kulawego w zaświaty i wypad 2020.
zobacz więcej komentarzy (1)
bCZshqRt
KOMENTARZE
(1)
Będzie na sza...
7 miesięcy temu
na wypadek odejścia kulawego w zaświaty i wypad 2020.
Najnowsze komentarze (1)
Będzie na sza...
7 miesięcy temu
na wypadek odejścia kulawego w zaświaty i wypad 2020.
bCZshqSf
bCZshqRm
bCZshqSm
bCZshqSn