programy
kategorie

Waloryzacja rent i emerytur. Tyle zyskają seniorzy

3,56 proc. - o tyle wzrosną świadczenia ponad 8 milionów emerytów i rencistów w marcu 2020 roku. Ale niektórzy mogą liczyć na jeszcze większe podwyżki. Wszystko dzięki waloryzacji kwotowo-procentowej, czyli takiej, która zakłada co prawda podwyżkę procentową, ale nie niższą niż 70 złotych brutto. To znaczy, że na przykład emeryt ze świadczeniem 1200 złotych brutto zyska nie 42,72 zł, ale aż 70 zł brutto. Waloryzacja będzie w tym roku kosztowała budżet 9,2 mld zł.

17-02-2020
Tranksrypcja:Sebastian Ogórek to jest program Money, to się liczy. A my d...
rozwiń
Jaka to informacja? Oczywiście informacja o waloryzacji. Kluczowy jest wskaźnik waloryzacji - 3,56%. Tyle ta waloryzacja będzie wynosiła.
Ale dla wszystkich tych, którzy będą mieli emeryturę większą niż 2 tysiące złotych.
Koszt waloryzacji dla budżetu, a właściwie dla ZUS-u, który te świadczenia wypłaca - ponad 9 miliardów złotych.
W 2020 roku najniższa emerytura będzie wynosiła 1200 złotych, natomiast najniższa renta 900 złotych. Co to oznacza?
Że najniższa emerytura wzrośnie niemal o 10%. I będzie to de facto najwyższa procentowa podwyżka. Bo niektórzy inni dostaną też trochę więcej.
Już tłumaczymy, czym się charakteryzuje ta właśnie podwyżka procentowo-kwotowa. Choć wskaźnik waloryzacji wynosi 3,56%, to niektórzy zyskają dużo dużo więcej.
Gdyby zastosować wskaźnik waloryzacji dla emerytury o wysokości 1200 złotych, emeryt dostałby w marcu, bo wtedy ta emerytura będzie uwzględniona
Waloryzacja zostanie przeprowadzona. Dostałby 42 złote, 43 złote prawie więcej. Ale mamy waloryzację kwotowo-procentową.
Czyli oznacza to, że emerytura nie może wzrosnąć o mniej niż 70 złotych. Taki emeryt, który dotąd miał 1200 złotych brutto - bo to też jest kluczowa informacja.
Zyska na tym więc 27 złotych dodatkowych. Kiedy ta kwotowa-procentowa waloryzacja się przestaje opłacać? Około 2 tysięcy złotych. Przy takiej emeryturze.
Dlaczego? Dlatego, że ktoś kto ma emeryturę w wysokości 1950 złotych dostałby 69 złotych i w zaokrągleniu 50 groszy.
Zarobi więc dodatkowe 50 groszy tylko i wyłącznie na tym, że jest waloryzacja kwotowo-procentowa.
Tak będzie wyglądała waloryzacja. Tak jak mówię, dotknie 8 milionów Polaków, którzy będą mogli już w marcu cieszyć się większymi pieniędzmi.
0
0
0
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(0)