bEgrwnAk
bEgrwnAo
bEgrwnAs
programy
kategorie
bEgrwnAl

Warszawa. Jubileusz Zamku Królewskiego. 50 lat temu podjęto ważną decyzję

50-lat temu podjęto decyzję o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. W swojej długiej historii Zamek Królewski w Warszawie był wielokrotnie grabiony i dewastowany. Jednak dopiero II wojna światowa przyniosła jego całkowitą zagładę. Zabytek ucierpiał podczas nalotów w 1939 roku, a doszczętnie zniszczony został w 1944 podczas powstania warszawskiego. Po wojnie chciano go odbudować, jednak przez wiele lat nie udawało się zgromadzić odpowiednio dużego budżetu. Dopiero pomoc ludzi z całego kraju i składki społeczne sprawiły, że 26 stycznia 1971 roku podjęto decyzję o odbudowie Zamku. Prace toczyły się przez wiele lat, a pierwsi turyści mogli zwiedzać odnowione wnętrza w 1984 roku. Teraz, Zamek Królewski jest jednym z symboli Warszawy, a wraz ze Starym Miastem został umieszczony na liście światowego dziedzictwa UNESCO w 1980 roku.

89 reakcji
32
10
47
Podziel się
Komentarze (47)
27-01-2021
DocentOdbudowa Zamku Królewskiego to jedna z pierwszych decyzji Gierka po usunięciu Gomółki.
zobacz więcej komentarzy (47)

Programy Wirtualnej Polski

bEgrwnAx
KOMENTARZE
(47)
Docent
5 miesięcy temu
Odbudowa Zamku Królewskiego to jedna z pierwszych decyzji Gierka po usunięciu Gomółki.
FIFA
5 miesięcy temu
Zamek Królewski odbudowały ówczesne władze PRL przy współudziale całego społeczeństwa, aby dziś burzyciele porządku prawnego i politycznego mogli się chwalić przywódcą państw, że to ich zasługa.
Maria
5 miesięcy temu
A kto niby ten zamek czy starówkę odbudował? Przez gardło władzy nie przechodzi źe to ta wredna komuna czyli państwo totalitarne.
bEgrwnAP
realny
5 miesięcy temu
PRL-pomnik szpital "Centrum Zdrowia Dziecka" , PO i PiS- pomnik Chrystusa Króla.
fakty
5 miesięcy temu
Jedno jest jednak pewne - AKowcy zostawili Warszawę zrujnowaną - za to Komuchy pozostawili nam ją odbudowaną !!!!
Najnowsze komentarze (47)
von basior
5 miesięcy temu
I wielki błąd zrobili. Trzeba było ta kasę dać na kościół ze wskazaniem ze jak w przyszłości pojawi się szaman z Torunia to połowa dla niego.
elmi
5 miesięcy temu
Gierek pozostawil Zamek Warszawski, a co oproch zgliszcz (jak hitlerowcy) pozostawi Kaczynski?
Dziadek
5 miesięcy temu
Jestem warszawiakiem od pokoleń, ale zamek odbudowany z żelbetowymi stropami to nie tak powinien być odtworzony ten symbol polskości, ale tak jak starówka.
Kombi=nacja
5 miesięcy temu
Jak to powiedzieć że jednak nie ...złodzieje i wybudowano.Dziś najlepiej idzie zmiana prezesów co pół roku na byczych kontraktach np KGHM Lubin.
sergd
5 miesięcy temu
No i nie przetrwał wojny, a to co jest teraz to makieta, a nie zabytek. Pałac Saski też jest ważnym historycznie dla Warszawy i Polski obiektem, ale jakoś nie ma chętnych na odbudowę, a postawiona skarbona do zbiórki na pewno miałaby dziś wielu właścicieli.
Polak
5 miesięcy temu
Zamek Królewski... W PRL bez jednego dnia przygotowania zaszczepiono w 1963 roku na ospę prawdziwą 3,7 mln osób w ciągu 1 miesiąca. Dzisiaj nieudacznicy i złodzieje z PiS po pół roku przygotowań zaszczepią w ciągu 1 miesiąca AŻ 750 tys. osób... Zamku to by nie odbudowali przez 1000 lat :-)
spa
5 miesięcy temu
Jak to dobrze , że wtedy nie było tzw.platformy obywatelskiej ,bo pragnienie niemcow byloby spelnione
75+
5 miesięcy temu
no a przetrwal?? w w pierwotnym stanie?? czy zostal odbudowany w/g starych planow ,fotografii??? pamietam jak by bylo to dzis !! w szkolach , zakladach pracy odbywaly sie zbiorki pieniezne na odbudowe zamku!! u mnie przy wyplacie byla lista i kazdy musial cos dac minimum bylo 5 zl!!
bEgrwnAH
mamba47
5 miesięcy temu
Dziwne jest bezosobowe stwierdzenie "podjęto decyzję o odbudowie zamku". To zrobili konkretnie ludzie. A najkonkretniej Edward Gierek.
Adam
5 miesięcy temu
Gierek nie zrobił, tylko pozwolił. Wszyscy brali udział w zbiórce na budowę (trudno to nazwać odbudową) tego zamku. To naprawdę coś, w czym wszyscy uczestniczyli. Gierek potrzebował takiego działania mającego zapewnić mu popularność... A jednocześnie do konstytucji wprowadzano zapisy o wieczystej przyjaźni ze Związkiem Radzieckim. Lepszym pomysłem z tamtych lat była natomiast budowa Portu Północnego. Nie wiadomo jednak, czy nie było to związane z planami ekspansji gospodarczej na Bliski Wschód i z poparciem dla tamtejszych przyjaznych komunizmowi rządów. Ktoś pomyślał, żeby brać zapłatę w ropie od nich... Z drugiej jednak strony zaczęto budować Hutę Katowice, która miała produkować zaledwie niskojakościową stal i na długo zniszczyła środowisko naturalne... Różne rzeczy osłonięto tym zamkiem... Na pewno osłonięto bezpośredni wpływ ZSRR Breżniewa na polską gospodarkę i to, że trwały przygotowania do wojny z Zachodem.
obywatel pl
5 miesięcy temu
Dziękujmy Gierkowi gdyby nie on Polska do dziś nie wyszła by z totalnego zacofania . Gierek dał podstawy do szybszego rozwoju kraju. Niestety PIS niszczy Polskę
***** ***
5 miesięcy temu
ZAMEK KRÓLEWSKI został odbudowany z inicjatywy I Sekretarza PZPR tow. Edwarda Gierka ! Została ona poparta przez społeczeństwo biorące aktywny udział w zbiórce pieniędzy i darów rzeczowych dla wyposażenia wnętrz Zamku !!! TAK TO BYŁO ZA CZASÓW TEJ OKROPNEJ " KOMUNY " !!!
ali gator
5 miesięcy temu
Kto podjął tę decyzję? Anonim?
kolo
5 miesięcy temu
nie przetrwał wojny i nie jest to zabytek
bEgrwnBj
bEgrwnAq
bEgrwnBq
bEgrwnBr