programy
kategorie

Warunki do pracy zdalnej. "Zapewnienie ich jest obowiązek pracodawcy"

- Jeśli pracownik nie ma warunków technicznych czy lokalowych do pracy zdalnej, pracodawca jest zobowiązany je zapewnić. To w jego interesie jest, aby praca przez pracownika była świadczona. Co więcej, to jest de facto obowiązek pracodawcy. Warto też, aby pracownik doszedł do porozumienia z pracodawcą i ustalił, kto i w jakich okolicznościach, powinien dokonać zakupu niezbędnych elementów wyposażenia do wykonywania pracy. Nie ma bowiem przepisu, który by to regulował jednoznacznie regulował – mówił w programie "Money. To się liczy" adwokat Piotr Walczak.

07-09-2020
Tranksrypcja:Sobie wyobrażam, że w takim domu, no to poza tym, że się pra...
rozwiń
No to ja chciałbym mieć biurko, chciałbym mieć lampkę, chciałbym mieć dobre krzesło, na którym będę mógł pracować przy tym komputerze.
Czy to pracodawca jest zobowiązany, żeby zapewnić?
Znaczy, w sytuacji takiej, jeżeli pracownik faktycznie nie dysponuje takimi warunkami technicznymi czy lokalowymi, w tym momencie pracodawca jest zobowiązany to pracownikowi zapewnić.
Gdyż pamiętajmy, że to jest przede wszystkim w jego interesie, aby ta praca przez pracownika była świadczona i niejako to jest obowiązek.
Oczywiście mówimy pewnie o skrajnych przypadkach, bo większość dzisiaj tutaj z nas dysponuje pewnymi warunkami lokalowymi czy technicznymi.
Niemniej, jeżeli się zdarzy taka sytuacja, że ktoś nie ma takich podstawowych elementów niezbędnych do pracy zdalnej w danej firmie, w tym momencie obowiązek tego leży absolutnie po stronie pracodawcy.
I teraz tak. Ja jestem - załóżmy, że takim szefem zespołu pracowników. No i oni przychodzą do mnie i mówią tak.
Ja chcę biurko, ja chcę krzesło i tak dalej. To pracodawca musi to zawieźć mu, pracownikowi do domu? Czy ten pracownik może sobie przyjechać do biura i na przykład wziąć to biurko i to krzesło?
Czy może nie wiem - iść samemu, kupić takie jak mu odpowiada i przedstawić pracodawcy fakturę na przykład za taki zakup? Jak to powinno być zorganizowane?
Oczywiście tutaj kluczowe jak zwykle jest zdrowy rozsądek. Niemniej warto w pierwszej kolejności spróbować dojść do porozumienia z pracodawcą. Też pracownika z pracodawcą.
Aby sobie w sposób odpowiedni to ustalili. Czy to będzie polegało właśnie na tym, że pracownik sam sobie po prostu to zakupi, potem pracodawca jemu to zwróci.
Czy dostanie środki od pracodawcy, żeby to kupił i potem tak jakby rozliczenie nastąpiło na podstawie faktury, która będzie wzięta na pracodawcę.
Najważniejsze, żeby właśnie gdzieś tam dojść do porozumienia, bo nie ma jakiegoś jednego przepisu, który określa to, że to należy zrobić w ten sposób, że pracodawca musi te rzeczy przywieźć do domu pracownika.
Ważne, żeby pracownik posiadał właśnie tutaj odpowiednie warunki techniczne i lokalowe.
A sposób w jaki to będzie zorganizowane, to to już jest kwestia gdzieś tam pozostawiona do określenia bezpośrednio przez strony. I to jest dla mnie kluczowa teraz sprawa.
16 reakcji
13
3
0
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(0)