programy
kategorie

Wsparcie firm i pracowników po pandemii? "Analizujemy, myślimy o tym"

Pandemia i co dalej? Rząd planuje wsparcie dla firm i pracowników na czas po pandemii? - Analizy są prowadzone, myślimy o tym bardzo intensywnie. Jedna rzecz to tarcza, druga to paliwo, które jest potrzebne na restart gospodarki. Warto wczytywać się w analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, na pewno Polski Fundusz Rozwoju podpowiada, co zrobić, by ten restart wygrać. To są takie ogólnodostępne materiały, które pozwalają mieć pewne wyobrażenie, jak to będzie wyglądało - powiedział w programie "Money. To się liczy" Krzysztof Mazur, wiceminister rozwoju. Był też dopytywany, co z pomocą dla dużych firm. - Z jednej strony to kwestie związane z ZUS-em i podatkami, z drugiej - ekstraordynaryjna pomoc 25 mld zł dla dużych firm, także poprzez obligacje i wykup udziałów w tych firmach, by pomóc w utrzymaniu płynności. To będzie bardzo pomocny mechanizm dla dużych firm - odparł.

Tranksrypcja:Czy będą planowane dalsze kroki w celu wsparcia firm i praco...
rozwiń
Oczywiście myślimy o tym bardzo intensywnie dlatego, że zdajemy sobie sprawę, że jedna rzecz to tarcza, druga rzecz to jest pewnego rodzaju paliwo, które jest potrzebne na restart.
Znowu jesteśmy w dużej niepewności. Nie wiemy, kiedy dokładnie ten restart nastąpi w skali europejskiej. Nie mówiąc już o skali globalnej.
Natomiast takie analizy są prowadzone. Ja na przykład odsyłam do raportu z zeszłego tygodnia Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Który mówi o pewnych koncepcjach. Myślę, że to jest istotne - tutaj między nimi Polityka Insight też pisał o tym, że i Piotr Arak, i sam Polski Instytut Ekonomiczny odgrywa ważną rolę w kreowaniu polityki gospodarczej rządu.
Więc warto się wczytywać w ich raporty, bo to są jedne z koncepcji, które są istotne. Na pewno to co robi Polski Fundusz Rozwoju także w tym poradniku antykryzysowym.
Tam też jest szereg koncepcji tego, jak firmy powinny się zmieniać. Jak powinien się zmieniać przemysł, żeby wygrać jak najbardziej ten restart.
Także myślę, że to są takie ogólnodostępne materiały, które pozwalają tutaj mieć pewne wyobrażenie, jak to będzie wyglądało.
Pani wicepremier Emilewicz zapowiedziała, że będą kolejne wsparcia dla dużych firm. Może pan zdradzić, o co dokładnie chodzi?
Rozumiem, że kontekst jest taki, że wiemy, że ZUS najpierw jest dla tych mikro firm do 9 osób. W 100% na 3 miesiące zwolnienie z ZUS-u.
W tym nowym pakiecie jest już przeniesiony do 10-49 osób w 50%. No i jest zawsze to pytanie o te duże firmy.
Ja myślę, że to jakby z jednej strony są te kwestie związane z ZUS-em i podatkami. Ale z drugiej strony to też jest to, co w tarczy finansowej, o czym mówi Paweł Borys.
Znaczy ta ekstraordynaryjna pomoc 25 miliardów złotych dla dużych firm. Także z możliwością PFR-u i poprzez obligacje, i poprzez obejmowania udziałów w tych firmach.
Pomocy w utrzymaniu płynności. Myślę, że to jest bardzo istotne narzędzie. Ciągle czekamy jeszcze na notyfikację Komisji Europejskiej.
Ale już widać, że duże firmy piszą do PFR-u w tej sprawie i wydaje mi się, że to też będzie bardzo istotny mechanizm pomocy dla tych dużych firm.
Dobrze. Czyli rozważacie zmniejszanie tego ZUS-u dla nich, czy nie? Bo to jest kluczowa rzecz. Pytanie jest od pana Oskara Sobolewskiego.
Który się - że tak wyrażę - specjalizuje w tematyce związanej z ZUS-em.
Są takie analizy prowadzone. Natomiast nic więcej nie mogę w tym momencie powiedzieć.
Chciałem jednak zwrócić przede wszystkim uwagę na to, że z perspektywy płynności tych firm, to co proponuje dzisiaj PFR jest rzeczą absolutnie kluczową.
Wydaje mi się nawet, że byłbym w stanie zaryzykować taką tezę, że istotniejsze niż ten ZUS.
1 reakcja
0
1
0
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(0)