programy
kategorie

Wszystkie rozrywki Bony Sforzy. Tak zabawiała się i trwoniła majątek

Królowa Bona Sforza słynęła z miłości do koni, włoskiej kuchni i wspaniałych sukni. W założonej przez siebie w wawelskiej stadninie trzymała ponad 40 ogierów. Materiał powstał na podstawie tekstu opublikowanego na łamach portalu WielkaHistoria.pl. Królowa uwielbiała też muzykę i taniec. Na swój dwór sprowadziła włoskich muzykantów – młodych chłopców, którzy grali i zabawiali monarchinię. Bona była kolekcjonerką antycznych waz. Pod jedną z wawelskich wież stworzyła mini zoo, gdzie trzymała m.in. lwy. Chcesz się dowiedzieć więcej przeczytaj artykuł: Rozrywki najbogatszej polskiej królowej. Jak zabawiała się Bona Sforza i na co wydawała swoją fortunę?

192 reakcje
48
77
67
Podziel się
Komentarze (67)
07-01-2022
Polak
Miala swoje mienie ktore przywiozla z wloch nie kradla a nie piszesz co dla polakow dobrego zrobila , wstyd za jednostronnosc jako krolowa polski m6siala byc dobrze...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (67)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(67)
Polak
2 lata temu
Miala swoje mienie ktore przywiozla z wloch nie kradla a nie piszesz co dla polakow dobrego zrobila , wstyd za jednostronnosc jako krolowa polski m6siala byc dobrze ubrana zastanow sie czlowieku co piszesz nie zyla w czasie pisu
Marek W (NN)
2 lata temu
A może by tak o nam współczesnych ,,królach i królowych"?!
ja33
2 lata temu
Bona Sforza była na swój sposób ponadprzeciętnym i dalekowzrocznym (chociażby w zakresie jej stosunku do Śląska, Mazowsza, a także planowanej inkorporacji Prus) politykiem, znacznie przewyższającym w tym względzie męża Zygmunta Starego i syna Zygmunta Augusta. Miała wpływ także na rozwój kulturowy Rzeczypospolitej. Była dobrym politykiem, choć raczej nie była zbyt dobrym człowiekiem (domniemane zainspirowanie otrucia ostatnich mazowieckich książąt piastowskich, na starość - po powrocie do Włoch - sama także została otruta), no ale cóż, w takich - włoskich i intryganckich - realiach dorastała i takimi metodami sobie wówczas radzono w bezwzględnym świecie walki o władzę. Poza tym za włoskim myślicielem Machiavellim na ogół oddziela się politykę od moralności.
raptor
2 lata temu
Pisanie, że Bona trwoniła pieniądze, jest tylko pisaniem. To dzięki niej jeszcze w skarbcu coś było. I w odróżnieniu od męża, Zygmunta Starego, to ona miała jaja.
Ojoj
2 lata temu
TO JAKIŚ ŻART! PISANIE O TYM JAK KRÓLOWA SPĘDZA WOLNY OD OBOWIĄZKÓW CZAS TO MA BYĆ WIELKA.HISTORIA? TO OKŁAMYWANIE CZYTELNIKÓW!
Najnowsze komentarze (67)
pawel-
2 lata temu
a ja myślałem ze tylko caryca Katarzyna kochała konie ...
Niki
2 lata temu
Miała konflikt z synem, bo nie dość że jedyny chłopak to się okazał kochliwym a nie zajmował państwem. I miała rację, a syn popadł w obłęd bezpotomnie.
Niki
2 lata temu
Wiele polska kultura w różnych dziedzinach zawdzięcza Bonie obecny rozwój. Miód, włoszczyzna, kulinaria, i wiele innych.
RR1
2 lata temu
Kłamstwo w tytule, sugerujące inne umilanie niż w rzeczywistości.
Yooz
2 lata temu
mali chłopcy , jak mali, 130cm wzrostu?
Tez mi co$...
2 lata temu
Ale sensacja! No nie!!! Nie, nie moge, ze oni jej spiewali !!! To grzech wielki i nalezy rydzyka prosic o rozgrzeszenie Bony!!! A co w tym zlego, ze grali jej i spiewali mlodzi chlopcy, przeciez oni maja, glos soprano, wlasnie do spiewu.
abc
2 lata temu
Trafiła do kraju o ustroju starozytnej Grecji. Z 10% demokratycznej szlachty i z 90% niewolnych. Kraj o takim ustroju był skazany na powolną zagladę. Tylko zmiana ustroju na bardziej nowoczesny uwolnila by sily twórcze spoleczeństwa. Ta zasada jest dalej aktualna. Tak jest , że kraje o ustroju demokratycznym to w większości kraje bogacące się, bogate i swobodne a kraje o ustroju autorytarnym z z reguly kraje biedne, policyjne.
miłośnik hist...
2 lata temu
Dzięki nadaniu prze męża różnych ziem miast i wsi i dobrze nimi gospodarując zgromadziła duży majątek który wywiozła do Włoch do Bari. Po śmieci jej cała służba rozkradła go do tego stopnia że wyciągneli prześcieradło z pod jej zwłok. Wyjeżdżając zatrzymała się w Chęcinach woj. Świętokrzyskie gdzie w zamku przechowywała swe skarby oczekując że pogodzi się z synem jedynakiem.
pol
2 lata temu
Trzeba być nie lada durniem by napisać takie bzdury. Jedna z najlepszych i mądrzejszych Królowych. Ona wiedziała czym pachnie Hołd Pruski. Gdyby nasi królowie mieli choć połowę tego rozumu co miała Bona, to nigdy Polska nie straciłaby Niepodleglości.
to jeszcze ni...
2 lata temu
Caryca Katarzyna wolała dużych chłopców . I bynajmniej nie oczekiwała od nich gry na instrumentach muzycznych. A pewien drwal z Syberii ustanowił seksualny rekord i zaspokoił monarchinię sto razy raz po razie, bez odpoczynku, za co w nagrodę otrzymał od niej tyle złota, ile był w stanie unieść na plecach (podobno ponad 250 kilogramów to było)
Agata
2 lata temu
Piszecie o Bonie a pokazujecie Annę? No błagam :/
Dem
2 lata temu
Mądra królowa. Mądrzejsza od męża i syna. A autor artykułu niezbyt mądry i bardzo nieuczciwy.
Historia
2 lata temu
Szarganie pamięci o zmarłych nie przystoi
Rebe
2 lata temu
Może napiszecie jak pis trwoni majatek, właśnie sprzedają cześć lotosu
...
Następna strona