programy
kategorie

Wypał węgla drzewnego w Bieszczadach. To nagranie wywołało lawinę komentarzy

Nadleśnictwo Baligród podzieliło się nietypowym nagraniem na swoim profilu na Facebooku. Lasy Państwowe udostępniły wideo, na którym widać kłęby dymu unoszące się ze stalowego pieca. Internauci szybko rozpoznali, że są to tak zwane retory. Tego typu piece służą do wypalania węgla drzewnego w warunkach leśnych i niegdyś były bardzo popularne. Zazwyczaj były stawiane na górskich szlakach. W latach 90. w samych Bieszczadach było ponad 50 baz wypału węgla, jednak na przestrzeni lat, ich liczba gwałtownie spadła. Ekolodzy mieli dużo wątpliwości, co do tego sposobu wypału, a w dobie internetu retory zdobywały złą opinię. Aktualnie działa jeszcze mała część baz, które stają się coraz większą atrakcja turystyczną. Na działające retory można na nie trafić dawnej wsi Łopienka.

05-07-2021
120 reakcji
46
25
49
Podziel się
Komentarze (49)
05-07-2021
jakmiastowe wiesniaki dowiedziały się że węgiel drzewny nie rosnie na drzewach?
zobacz więcej komentarzy (49)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(49)
jak
3 lata temu
miastowe wiesniaki dowiedziały się że węgiel drzewny nie rosnie na drzewach?
TRUMP
3 lata temu
Grillować to by każdy chciał a robić wyngla to nima komu
retory?
3 lata temu
nawet przepisać nie potrafisz. to są retorty
adamo_1
3 lata temu
"Na działające retory można na nie trafić..." . Jak widać Polska język bardzo trudna język. Boże, zamiast lekcji religii może więcej języka polskiego. Ale cóż, społeczeństwo głupieje - zapatruje się na nasze "elyty". Za moich czasów maturę można było "oblać" przy wyniku (szacunkowo) 95 - 96 procent. Teraz wystarczy ponoć 40. A niedługo jak obecny minister edukacji przeforsuje swoje poglądy wystarczy znać "Ojcze nasz" i "Zdrowaś Maryjo", a być może nie "i" a "lub" MAKABRA, dobrze, że już jestem stary i być może nie doczekam... Apel do piszących (bo redaktor to jednak nawet minimalna znajomość języka) - czytajcie co napisaliście.
Pan Pikuś
3 lata temu
Autorzyna pisać ze zrozumieniem nie umie.
Najnowsze komentarze (49)
----;;
2 lata temu
ale grilla to wszyscy potrafią miło sobie robić...
Mirek
3 lata temu
I bardzo dobrze. Opał z drzewa jest najbardziej ekologiczny z ekologicznych. Czy ktoś słyszał żeby się ktoś zaczadził drewnem? Węglem i gazem jak najbardziej. Zresztą jak Nowa Huta dymi 24 h.na dobę to jest ok. Gdzie komin jest jak stadion piłkarski.
terror
3 lata temu
Ekolodzy? Deportować z Polski na dno Bałtyku.
tonwton
3 lata temu
Mam torsje (uwaga, trudne słowo) po tych retorach.
Misiek_04_67
3 lata temu
Chodzi o retorty a nie retory...
jerzy
3 lata temu
Węgiel drzewny rośnie na drzewach a mleko jest z kartonu.
-----po
3 lata temu
"RETORY" - może pozatrudniajcie wreszcie POLAKÓW !
Polska jenzyk...
3 lata temu
Na działające retory można na nie trafić dawnej wsi Łopienka.
frustrat
3 lata temu
A na czym grilować, przecież to i Wirtualna reklamuje spędzanie czasu na jeszcze świeżym powietrzu z grillem, piwkiem.
pi.
3 lata temu
Czy tak wielu straciło już rozum, czy uwierzyło w kolejną utopię europejskich lewaków o zbawieniu świata po likwidacji w Polsce zwykłych pieców i węgla? Czas się chyba opamiętać.
Polska język,...
3 lata temu
Na działające retory można na nie trafić dawnej wsi Łopienka.
ZEN
3 lata temu
Takie były bieszczady od zawsze, naturalne, swobodne, dzieki temu są piękne i niepowtarzalne. Nagle warszawiaki zaczeły jeździć w te okolice i już swoje ekoleogie wymyślają. Retorty były i są elementem krajobrazu, kultury, historii regionu. Macie swoją warszawe to se lejcie beton i puszczajcie gówna do torunia. Pozdro
rob
3 lata temu
czy komentujący to niezwykłe odkrycie i dziwiący się nie są idiotami?
ASAD
3 lata temu
ekoterrorysci zawsze cos znajda Niedlugo beda jeczec ze za duzo wdechow na minute czlowiek robi Banda wyludzaczy Gdyby wieksza kasa byla z wypalania wegla to by polecieli tam strajkowac kuc sie do drzew i wyludzac danine po ktorej by sie nagle okazalo ze jest wszystko OK Kasa i za kase odchodza jak nigdy nic Zabrac eko smiecia samochody