programy
kategorie

Za oknem niska temperatura. O tym musisz pamiętać, by zaoszczędzić na ogrzewaniu

Sezon grzewczy nie ma konkretnych ram czasowych i terminów zapisanych w ustawie. Rozpoczyna się, gdy temperatura na zewnątrz osiąga ustaloną wysokość lub gdy decyzję o włączeniu centralnego ogrzewania podejmie wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia. - W Warszawie granicą jest temperatura poniżej 12 st. C. To automatyka decyduje o włączeniu lub wyłączeniu ogrzewania w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej – tłumaczy w rozmowie z wideo.wp.pl Robert Trzciński, dyrektor eksploatacji Veolia Energia Warszawa, która dostarcza ciepło mieszkańcom stolicy. A jak wygląda sytuacja w innych miastach? - Śledzimy prognozy długoterminowe, reagujemy, gdy temperatury w nocy schodzą poniżej 9 st. C, a w dzień poniżej 15 st. C. To pierwszy sygnał, by centralne ogrzewanie uruchomić. W przypadku naszej spółdzielni zdecydowaliśmy się na to 20 września – podkreśla Zbigniew Sokół, prezes zarządu Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Bydgoszczy, która zarządza blisko 13 tys....

rozwiń
289 reakcji
50
185
54
Podziel się
Komentarze (54)
11-10-2021
kaloryfer
Nie wiadomo jak bym kombinował i przestrzegał reguł oszczędnego ogrzewania to i tak PEC zedrze ze mnie skórę. Dlaczego? Przy najbardziej oszukańczej metodzie rozliczania...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (54)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(54)
kaloryfer
3 lata temu
Nie wiadomo jak bym kombinował i przestrzegał reguł oszczędnego ogrzewania to i tak PEC zedrze ze mnie skórę. Dlaczego? Przy najbardziej oszukańczej metodzie rozliczania energii-kapilary-posiadam cztery kaloryfery w mieszkaniu - trzy są nieużywane, ciecz paruje a te barany twierdzą,że ubycie cieczy spowodowane jest tym,że sąsiedzi za ścianą grzeją. Mogę się po części zgodzić z tą chorą teorią - ale proszę mi wytłumaczyć dlaczego wskazania na każdym nieużywanym grzejniku stanowią z reguły jedną trzecią zużycia grzejnika eksploatowanego cały sezon grzewczy. Płacę po prostu za Słoneczko!
mieszkaniec
3 lata temu
Autorze, co za rewelacyjne wiadomości. Płacą za takie artykuły?
wder
3 lata temu
a po co oszczędzać , u nas w spółdzielni zainstalowali podzielniki i im więcej ludzie oszczędzali to tym więcej kazali płacić za CO bo firma która grzeje swoje MUSI zarobić , w w domach było zimno , później za zgodą lokatorów zlikwidowali podzielniki i od paru lat ciepło i rachunki stałe.
Zdzich
3 lata temu
Świetny artykuł. Zamontujcie sobie termostaty i chodźcie dygocząć z zimna po mieszkaniu. A na koniec oberwiecie 3-4tys. pln do dopłacenia bo macie PODZIELNIK zużycia energii.
rada
3 lata temu
moja rada taka by pokrętło przykrywać szczelnie kocem jak sie mieszkanie wietrzy kiedy zimno za oknem. W przeciwnym razie, co otworzycie okno, to będzie się kaloryfer ciągnął na maksa i rachunki was zabiją. Kiedyś były normalne kaloryfery teraz są złodziejskie. Raz sie dalam nabrac bo spoldzielnia nie uprzedzila jak sie nowy bedzie zachowywał. Złodzieje.
Najnowsze komentarze (54)
psik
2 lata temu
KU CHWALE , to drogo kosztuje biednych, polityk da sobie nagrodę i może coś dostanie, o czym lud nie ma pojęcia.
Kris2990
3 lata temu
Tez mialem podzielniki ciepla i gdy nie korzystalem z kaloryfera nie nabilo ani jednej jednostki. Liczylo tylko gdy koloryfer byl goracy.
Klos
3 lata temu
Dlaczego wszyscy oczekują, że za energię cieplną będzie płacił Pan Jezus a nie użytkownicy i wyzywają energetykę od złodziei??
ab negatio
3 lata temu
Jaki jest sens dogrzewać mieszkanie w dobie globalnego ocieplenia?
analityk
3 lata temu
a to ciekawe jak rozliczaja bo pracowalem w elektrocieplowni podam przyklad na wyjsciu z elektrocieplowni byl licznik dyrektor przychodzil osobiscie odczytywal stan wysylal pismo do zarzadu rozprowadzania ciepla byla przepychanka ze stanem ktorego nie chcieli zaakceptowac bo mieli swoj licznik odleglosc spora od jednego licznika do drugiego instalacja niby szczelna ale zimowa pora jak spadal snieg na instalacje choc izolowana snieg topnial co bylo widac golym okiem jak rozliczyc spalony wegiel skoro elektrownia kozystajac z goracej pary poruszala turbiny to wszystko jest pi razy drzwi odbiorca podnosil cene za ogrzewanie raz wegiel jest tanszy raz drozszy a ceny windowane w gore za cieplo nadto w zaleznosci od wegla kalorycznego i mniej wydajnego to jak jest naliczane jak na koniec miasta dociera cieplo niema tego ze niema ubytkow na dlugiej przestrzeni rur kanal tez sie ogrzewa to sa te ubytki zima widac gdzie topnieje snieg bo tam sa rury doprowadzajace do budynku ogrzewanie sprzedawca ciepla wlicza koszty ubytku w cene energi to sa ogromne sumy winnismy miec czesciowa ulgie bo to zbiorowe palenisko mniej dwutlenku w atmosfere gdyby kazdy ogzewal osobno mieszkanie nadmienie iz z kazdego kotla rozpalonego ucieka duza ilosc ciepla w atmosfere choc kotly izolowane jedna czwarta temperatury przez dobe idzie w atmosfere gdyby nad tym kotlem byl jeszcze jeden czesc miasta by miala za darmo ogrzewanie tu zecz w tym kto kogo bardziej wyroluje tak wyglada sprawa od podzewki
dos
3 lata temu
Taka jest prawda że czym więcej się oszczędza na grzaniu ,tym więcej naliczają !, po co te podzielniki ciepła ? ? ?
AndyS
3 lata temu
do osób które chcą mieć u siebie licznik ciepła. 1. Często nierealne dla mieszkania, bo zasilanie odbywa się przez kilka pionów. 2. Pomyśl ile kosztuje licznik ciepła na każdym grzejniku.
Wirus
3 lata temu
Przez nieznajomość rzeczy wiele wpisów jest pozbawiona sensu. Urządzenia montowane na kaloryferach, to nie mierniki ciepła lecz tzw. podzielniki. Mechanizm rozliczenia ilości cieplika dostarczonego do spółdzielni, czy wspólnoty mieszkaniowej polega na w miarę sprawiedliwym podziale pomiędzy użytkowników, całkowitej energii cieplnej dostarczonej na głowicę wejściową do budynku. Najczęściej ilość ta jest szacunkowo zamawiana przez administratora wspólnoty lub przez spółdzielnię. Wszystkie podzielniki działają w bardzo podobnych warunkach /na przykład latem wyparowują we wszystkich mieszkaniach/ i służą wyłącznie do podziału ilości ciepła dostarczonego do bloku na poszczególne kaloryfery w mieszkaniach. Jeżeli ktoś się lepiej ogrzewał, wyparowało więcej cieczy w podzielniku, to w wyniku podziału całej energii zapłaci więcej. Stosuje się w tym sposobie podziału ciepła dostarczonego do budynku również pewne współczynniki jak np. przelicznik zużycia w mieszkaniach szczytowych, które siłą rzeczy są zimniejsze i trzeba mieć kaloryfery bardziej odkręcone, podzielniki bardziej więc parują i ich użytkownicy płacili by zdecydowanie więcej w wyniku podziału cieplika. Tak więc podzielniki, to nie mierniki i tego się trzymajmy. Płacimy swoją część z ogólnej ilości dostarczonej do budynku, no i oczywiście doliczają nam do rachunku ciepło dostarczone do części wspólnej / korytarze, piwnice, suszarnie/ jako tzw. nieopomiarowane. Wszystko można sprawdzić w dokumencie rozliczenia.
tamiza
3 lata temu
co to ma wsplnego z oszczdzaniem energii. pasozytnicza instytucja zwana dostawca i tak wyciagnie lapska po ,,swoje,, nie warto oszczedzac bo okupant ma swoje ceny !
Hahaha
3 lata temu
Włączyli po 20tym września, płacić za ogrzewanie trzeba cały rok!
jacek
3 lata temu
Oficjalnie na konsultacjach z lokatorami w "nasza" Spółdzielnia powiedziała , że automat grzewczy jest ustawiony na 3-y poziomy. Włąncza się przy 14 stopniach na stan lekki , przy 0 na stan średni, przy -10 na zaawansowany i nic nie da nastawianie pokrętła na max 5-tkę. Ustawienie jest w węźle. I po prostu komu zimno ten marznie lub się cieplej ubiera. Tyle tylko, że ostatnio na zewnątrz było 0 ,a grzejniki ledwo ciepłe.
Naciąganie
3 lata temu
Latem nie używa się kaloryfera a kapilara i tak pracuje od temperatury powietrza w pomieszczeniu, która w upały u nas np. sięga 30 stopni
ober
3 lata temu
Oszustniki ciepła powinny być zakazane
Baca
3 lata temu
Totalny bełkot. Autorowi NOBLA za taki artykuł.